Usuwanie złogów nazębnych - sposób na zapobieganie zapaleniu dziąseł i próchnicy?

15. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Czym są złogi nazębne i jak się ich pozbyć? Sprawdź, jak czyścić jamę ustną, by uniknąć zapalenia dziąseł lub zmian próchnicowych. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Usuwanie złogów nazębnych - sposób na zapobieganie zapaleniu dziąseł i próchnicy?

Pod nazwą złogi nazębne kryją się 2 odrębne pojęcia: złogi miękkie i złogi twarde. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim sposobami ich usuwania. Tu skupię się na codziennej profilaktyce chorób dziąseł i zapobieganiu próchnicy. Poznaj zalety regularnego usuwania złogów nazębnych.

Czym są złogi nazębne? Płytka nazębna i kamień nazębny

Do złogów miękkich zaliczamy płytkę nazębną, którą tworzą bakterie próchnicotwórcze, ich metabolity, komórki nabłonka jamy ustnej, śluz i resztki jedzenia. Złogi twarde to kamień nazębny, zarówno ten nad, jak i poddziąsłowy.

Płytka bakteryjna tworzy się na zębach praktycznie w mniej niż 24 godziny. Jeżeli w tym czasie nie zostanie usunięta mechanicznie, czyli krótko mówią wyszczotkowana, to po około 3 dniach zwapnia się i zmienia w kamień nazębny.

Kamień nazębny to płytka, a także sole mineralne, białka i lipidy. Początkowo jest on biały i można go dosyć łatwo usunąć. Z czasem staje się coraz twardszy i zmienia kolor na żółty. U palaczy może nawet przybierać czarny kolor, przez substancje smoliste.

Dokładne, mechaniczne oczyszczanie szczoteczką zębów z osadów nazębnych jest podstawą codziennej higieny jamy ustnej. Nie da się uniknąć tworzenia płytki nazębnej, jednak jej regularne usuwanie 2 razy dziennie jest gwarancją posiadania pięknych i zdrowych zębów.

Sprawdź przybory do higieny jamy ustnej!

osad nazębny

 

Jakie są następstwa niedokładnego mycia zębów?

Już po 2 − 3 dniach niedokładnego mycia zębów, na ich powierzchni tworzy się gruby i nieestetyczny „kożuch” z płytki nazębnej. Wyglądem dosłownie przypomina kożuch, który powstaje na gorącym mleku.

Płytka ta nadal jest ona miękka i łatwo daje się usunąć szczoteczką. Podczas szczotkowania zanieczyszczona okolica nierzadko bardzo krwawi. Wtedy pacjenci odpuszczają sobie dokładne mycie zębów i nie dotykają szczoteczką krwawiących dziąseł (zobacz, z czego wynika krwawienie dziąseł). A to największy błąd! Bo stan zapalny dziąseł nasila się jeszcze bardziej pod wpływem działającej płytki bakteryjnej. I w taki oto sposób błędne koło się zamyka.

Okolicami najczęściej omijanymi przy szczotkowaniu, ale też najbardziej podatnymi na odkładanie się kamienia nazębnego, są powierzchnie policzkowe trzonowców górnych (tam znajdują się ujścia ślinianek przyusznych) i językowa strona siekaczy dolnych (z kolei tam swoje ujście mają ślinianka podżuchwowa i podjęzykowa). Nieodpowiednia higiena i duże ilości śliny bogatej w sole mineralne wapnia i magnezu to główne przyczyny tworzenia się kamienia nazębnego.

Sprawdź, jak dbać o higienę jamy ustnej.

usuwanie złogów szczotkując zęby

Jak usunąć osad nazębny?

Jak pozbyć się osadu na zębach? Odpowiedź zależy od tego, z jakim rodzajem osadu masz do czynienia.

1. Miękkie złogi

Czyli płytkę bakteryjną po prostu porządnie szczotkuj. Dodatkowo, po zabiegu możesz zastosować płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi on szczotkowania zębów!

Wszelkie płukanki są dodatkową formą profilaktyki przeciwpróchniczej i periodontologicznej.

2. Kamień nazębny

Zarówno ten nad- i poddziasłowy usuwany jest przy pomocy ultradźwięków, które stosuje się przy zabiegu skalingu. Jedyna różnica istnieje w wyborze końcówki do urządzenia zwanego skalerem.  Kamień naddziąsłowy można usunąć grubszą końcówką, poddziąsłowy usuwa się jest przy pomocy bardzo cienkiego narzędzia.

3. Przebarwienia

Z przebarwieniami powstałymi przez barwniki spożywcze, leki, tytoń, kawę, mocną herbatę poradzić sobie możesz dzięki piaskowaniu, czyli zabiegowi, podczas którego wykorzystuje się wodę pod wysokim ciśnieniem i specjalny proszek oparty na bazie węglanu sodu lub wapnia i kwasu krzemowego

Po więcej informacji na temat piaskowania odsyłam Cię do mojego poprzedniego artykułu: Piaskowanie zębów − sposób na przebarwienia?

złogi nazębne

 

Na koniec chciałabym podkreślić, że regularne usuwanie miękkich złogów nazębnych powinno być podstawą codziennej higieny jamy ustnej. Tylko dokładne pozbycie się płytki nazębnej może zagwarantować piękny i zdrowy uśmiech i pozwoli Ci uniknąć zapalenia dziąseł  czy powstawania zmian próchniczych. Każdy dorosły powinien minimum raz na pół roku udać się na kontrolę stomatologiczną. W ramach przeglądu stomatologicznego warto wykonać zabieg profesjonalnej higienizacji, który usunie wszelkie osady nazębne i przebarwienia z trudno dostępnych dla pacjenta miejsc i spowoduje efekt bielszych zębów.

Sprawdź też preparaty do wybielania zębów!

usuwanie złogów nazębnych

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora