Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów

14. 9. 2017 · 4 minuty czytania

Mycie zębów to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem wiele osób niewłaściwie je szczotkuje, co zwiększa ryzyko próchnicy. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu szkliwa!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów

Większość pacjentów jest świadoma, że szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie jest podstawowym zabiegiem higienicznym, który zapobiega rozwojowi próchnicy. Jednak już sama technika i dokładność usuwania zalegającej płytki nazębnej i resztek pokarmowych pozostawia wiele do życzenia. Postaram się więc odpowiedzieć na pytanie: jak prawidłowo myć zęby?

Jak myć zęby?

Chociaż pewnie myjesz zęby dwa razy dziennie, możesz popełniać kilka błędów, które odpowiadają za powstawanie próchnicy.

Oto lista najczęstszych z nich:

1. Za krótki czas mycia zębów!

Pamiętaj: zęby należy myć minimum 2 minuty (najlepiej 3 minuty). W aptekach, sklepach z artykułami stomatologicznymi lub gabinetach można nabyć klepsydry odmierzające odpowiednią ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na mycie zębów.

Ponadto szczoteczki elektryczne posiadają sygnał wibracyjny, który uruchamia się, gdy minie rekomendowany czas na mycie zębów. Niektóre modele mają dodatkowo zewnętrzny monitor, na którym widać, która część uzębienia powinna być oczyszczana w danej chwili.

2. Mycie techniką „szorowania” tylko środkowej części zęba

Pacjenci z reguły z całej siły szorują zęby i omijają część przydziąsłową i tę od strony języka. Zalegająca wzdłuż linii dziąseł płytka prowadzi do przekrwienia i stanu zapalnego dziąseł. Jeżeli z dziąseł zaczyna lecieć krew, to automatycznie myją zęby delikatniej i błędne koło się zamyka.

Istnieją różne metody szczotkowania zębów, ale najlepiej stosować technikę wymiatającą. Polega ona na wykonywaniu ruchu od dziąsła w kierunku brzegu siecznego, ze szczoteczką ułożoną  pod kątem 45°. Powinna się znajdować na granicy zęba i dziąsła.

3. Stosowanie tylko szczoteczki

Jeśli myjesz zęby samą szczoteczką, to usuwasz płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe tylko z trzech z pięciu powierzchni zęba. Omijasz w ten sposób przestrzenie międzyzębowe. Ich dokładne oczyszczanie jest bardzo istotne w zapobieganiu próchnicy, ponieważ to w tym miejscu najczęściej zaczyna się tworzyć ognisko próchnicze.

Przestrzenie między zębami czyść w zależności od tego, jak są szerokie. Gdy masz stłoczone zęby, używaj nici dentystycznej, a gdy przerwy między zębami są dość szerokie, szczoteczek jędnopęczkowych.

4. Stosowanie płynu do płukania zamiast mycia zębów szczoteczką

Pamiętaj, że płytka bakteryjna nie rozpuści się pod wpływem 20-sekundowego płukania jamy ustnej, dlatego płukania nie można stosować zamiast mycia zębów. Płukanki stosuj po wyszczotkowaniu zębów bądź dodatkowo w trakcie dnia w celu odświeżenia oddechu.

Uważaj jednak, by nie płukać ust za często. Większość płynów do płukania jamy ustnej zawiera w swoim składzie alkohol, który w nadmiernej ilości może zniszczyć naturalną florę bakteryjną jamy ustnej i doprowadzić do rozwoju infekcji grzybiczej.

5. Używanie pasty bez fluoru

Fluor jest podstawowym składnikiem w profilaktyce powstawania próchnicy. Niektórzy pacjenci obawiają się jego toksyczności bądź przedawkowania.

Dostępne na rynku pasty ze średnią zawartością fluoru 1450 ppm są całkowicie bezpiecznie.

Szczególnie że pastę po myciu wypluwasz, a jamę ustną płuczesz wodą. Pasty i płukanki z wyższą zawartością fluoru powinny być stosowane przez ograniczony czas zgodnie z zaleceniem specjalisty.

 

Czym myć zęby, czyli wybór szczoteczki: elektryczna czy klasyczna, miękka czy twarda…

Wszystko zależy od Twoich upodobań i zdolności manualnych. Szczoteczka elektryczna jest po prostu wygodniejsza. Nie musisz martwić się o stosowanie skomplikowanych metod mycia zębów, wystarczy, że na 2 sekundy przyłożysz końcówkę szczoteczki do każdej powierzchni zęba, a ona zrobi wszystko za Ciebie.

Jeżeli prawidłowo oczyszczasz zęby z resztek pokarmowych i płytki nazębnej klasyczną szczoteczką, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś używał jej dalej.

Jeżeli chodzi o twardość włosia, to zaleca się szczoteczki do zębów średnie. Miękkie nie usuwają tak dokładnie osadów nazębnych, a twarde mogą powodować uszkodzenia dziąseł i szkliwa.

Efekt prawidłowego oczyszczenia zależy bardziej od metody szczotkowania niż od twardości włosia szczoteczki.

Nieprawidłowe mycie zębów: skutki

Długotrwałe, nieprawidłowe mycie zębów może prowadzić do:

  • uszkodzenia tkanek miękkich (najczęściej mikrozranienia dziąseł).
  • obnażania się korzenia w postaci recesji lub wytarć szkliwa spowodowanych używaniem nadmiernej siły podczas szczotkowania.

Dlatego jeżeli zauważasz te objawy u siebie, to najlepiej zgłoś się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz bądź higienistka stomatologiczna przeprowadzą z Tobą profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej i nauczą, jak szczotkować zęby. Profilaktyka próchnicy zębów jest bardzo ważna, a prawidłowe mycie zębów odgrywa w niej kluczową rolę.

Mycie zębów to podstawowy element profilaktyki próchnicy, dlatego jeżeli będziesz wystrzegać się błędów przedstawionych w tym tekście, to długo będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem.

Poznaj 5 zasad higieny jamy ustnej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice