Testy alergiczne skórne − na czym właściwie polegają?

4. 4. 2019 · 4 minuty czytania

Testy skórne wykonuje się w celu wykrycia substancji wywołujących reakcje uczuleniowe. Najczęściej przeprowadza się testy płatkowe i punktowe. Na czym polegają i jak się do nich przygotować? Sprawdź!
 

Irmina Turek
Irmina Turek
Testy alergiczne skórne − na czym właściwie polegają?

Kiedy warto wykonać testy alergiczne i jak się do nich przygotować? Ta prosta i szybka metoda diagnostyczna może ułatwić życie niejednego alergika. Testy skórne na alergię pomogą Ci określić, co jest Twoim alergenem, którego lepiej unikać, żeby na dobre zapomnieć o uporczywych objawach alergii. Zobacz, jak wyglądają testy alergiczne.

Testy alergiczne − jak wyglądają?

Skórne testy alergiczne wykonuje się, żeby potwierdzić alergię, jeżeli istnieje podejrzenie, że na nią cierpisz. Metodą tą można wykryć alergie, które powodują reakcje skórne w kontakcie z alergenem (jest to wtedy dodatni wynik testu).

Najczęściej wykonywanymi testami są skórne testy punktowe i naskórkowe testy płatkowe. Różnią je miedzy innymi sposób wykonania i czas otrzymywania wyniku.

Sprawdź też, co to jest wyprysk kontaktowy.

alergia na skórze testy alergiczne

Punktowe testy alergiczne skórne i interpretacja wyników

Testy punktowe stosowane są przeważnie do określenia występowania atopowego zapalenia skóry czy tez alergii na leki. Reakcja alergiczna w tym przypadku łączy się z działaniem przeciwciał IgE i następuje niedługo po kontakcie z alergenem. Metodą tą wykrywane są uczulenia na roztocza kurzu domowego, pyłki rośli czy alergeny sierści zwierząt. Są to alergeny wziewne, które występują w formie rozproszonej w powietrzu. Metodę tę stosuje się również do diagnozowania alergii pokarmowych.

Sam test wykonywany jest na zdrowej skórze, najczęściej na przedramieniu. Metoda ta polega na nałożeniu kropli roztworu z alergenem i nakłucia skóry w miejscu kropli. Robi się to, żeby umożliwić kontakt alergenu z komórkami górnych warstw skóry. Jeśli dany alergen wywołuje u badanego reakcje uczuleniową na skórze, wynik jest dodatni. Samo nakłuwanie skóry nie jest bardzo bolesne. A to dlatego, że igły do nakłucia są bardzo cieniutkie. Dlatego podczas testu poczujesz tylko lekkie ukłucie. Oprócz roztworów z alergenami na skórę nakłada się też roztwory kontrolne. Jeden z histaminą, po której, w zależności od przebiegu reakcji skórnej, lekarz decyduje czy dalej wykonywać test. Drugą substancją kontrolną jest neutralny roztwór soli fizjologicznej. Ta substancja ma zobrazować, jak zachowa się skóra na skutek samego nakłucia.

Sprawdź też, czym jest alergia krzyżowa.

punktowe testy alergiczne na skórze

 

Po około 20 minutach od wykonania nakłuć obserwuje się reakcje na skórze. Wynik uznaje sie za dodatni, jeśli pojawi się swędzenie i bąbel (przy danym nakłuciu) co najmniej tej wielkości, co bąbel w miejscu nakłucia roztworu z histaminą.

Naskórkowe testy płatkowe na alergie i interpretacja wyników

Innym rodzajem testów są naskórkowe testy płatkowe. W tej metodzie reakcja alergiczna rozwija się dopiero po około 24 h od kontaktu z alergenem i jest związana z udziałem limfocytów. Testy wykonuje się na plecach i odczytuje ich wyniki po 2 i 3 dobach. Ich wynik ocenia się w zależności od tego, czy wystąpi rumień, pęcherzyki czy zmiany o charakterze grudek. Metodą tą bada się najczęściej alergie na metale, konserwanty, barwniki czy niektóre leki.

naskórkowe testy płatkowe na alergię

 

Testy alergiczne skórne − jak się przygotować?

Lekarz na podstawie wywiadu określa, czy zalecane są alergiczne testy skórne i dobiera zestaw alergenów, na które testowane są reakcje. Najczęściej używa się zestawu przesiewowego, który pozwala zawęzić poszukiwania.

Przed wykonaniem testów skórnych zaleca się odstawić leki przeciwalergiczne na co najmniej tydzień. Warto również zrezygnować z stosowania kremów czy maści o działaniu miejscowym  i nie nakładać ich na skórę w miejscu, gdzie mają być wykonywane testy. Staraj się nie wystawiać skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych minimum na 2 tygodnie przed wykonywaniem testów. W dniu badania pamiętaj, aby na skórę nie stosować żadnych kosmetyków nawilżających i balsamów do ciała.

Sprawdź też, czym różnią się testy alergiczne z krwi od testów skórnych.

testy alergiczne jak się przygotować

Alergiczne testy skórne − przeciwwskazania

Choć wykonanie testów pomaga w diagnostyce alergii, nie zawsze zalecane jest ich wykonanie. Przeciwwskazaniem do ich wykonania jest m.in. ciąża, niektóre zmiany i choroby skórne, czy też stosowanie w przeciągu 3 tygodni przed planowanym wykonaniem testów antybiotyków. Jeśli niedługo przed zaplanowanymi testami zaatakuje Cię infekcja, czy to bakteryjna, czy wirusowa, również warto przełożyć ich wykonanie. Powstrzymaj się też od wykonania testów, jeżeli w miesiącu poprzedzającym zabieg wystąpi napad astmy lub silna reakcja anafilaktyczna.

przeciwwskazania testy alergiczne

 

Jeżeli chcesz wykonać testy na alergię watro najpierw zgłosić się do alergologa, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad na temat Twoich alergii. Lekarz zadecyduje, jakiego rodzaju testy warto wykonać i podpowie Ci szczegółowo, jak przygotować się do testów.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice