Oparzenia słoneczne − objawy przedawkowania słońca

30. 7. 2019 · 4 minuty czytania

Zbyt intensywna ekspozycja na promienie słoneczne może prowadzić do oparzeń skóry. Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości? Co zrobić, żeby zabezpieczyć się przed słońcem? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Oparzenia słoneczne − objawy przedawkowania słońca

Oparzenia słoneczne w lecie zdarzają się naprawdę często, mimo tego, że nieustająco powtarza się, jak ważna jest ochrona skóry przed promieniami ultrafioletowymi. Zobacz, kogo najczęściej dotykają objawy oparzenia słonecznego i jak prawidłowo chronić skórę przed słońcem, żeby móc cieszyć się pełnią lata.

Oparzenia słoneczne i pęcherze a fototyp skóry

Oparzenie słoneczne to nic innego jak efekt nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Nic więc dziwnego, że gdy zbyt długo przebywasz na słońcu, Twoja skóra wkrótce staje się czerwona, piecze, a na jej powierzchni tworzą się pęcherze.

Dlaczego niektórzy mają takie objawy po kwadransie przebywania na słońcu, inni natomiast mogą leżeć godzinami bez poparzeń? Cała tajemnica tkwi w rodzaju skóry, który określa się jako fototyp w skali od I do VI według Fitzpatricka. Im wyższy fototyp, tym skóra, włosy i oczy są ciemniejsze. To powoduje, że masz większą odporność uszkodzenie skóry przez słońce.

Sprawdź też kosmetyki do opalania.

 

To, co chroni skórę przed słońcem to barwnik − melanina. Większość Polaków ma fototyp III, środkowoeuropejski. Są to osoby o jasnej karnacji, ze skłonnością do śniadego, złocistego odcienia skóry. Włosy osób z fototypem III są przeważnie brązowe, kasztanowe lub mają odcień ciemnego blond. Oczy natomiast są brązowe, piwne, niebieskie lub zielone. Skóra o tym fototypie łatwo się opala, najczęściej na brązowo, ale niestety przy nadmiarze promieniowana UV ulega poparzeniu − dzieje się tak, gdy zdolności obronne skóry są niewystarczające do ilości promieni, które do niej docierają.

 

Oparzenia słoneczne – objawy

Oparzenie słoneczne to reakcja organizmu na nadmierną ekspozycję ciała na słońce. Reakcja ta nie ogranicza się jedynie do skóry, bo zbyt duża ilość promieni UV ma negatywny wpływ na cały organizm. Co jednak widzimy na skórze?

Objawy oparzenia słonecznego na skórze podobne są do innych rodzajów oparzenia termicznego, ale pojawiają się z pewnym opóźnieniem. Po dłuższym czasie przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony, skóra początkowo staje się czerwona, piecze i jest wrażliwa na dotyk. Następnie, po kilku godzinach pojawia się ból i obrzęk skóry. A po kilku dniach możesz czuć silne swędzenie.

Najczęstszym typem oparzenia słonecznego jest oparzenie I stopnia, gdy uszkodzeniu ulega tylko naskórek, czyli najbardziej powierzchowna warstwa skóry.

Sprawdź też objawy udaru słonecznego.

oparzenia słoneczne na skórze

 

Gdy poza naskórkiem uszkodzona zostaje też skóra właściwa, wtedy mówi się o oparzeniu II stopnia. W przypadku oparzenia słonecznego II stopnia na skórze poza rumieniem, pojawiają się też pęcherze wypełnione treścią surowiczą, które mogą samoistnie pękać.

Niektórzy skutki oparzenia słonecznego błędnie nazywają bąblami, choć oparzenia słoneczne i bąble nie mają ze sobą wiele wspólnego.

 

Pamiętaj!
 

Nie zrywaj pęcherzy ze skóry, bo łatwo możesz uszkodzić skórę otaczającą pęcherz!

 

Oparzenia słoneczne na twarzy i ciele − skutki

Która część ciała najczęściej ulega oparzeniu? Na oparzenie słoneczne najbardziej narażona jest skóra twarzy, uszu, dekoltu, ramion i grzbietów rąk, bo to te miejsca są najczęściej wystawiane na słońce i to te miejsca warto najbardziej chronić.

Większość oparzeń słonecznych, jeśli zostanie prawidłowo zaopatrzona, nie pozostawia trwałych śladów, takich jak blizny czy przebarwienia. Jeśli jednak oparzenie jest głębokie lub dojdzie do powikłań takich jak zakażenie bakteryjne, wtedy mogą powstać trwałe ślady.

oparzenia słoneczne bąble

Sposób na oparzenia słoneczne

Najważniejsze jest niedopuszczenie do uszkodzenia skóry przez słońce. Fotoprotekcja to nie tylko stosowanie filtrów o wysokim faktorze ochrony przed UV, ale także noszenie odpowiednie odzieży, unikanie słońca o godzinach szczytu i noszenie odpowiednich okularów z filtrem.

Sprawdź też kosmetyki po opalaniu.

sposób na oparzenia słoneczne

 

A co zrobić, kiedy już dojdzie do oparzenia? Najlepiej mieć pod ręką łagodzący krem czy balsam, przeznaczony do skóry oparzonej przez słońce. Takie kosmetyki zawierają substancje łagodzące, natłuszczające i ochronne, które przyspieszają regenerację skóry. Ostrożnie podchodź do domowych sposobów na poparzenia jak okłady z cebuli czy octu, bo możesz w ten sposób powikłać stan skóry. Jeśli na Twojej skórze są liczne pęcherze, oparzenie jest na dużej powierzchni lub towarzyszą mu niepokojące objawy jak dreszcze i gorączka, nie czekaj, tylko udaj się do lekarza.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora