Piaskowanie zębów − sposób na przebarwienia?

29. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Jak wygląda piaskowanie zębów? Kiedy się je przeprowadza? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Piaskowanie zębów − sposób na przebarwienia?

Na czym polega zabieg piaskowania? Profesjonalna higienizacja jamy ustnej składa się ze skalingu i piaskowania. Pacjenci bardzo często pytają o piaskowanie i o efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać. Kiedy raz spróbujesz piaskowania zębów, pewnie będziesz często powtarzać ten zabieg. Zobacz, na czym polega piaskowanie zębów, efekty, jakie możesz osiągnąć i czy zabieg boli.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest to usuwanie z powierzchni zębów przebarwień zewnętrznych takich jak: osady po kawie, herbacie czy nikotynie. Daje on efekt wybielenia, gładszych i bardziej lśniących zębów. Nie myl jednak go z wybielaniem zębów. Owszem, przed zaplanowanych zabiegiem wybielania robi się profesjonalne oczyszczenie powierzchni zębów, a więc zarówno skaling jak i piaskowanie. Jednak wybielanie działa na zasadzie chemicznej reakcji i pozwala zlikwidować przebarwienia wewnętrzne.

A piaskowanie polega na usunięciu tylko przebarwień zewnętrznych, które najczęściej pochodzą z jedzenia, używek, leków itp. Piaskowanie stosuje się też jako przygotowanie do niektórych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej lub żeby poprawić higienę (szczególnie u pacjentów leczonych ortodontycznie, u których duże ilości płytki bakteryjnej zalegają w okolicy zamków ortodontycznych).

Sprawdź też preparaty do wybielania zębów.

piaskowanie zębów efekt

 

Na czym polega piaskowanie zębów?

W specjalnym urządzeniu (piaskarka), woda pod wysokim ciśnieniem miesza się wraz z specjalnym piaskiem. Nie jest to oczywiście piasek z plaży czy piaskownicy! Głównie składa się z węglanu sodu lub wapnia i kwasu krzemowego. Dodatkowo producenci dodają aromat smakowy, który ma częściowo zneutralizować słony smak.

Preparat do piaskowania możemy podzielić nie tylko ze względu na skład chemiczny, ale też ze względu na wielkość i kształt ziaren.

W urządzeniu może być umieszczony piasek:

  • piasek z dwuwęglanem sodu

To najbardziej abrazyjny piasek. Ziarna mają nieregularny kształt. Ze względu na ich strukturę, nie poleca się stosować ich częściej niż co 6 miesięcy, a po zakończonym zabiegu lekarz bądź higienistka powinni wykonać profesjonalne polerowanie powierzchni szkliwa. Piaski te są produkowane na bazie soli, stąd ich słony smak

  • piasek z węglanem wapnia

Jest delikatniejszym rodzajem piasku niż te na bazie dwuwęglanu sodu. Jego cząsteczki mają kształt kulisty, dlatego są delikatniejsze dla szkliwa. Piaskowanie przy pomocy tych piasków można wykonywać nawet co 3 miesiące. Mimo że te preparaty mają mniejszą abrazyjność po ich zastosowaniu również wymagany jest dokładny polishing zębów.

  • piasek z gliceryną

Najlepszy dla pacjentów z problemami periodontologicznymi. Przy jego pomocy można wykonywać piaskowanie poddziąsłowe. Po zabiegu nie ma konieczności polerowania powierzchni zębów.

Sprawdź też produkty do higieny jamy ustnej.

Jak wygląda i ile trwa piaskowanie zębów?

Jeżeli chodzi o czas piaskowania to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak dużo osadów trzeba usunąć i jakiego rodzaju są to osady. Gdy masz do usunięcia tylko białą, miękką płytkę zajmuje on średnio 15 − 20 minut. Z kolei, gdy zgłasza się do gabinetu stomatologicznego pacjent z ciemnymi, wręcz brązowymi osadami np. ponikotynowymi, wtedy na zabieg trzeba poświęcić dużo więcej czasu, nawet do godziny.

Ważne jest, żeby prawidłowo przygotować pacjenta do piaskowania. Najpierw poleca się wypłukać usta roztworem antybakteryjnym, np. na bazie chlorheksydyny 0,12%. Zabieg ten ma zredukować liczbę mikroorganizmów w areozolu, który powstaje podczas zabiegu, i zmniejszyć ryzyko infekcji bakteryjnych. Pacjentowi zabezpiecza się oczy i nos tak, żeby drobinki piasku nie podrażniły błony śluzowej.

piaskowanie jak wygląda

 

Jeżeli masz soczewki kontaktowe, lepiej je zdejmij, a najlepiej przyjdź do dentysty w okularach. Nie zapominaj też o ochronie ubrania, szczególnie gdy masz na sobie strój w ciemnym kolorze.

Zabieg piaskowania ma sens tylko wtedy, gdy na zębach nie ma kamienia nazębnego, dlatego najczęściej te 2 zabiegi łączymy ze sobą i najpierw wykonujemy skaling, a potem dopiero piaskowanie. Podczas piaskowania występować może krwawienie dziąseł, szczególnie gdy usuwana jest profilaktycznie płytka nazębna, a dziąsła są rozpulchnione. Wtedy krwawienie może być naprawdę intensywne. Warto przygotować na to pacjenta.

Sprawdź też, jak leczyć rany w jamie ustnej.

Piaskowanie zębów i przeciwwskazania

Niektóre ciężkie schorzenia górnych dróg oddechowych mogą być przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu. Pacjenci cierpiący na np. ciężką astmę powinni przed jego wykonaniem skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Drugim przeciwwskazaniem jest reakcja alergiczna na piasek. Jeżeli pacjent miał kiedyś wykonywany zabieg piaskowania i nie było żadnych efektów niepożądanych, a wie, że jego organizm potrafi zareagować silną reakcją alergiczną, to najlepiej stosować taki sam rodzaj piasku.

Kiedy masz rozrusznik serca, defiblyrator lub inne wszczepiane urządzenie medyczne powiedz o tym personelowi stomatologicznemu. Chociaż nie ma dowodów na to, że piaskarka zaburza działanie tego typu urządzeń, to dla bezpieczeństwa końcówka piaskarki powinna znajdować się w odległości ok. 30 cm od nich.

przeciwwskazania do piaskowania zębów

Czy piaskowanie zębów boli?

Sam zabieg raczej nazwałabym nieprzyjemnym niż bolesnym. Nie ma potrzeby znieczulania pacjenta przed jego wykonaniem, chyba że cierpisz na bardzo dużą nadwrażliwość szkliwa. Pacjenci z odruchem wymiotnym mogą podczas niego odczuwać dyskomfort, spowodowany obecnością w jamie ustnej dużej ilości wody i urządzeń odsysających: ssaka i ślinociągu. Niekomfortowe jest pojawiające się po piaskowaniu pieczenie języka i kącików ust. Warto przed zabiegiem zabezpieczyć wargi wazeliną.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora