Pielęgnacja twarzy w ciąży – o czym musisz pamiętać?
Pielęgnacja twarzy w ciąży bywa kłopotliwa, ponieważ szalejące hormony mogą wywołać niewystępujące wcześniej zmiany skórne. Sprawdź, jak dbać o cerę w ciąży i jakich kosmetyków używać.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy w ciąży? Jakich składników szukać w kosmetykach, a jakie lepiej odpuścić? I czy prawdą jest, że przyszła mama musi zrezygnować z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Sprawdź, jak dbać o cerę w ciąży.
Jak dbać o cerę w ciąży?
Ciąża to nie choroba. To często powtarzane stwierdzenie, które nijak się ma do rzeczywistości. Oczywiście, ciąża nie jest chorobą, co nie zmienia faktu, że to wyjątkowe 9 miesięcy, w trakcie których ciało kobiety przechodzi prawdziwą metamorfozę. Podczas gdy pewien odsetek ciężarnych kwitnie, czuje się doskonale, a ich organizm znosi te zmiany bardzo dobrze, wciąż jest duża grupa kobiet, dla których ciąża to okres trudny oraz wyczerpujący fizycznie i emocjonalnie. Szczególnie uciążliwy jest pierwszy trymestr ciąży, podczas którego kobiety cierpią na uprzykrzające normalne funkcjonowanie nudności i wymioty.
Za większość zmian odpowiedzialne są głównie szalejące hormony. Wzmożona praca gospodarki hormonalnej wpływa nie tylko na samopoczucie i zmienne nastroje, ale również na wygląd. W trakcie ciąży mogą pojawić się nadwrażliwość na zapachy czy problemy skórne, które wcześniej nie występowały.
- Wzrasta ilość prolaktyny odpowiadającej za wzmożoną produkcję sebum, w efekcie czego skóra zaczyna się przetłuszczać. Może pojawić się trądzik w ciąży, stany zapalne i podrażnienia.
- Intensywniej pracują także komórki wytwarzające melaninę. Nierównomiernie rozłożony barwnik jest przyczyną powstawania charakterystycznych plam pigmentacyjnych na twarzy, tzw. ostudy. Przebarwienia ulokowane są zazwyczaj na czole i w okolicach skroni, choć równie dobrze mogą pojawić się w innych miejscach na ciele, nie tylko na twarzy.
- Zmiany hormonalne często prowadzą do problemów z pękającymi naczynkami, a także odczuwalnej suchości i napięcia skóry. Przesuszenie i utrata elastyczności mogą wystąpić na całym ciele, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio pielęgnować skórę poprzez systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Pomocne będą wszelkie kosmetyki, które przywrócą skórze właściwy poziom nawilżenia, a jednocześnie będą bezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy i maluszka rosnącego w jej brzuchu.
Jak zatem dbać o cerę w ciąży? Poniżej kilka podstawowych zasad.
- Nie zapominaj o regularnej dbałości o cerę i codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Wybieraj kosmetyki przeznaczone dla ciężarnych oraz te o krótkich składach. Pamiętaj również, że część substancji, na które przed ciążą Twoje ciało reagowało bardzo dobrze, np. olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne, podczas ciąży może wywoływać różnego rodzaju niepożądane reakcje. Zobacz, czego unikać w ciąży.
- Nadprodukcja estrogenu wywołuje nierzadko nadwrażliwość skóry. Jeśli zauważysz, że jakiś kosmetyk lub substancja przyczyniają się do podrażnień, zrezygnuj z nich bez żalu. Zazwyczaj wszystko wraca do normy po porodzie i okresie połogu.
- Zrezygnuj z kosmetyków zawierających wysokie stężenia kwasów oraz pochodnych witaminy A (w tym retinolu), toników z alkoholem, a także mocnych peelingów mechanicznych. Odstaw również wszelkie maści lecznicze zawierające antybiotyki.
- Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa, niezależnie od pory roku! Plamy pigmentacyjne to prawdziwa zmora ciężarnych, dlatego jednym z najważniejszych kosmetyków w kosmetyczce przyszłej mamy powinien być porządny krem z filtrem. Chroń nie tylko twarz, ale także dekolt, ramiona i całe ciało. Systematycznie stosowany pozwoli uniknąć lub przynajmniej ograniczyć powstawanie nieestetycznych przebarwień, które bardzo ciężko zlikwidować. Sprawdź również, jak dbać o ciążowy brzuszek.
- Całkowicie zrezygnuj z sauny i solarium. Wysoka temperatura może powodować szereg konsekwencji, począwszy od zaburzeń krążenia krwi i zasłabnięć, aż po odklejenie się łożyska. Co więcej, solarium to zbrodnia dla cery. Nie tylko podczas ciąży.
No i na koniec, choć nie mniej ważne. Pamiętaj, żeby dbać o ciało również od wewnątrz. To, co jesz i pijesz, ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Niech Twoim nawykiem stanie się picie wody, naturalnych soków i lekkich herbatek. Organizm potrzebuje minimum 2 litry płynów dziennie, dlatego zadbaj o to, by tyle mu dostarczać. Zwróć również uwagę na dietę. Odstaw niezdrowe tłuszcze, potrawy smażone, cukier, kofeinę. Wprowadź do swojego jadłospisu świeże warzywa i owoce, białe mięso, ryby, zdrowe oleje roślinne. Staraj się dbać o formę i nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej. W jednym z naszych artykułów znajdziesz pomocne wskazówki, jak dbać o urodę w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku.
Pielęgnacja twarzy w ciąży – zabiegi w salonie kosmetycznym
Mitem jest, że kobieta w ciąży powinna zrezygnować z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Codzienna pielęgnacja i zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dopieścić swoje ciało i oddać je w ręce specjalistów. Ważne, by wybierać miejsca, do których masz zaufanie i jesteś pewna, że znajdziesz się pod troskliwą i właściwą opieką. Poza tym to właśnie teraz, w ciąży jest odpowiedni moment na sprawianie sobie mniejszych i większych przyjemności.
Z zabiegów w salonach kosmetycznych mogą korzystać wyłącznie kobiety, których ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Przyszła mama musi być również zdrowa. W przypadku wątpliwości najlepiej porozmawiać ze swoim ginekologiem prowadzącym, który da zielone światło albo odmówi zgody na wybrane lub wszystkie zabiegi kosmetyczne.
Podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym koniecznie uprzedź specjalistę wykonującego zabieg, że jesteś w ciąży. Wbrew pozorom, nawet tradycyjny manicure może stanowić zagrożenie, głównie ze względu na aceton, z którym ciężarna nie powinna mieć kontaktu. Niektóre brzuszki pozostają niemal niewidoczne aż do rozwiązania, dlatego najbezpieczniej jest zawczasu poinformować o swoim stanie lekarza i kosmetyczkę.
Jakie zabiegi na twarz można wykonywać w salonie kosmetycznym?
- Masaż twarzy wspomagający przepływ limfy, który pomoże w walce z obrzękami i opuchlizną spowodowaną zastojami wody. Jest to jeden z najczęściej spotykanych problemów wśród ciężarnych. Przy okazji można skorzystać z masażu całego ciała, idealnego w przypadku bólów kręgosłupa czy opuchniętych stóp. Profesjonalnie wykonany masaż zredukuje dolegliwości, a ponadto będzie doskonałym zabiegiem relaksującym i odprężającym.
- Nieinwazyjne zabiegi dotleniające, poprawiające krążenie, nawilżające i odżywiające skórę twarzy. Sprawdzą się między innymi lekkie kwasy, np. kwas migdałowy czy kwas mlekowy, a także algi i inne preparaty o właściwościach regenerujących.
- Oczyszczanie twarzy manualne oraz za pomocą peelingów chemicznych. Rodzaj zabiegu oraz preparatu złuszczającego zawsze dobierany jest po konsultacji z ciężarną oraz po kontroli kondycji jej skóry.
A jakich zabiegów należy unikać w ciąży? Niewskazane są wszystkie zabiegi inwazyjne, których celem jest wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, takich jak mezoterapia igłowa oraz zabiegów przy użyciu ultradźwięków, np. peelingów kawitacyjnych czy sonoforezy. Należy również unikać zabiegów rozgrzewających oraz silnie złuszczających, np. pod wpływem prądu galwanicznego. Na liście zabiegów zakazanych znajduje się także karboksyterapia dwutlenkiem węgla, pomagająca w redukcji cellulitu, rozstępów czy blizn, a nawet pozornie nieszkodliwa aromaterapia.
Pielęgnacja twarzy w ciąży – kosmetyki
Odpowiednia pielęgnacja twarzy w ciąży jest istotna z wielu względów. Przede wszystkim wpływa na kondycję skóry i jej wygląd, a to z kolei przekłada się na samopoczucie przyszłej mamy. Jednak to nie wszystko, gdyż zaniedbania pielęgnacyjne z okresu ciąży mogą wpłynąć na późniejsze problemy, nierzadko ciągnące się za kobietą latami. Przykładem są wyjątkowo trudne do zlikwidowania przebarwienia. Dlatego właśnie warto otoczyć skórę szczególną troską i wzbogacić swoją pielęgnację o kosmetyki, które w tym pomogą.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być przede wszystkim bezpieczne dla delikatnej, a często również wrażliwej skóry. W produktach pielęgnacyjnych, takich jak kremy do twarzy czy serum do twarzy warto szukać:
- Łagodzącego D-panthenolu,
- Stabilnej postaci witaminy C działającej rozjaśniająco i antyoksydacyjnie,
- Nawilżających olejków, np. oleju ze słodkich migdałów,
- Delikatnych enzymów peelingujących i złuszczających martwy naskórek,
- Witaminy E,
- Ceramidów.
Podstawą codziennej pielęgnacji powinny być również kremy z filtrem, a także niedrażniące i łagodne preparaty do mycia ciała, np. żel 3 w 1 Ziaja Baltic Home Spa Witalizacja.
Ze swojej strony mogę polecić krem do twarzy Physiogel Łagodzenie i Ulga, który w naturalny i delikatny sposób odbudowuje barierę ochronną skóry, zmniejsza przesuszenie i zaczerwienienie. Kolejny, ciekawy kosmetyk to krem do skóry suchej La Roche-Posay Nutritic Intense o lekkiej, nietłustej konsystencji. Uelastycznia skórę, koi, usuwa uczucie mrowienia, napięcia i szczypania.
Skuteczną ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV zapewni krem ochronny SVR Sensifine AR SPF 50+ z ekstraktem z lukrecji. Jest to hipoalergiczny kosmetyk, testowany pod kontrolą dermatologiczną, przeznaczony do skóry z tendencją do trądziku różowatego. Koi skórę naczynkową i działa przeciwzapalnie. Warto również zwrócić uwagę na krem SPF 50+ Bioderma Cicabio, łagodząco-odbudowujący, wodoodporny i bezzapachowy kosmetyk zawierający między innymi wyciąg z pestek winogron, kompleks ANTALGICINETM i kwas hialuronowy.
Podsumowanie
Pielęgnacja twarzy w ciąży powinna być systematyczna, ale łagodna. Najbezpieczniej jest wybierać produkty przeznaczone dla przyszłych mam, przebadane dermatologicznie i oparte o substancje działające nawilżająco, regenerująco i kojąco. Podstawowym kosmetykiem kobiety ciężarnej powinien być krem z filtrem przeciwsłonecznym, który pomoże ochronić skórę przed plamami pigmentacyjnymi. W celu wzmocnienia podstawowej pielęgnacji skóry wskazane są zabiegi w gabinetach kosmetycznych, przeznaczone dla kobiet w ciąży.
Źródła:
- A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf [dostęp 26.08.2022]
- A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, https://ppm.umlub.pl/info/article/UMLcda07fa4d64045979397a65619abbddd/ [dostęp 26.08.2022]
- M. Rogulska, Dziewięć miesięcy próby: jak dbać o ciało w okresie ciąży, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 1, 2009, 15-19