Jak zdezynfekować telefon i pozbyć się wirusów?
Wirusy czają się wszędzie, również na powierzchni telefonu komórkowego, z którego często korzystasz. Co zrobić, by szybko zdezynfekować przedmioty codziennego użytku? Sprawdź!
Spis treści
Jak zdezynfekować telefon, żeby był wolny od wirusów i innych zarazków. O regularnym odkażaniu telefonu zrobiło się głośno przez gwałtowne rozprzestrzenianie się groźnego koronawirusa SARS-COV-2. Telefon najlepiej oczyścić przy pomocy płynu dezynfekującego o zawartości powyżej 70% alkoholu etylowego. Zobacz, jak odkazić telefon?
Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że telefon komórkowy może być pokryty drobnoustrojami w większym stopniu niż… deska klozetowa! Dlatego warto go regularnie dezynfekować, nie tylko w dobie koronawirusa.
Spis treści:
- Jak zdezynfekować telefon?
- Odkażanie telefonu w dobie koronawirusa
- Odkażanie telefonu − nie tylko z koronawirusa!
Jak zdezynfekować telefon?
Dezynfekcja telefonu komórkowego nie jest skomplikowana. Co ważne, warto robić to jak najczęściej − przynajmniej raz dziennie. Szczególnie w sytuacji podniesionego ryzyka epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się groźnego wirusa SARS-COV-2. Do dezynfekcji wystarczy Ci tylko odpowiedni płyn (najlepiej na bazie 70% alkoholu etylowego) i kawałek ręcznika papierowego. Jeżeli nie masz środka do dezynfekcji, możesz wykorzystać wodę i mydło lub też zrobić domowy płyn do dezynfekcji. Sprawdź przepis: Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji? Przepis DIY
Producenci telefonów komórkowych podkreślają, że czyszczenie go chusteczkami nasączonymi 70% alkoholem etylowym lub chusteczkami dezynfekującymi jest bezpieczne dla sprzętu. Pod żadnym jednak pozorem nie rób kąpieli swojej komórce, nie wkładaj jej pod bieżącą wodę i nie zanurzaj w środkach dezynfekujących. Unikaj też czyszczenia telefonu środkami ściernymi. Etui na komórkę możesz umyć mydłem pod bieżącą wodą.
Sprawdź też środki ochrony osobistej.
Jak zdezynfekować telefon komórkowy? Krok po kroku:
1. Wyjmij telefon z etui − pamiętaj, żeby je także zdezynfekować. Możesz umyć je w misce z wodą z mydłem.
2. Jeżeli masz płyn dezynfekujący na bazie alkoholu, spryskaj nim ręcznik jednorazowy lub miękką szmatkę z mikrofibry. Kiedy nie masz płynu, wykonaj mieszankę wody z mydłem.
3. Nasączoną szmatką lub ręcznikiem przecieraj powierzchnię telefonu. Uważaj jednak na wszelkie gniazdka, wejścia do słuchawek, antenę czy wejścia na ładowarkę.
4. Trudnodostępne miejsca możesz oczyścić nasączonym w płynie do dezynfekcji patyczkiem do uszu.
5. Dobrze osusz telefon czystym ręcznikiem lub szmatką.
6. Umyte etui możesz z powrotem nałożyć na telefon.
To właśnie prosty sposób, jak odkazić telefon.
Pamiętaj, żeby ręcznik, którym dezynfekujesz telefon nie był zbyt mokry − Twój telefon może uszkodzić się, jeżeli dostanie się do niego zbyt wiele wilgoci. Telefony nowszej generacji są często wodooporne lub wodoodporne. Przy takich modelach dezynfekcja jest bezpieczniejsza. Lepiej jednak i tak czyścić go ręcznikiem jednorazowym lub szmatką, niż zanurzać go w wodzie.
Sprawdź też płyny i żele do dezynfekcji.
Odkażanie telefonu w dobie koronawirusa
Mimo rozluźnienia restrykcji dotyczących ograniczania przemieszczania się, pandemia koronawirusa SARS-COV-2 wciąż trwa, a współczynnik śmiertelności wywoływanej przez niego choroby COVID-19 wcale nie maleje. W dalszym ciągu nie została opracowana skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi, a na COVID-19 nie ma 100% lekarstwa. Choć statystyki pokazują, że większość populacji przejdzie infekcję wirusa łagodnie lub nawet bezobjawowo, nikt nie może być do końca pewny, w jaki sposób poradzi sobie z chorobą. Pamiętaj, że osoby starsze i te z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, mogą być narażone na ciężki przebieg COVID-19. Nawet jeżeli uważasz się za osobę zdrową, możesz przenosić na innych patogen nieświadomie. Dlatego właśnie, mimo powrotu „pozornej” normalności, warto stosować się do zasad profilaktyki rozprzestrzeniania się wirusa. Jednym ze sposobów na walkę z wirusem jest regularna dezynfekcja telefonu komórkowego.
Telefon komórkowy jest z reguły przedmiotem osobistego użytku. Oznacza to, że raczej dotykasz go tylko Ty. Dlaczego więc trzeba go dezynfekować?
Po pierwsze, telefon używany jest też bardzo często w przestrzeniach publicznych − rozmawiasz przez niego lub piszesz w komunikacji miejskiej czy w pracy. Na pewno zdarza Ci się go także kłaść na różnych powierzchniach. Właśnie w takich sytuacjach na komórkę mogą przedostać się niebezpieczne wirusy, w tym ten, który zagraża nam najbardziej.
Po drugie telefon komórkowy możesz dotykać brudnymi rękami i przenosić na niego zarazki. Sokoro więc myjesz ręce, postaraj się także zachować we względnej czystości przedmiot, który tak często się w nich znajduje.
Sprawdź też, jakie leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID.
Odkażanie telefonu − nie tylko z koronawirusa!
Telefon warto odkażać nie tylko ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Na powierzchni telefonu mogą pojawić się także bakterie e.coli, paciorkowce, gronkowce czy wirusy grypy. Każdy z tych patogenów może wywołać konsekwencje dla Twojego zdrowia.
Pamiętaj, że przedmiotami, które w podobnym stopniu jak telefon komórkowy mogą przenosić niebezpieczne drobnoustroje są także: karty kredytowe, pieniądze, klucze czy nawet biżuteria. Jeżeli korzystasz z tabletu, laptopa czy klawiatury, warto też zadbać o ich regularną dezynfekcję.