Strach przed lataniem − jak pokonać go przed wakacjami?
Paraliżuje Cię myśl o lataniu samolotem? Dowiedz się, jak to zmienić. Poznaj statystyki i istotne fakty. Sprawdź, jak zmniejszyć stres i odzyskać równowagę psychiczną!
Spis treści
2 godziny w samolocie zamiast kilkunastu godzin w samochodzie to zdecydowanie lepsza alternatywa dla każdego wczasowicza. Co jednak zrobić, kiedy myśl o locie Cię paraliżuje? I czujesz, że za żadne skarby nie wsiądziesz do tej „latającej puszki”? Istnieje kilka przydatnych trików i informacji, które mogą Cię przekonać do lotu. Poza tym − statystyki mówią same za siebie. Sprawdź, jak przełamać strach przed lataniem.
Nie jesteś jedyną osobą, która zastanawia się, jak zwalczyć strach przed lataniem. Większość pasażerów odczuwa niepokój, a nawet wpada w panikę w momencie wsiadania do samolotu. Osobiście znam kilka osob, które jawnie deklarują, że wolą poruszać się lądem i nic tego nie zmieni. Ale czy warto?
Lęk przed lataniem – co musisz wiedzieć, żeby go pokonać:
1. Liczby mówią same za siebie!
Statystyki potwierdzają, że więcej wypadków zdarza się na drodze niż w powietrzu. Zgodnie z informacją przedstawioną na łamach magazynu Newsweek, szansa na utratę życia z powodu katastrofy lotniczej wynosi1:29 milionów! Jazda szosą na rowerze naraża Twoje życie dużo bardziej niż lot samolotem na drugi koniec Europy.
Sprawdź też leki i ziołowe tabletki na stres i uspokojenie.
2. Latanie z zaufaniem
Linie lotnicze British Airways organizują kursy dla pasażerów (obecnych i potencjalnych) „Flying with confidence”, czyli latanie z zaufaniem. Kursy odbywają się w różnych miejscach na całym świecie. Są prowadzone przez pilotów British Airways i personel pokładowy, który wspierany jest przez psychologa klinicznego. Podczas kursu ujawniane są mity i tajemnice latania.
Osoby, które biorą udział w kursach widzą, że ich strach przed lataniem nie jest czymś niespotykanym. Pod koniec wybranych kursów odbywa się lot, na którym można przećwiczyć wszystkie wskazówki i mechanizmy radzenia sobie ze stresem. Na platformie YouTube można obejrzeć krótki wywiad z pilotem British Airways prowadzącym kurs „Latanie z zaufaniem”. Tytuł filmiku to: Pilot tells us why you shouldn't be afraid of flying (pilot opowiada dlaczego nie powinienieś bać się latać samolotem).
3. Procedury bezpieczeństwa
Na pewno zauważyłeś, że procedury bezpieczeństwa w lotnictwie są rozbudowane, a przepisy bardzo szczegółowe. Dodatkowo, kontrole maszyn muszą odbywać się regularnie, a piloci są wyszkolonymi profesjonalistami.
Sprawdź też, jak myśleć pozytywnie.
Piloci samolotów pasażerskich przechodzą długie, trudne testy, muszą spełniać odpowiednie kryteria zdrowotne, psychiczne i fizyczne. W trakcie przygotowywania się do zawodu zdobywają wiedzę z zakresu m.in. medycyny lotniczej, prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji i radionawigacji, zasad lotu, elektroniki pokładowej, planowania i monitoringu lotu i osiągów samolotu. Muszą wylatać w sumie 1500 godzin, w tym 300 godzin w IR(A) oraz 200 godzin w załodze wieloosobowej zanim wsiądą do samolotu z kabiną pełną pasażerow. Zaufanie do pilota zmieni komfort każdego lotu, na który się zdecydujesz. Piloci są ponownie trenowani i testowani co pół roku przez cały czas trwania ich kariery.
Sprawdź też leki i zioła wspomagające dobry nastrój.
4. Konstrukcja samolotu jest dobrze przemyślana
Gdy zawodzi jeden z mechanizmów, są inne, które mogą wesprzeć pilotów w razie awarii. Systemy ostrzegawcze w samolocie informują o wszelkich usterkach, a także o innych samolotach w pobliżu. Pracownicy najbliższych wież lotnicznych są gotowi na wszelkie alarmowe komunikaty i ewentualne wsparcie. Cała załoga jest w samolocie po to, żeby dbać o komfort i bezpieczeństwo pasażerów.
5. Im więcej wiesz, tym mniej się boisz
Według specjalistów najlepszym sposobem na zminimalizowanie lęku przed podróżą samolotem jest wiedza na temat maszyny. Chodzi o zrozumienie jej zachowania w powietrzu − pomaga to kontrolować ewentualne napady paniki (na przykład w razie większych turbulencji czy nagłego obniżania pułapu maszyny).
Wieloletni pilot, kapitan S. Allright mówi:
„Wszystkie turbulencje są powodowane przez naturę i są całkowicie bezpieczne (...) samolot został skonstruowany tak, aby wytrzymać nawet najgorsze turbulencje. Jeśli masz zapięty pas bezpieczeństwa, zawsze jesteś całkowicie bezpieczny”.
6. Techniki uspokajające
Na koniec warto pomyśleć o metodach uspokajających umysł i ciało. Pomogą Ci bezboleśnie przetrwać lot. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia, które odwracają uwagę i praca nad kontrolowaniem negatywnych myśli. Po tabletki uspokajające można sięgnąc już na kilka dni przed lotem. Do wyboru są między innymi: D-Stress booster w saszetkach, Seltaren w kapsułkach lub Positivium w tabletkach.