Płukanie żołądka − kiedy się je wykonuje?

17. 6. 2020 · 3 minuty czytania

Płukanie żołądka stosuje się m.in. w przypadkach przedawkowania leków, spożycia substancji toksycznych, zatrucia pokarmowego. Na czym polega? Dowiedz się więcej!

Irmina Turek
Irmina Turek
Płukanie żołądka − kiedy się je wykonuje?

Płukanie żołądka to zabieg, który wykonywany jest od dziesiątków lat. Dzięki niemu wiele osób uniknęło śmierci w wyniku zatruć. Jednak nie zawsze zabieg ten ma sens i daje pożądane efekty. Jak wygląda procedura płukania żołądka i kiedy lekarz decyduje się na jej zastosowanie? Sprawdź!

Płukanie żołądka − kiedy warto je wykonać?

Płukanie żołądka jest zabiegiem przeprowadzanym często (niemalże rutynowo) w przypadku zatrucia drogą pokarmową. Przeprowadza się je po to, żeby usunąć toksynę z żołądka, zanim przedostanie się ona do jelita cienkiego.

Płukanie żołądka ma największą skuteczność, jeżeli od połknięcia szkodliwej substancji nie minęła jeszcze godzina. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy połknięte zostały leki o przedłużonym uwalnianiu. Preparaty te można usunąć z żołądka czasem nawet do 4 godzin po spożyciu.

Sprawdź też leki i preparaty wspomagające układ pokarmowy.

leki o przedłużonym uwalnianiu

 

Przed wykonaniem tego typu zabiegu lekarz ocenia również ryzyko i korzyści przeprowadzenia całej procedury. Jakie zagrożenie stwarza toksyna, która znalazła się w organizmie i czy przeprowadzenie samego płukania żołądka może istotnie złagodzić przebieg zatrucia. Najczęściej płukanie żołądka wykonuje się, kiedy jest bezpośrednio zagrożone życie pacjenta.

 

Płukanie żołądka − na czym polega?

Zabieg ten polega na tym, że do żołądka wprowadza się etapami odpowiednie roztwory i odbiera się taką samą objętość treści pokarmowej. Do żołądka wpuszcza się specjalną sondę,  przez którą podaje się duże ilości odpowiednich roztworów. Wraz z płynem, z żołądka usuwana jest spożyta toksyna.

Czynnikiem, który ma największy wpływ na to, w jakim stopniu płukanie żołądka jest skuteczne w walce z zatruciem, jest czas, jaki minął od przyjęcia toksyny.

Czy płukanie żołądka boli?

Często u pacjentów pojawiają się obawy o to, że procedura ta jest nie komfortowa. Pada także pytanie, czy płukanie żołądka boli. Przy wprowadzaniu sondy używa się zwykle żeli znieczulających. Sam zabieg na pewno nie należy do przyjemnych. Weź jednak pod uwagę, że wykonuje się go, kiedy jest to absolutnie niezbędne.  Podczas zabiegu nieprzyjemne są także wymioty.

Sprawdź też, co może oznaczać bulgotanie w brzuchu.

płukanie żołądka

Jak wygląda płukanie żołądka?

Płukanie żołądka przeprowadza się w szpitalach. Do zabiegu stosuje się odpowiednie sondy żołądkowe i sprzęty ssące, które odbierają treść z żołądka i roztwory wody i soli fizjologicznej (najczęściej NaCl o stężeniu 0,45%). Roztwory do płukania żołądka podawane są w temperaturze jak najbardziej zbliżonej do temperatury ciała, żeby zapobiegać wychładzaniu organizmu. Wprowadza się je do sondy za pomocą dużej strzykawki lub lejka. W trakcie podawania kolejnych porcji płynu do żołądka, mogą występować wymioty. Dlatego też osoba poddawana zabiegowi ma pod ręką odpowiednie naczynia do użycia w razie potrzeby.

Sprawdź też objawy zapalenia żołądka.

płukanie żołądka w szpitalu

 

W ostatnich porcjach podawanych płynów często rozrabia się i dodaje węgiel aktywowany (żeby zaabsorbować pozostałości substancji toksycznej w żołądku i jelitach) i środek przeczyszczający (żeby złagodzić zaparcia, jakie mogą powstać w efekcie podania węgla). Preparaty te pozostają już w żołądku i nie są wypłukiwane. Często też treść, jaka zostanie usunięta z żołądka jest przekazywana do badań toksykologicznych. Szczególnie w przypadkach zatruć o nieznanym podłożu.

Płukanie żołądka − przeciwwskazania

Płukanie żołądka jest przeciwwskazane w przypadkach zatrucia substancjami żrącymi (zarówno o pH kwasowym, jak i zasadowym) i u pacjentów chorujących na skazę krwotoczną i choroby przełyku i żołądka, takie jak np. żylaki czy owrzodzenia.

Płukanie żołądka jest również niewskazane w przypadku osób nieprzytomnych i u osób, które na skutek zażycia szkodliwych substancji są, nadmiernie pobudzone.

Każdorazowo dany przypadek jest oceniany przez lekarza, który decyduje o zasadności płukania żołądka i kiedy korzyści z tego zabiegu są większe od ponoszonego ryzyka. Właśnie ze względu na potencjalne ryzyko zachłyśnięć, uszkodzeń przewodu pokarmowego, czy przedostania się treści żołądkowej do układu oddechowego zabieg ten musi być wykonywany w szpitalach.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice