Zapalenie przyzębia − objawy parodontozy

18. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Po czym poznać zapalenie przyzębia? Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się stanu zapalnego? Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Zapalenie przyzębia − objawy parodontozy

Jak wygląda zapalenie przyzębia? Objawy to najczęściej obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie przy drażnieniu dziąseł. Najczęściej za chorobę tę odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej, choć na jej rozwój mogą wpływać także inne czynniki. Zobacz, co to jest zapalenie przyzębia i leczenie, jakie warto wdrożyć przy tym schorzeniu.

Stan zapalny przyzębia − co to jest?

Zapalenie przyzębia (periodontitis) to zaraz po zapaleniu dziąseł druga najczęściej występująca choroba przyzębia. Jest to stan zapalny obejmujący tkanki takie jak:

  • ozębna − tkanka wypełniająca przestrzeń pomiędzy kością wyrostka zębodołowego a zębem, łącząca obie te struktury
  • okostna − struktura w postaci błony pokrywająca kość od zewnątrz
  • kość wyrostka zębodołowego
  • cement korzeniowy − najbardziej zewnętrzna część korzenia zęba, połączona anatomicznie z zębem, pozwala na elastyczne utrzymanie zęba w zębodole
  • dziąsło

Sprawdź też, skąd biorą się rany w jamie ustnej i jak je leczyć.

dziąsła

 

Zapalenie przyzębia − przyczyny

Głównym czynnikiem powodującym zapalenie przyzębia, podobnie jak zapalenie dziąsła (gingivitis) jest aktywność bakterii, które znajdują się w nieusuwanej płytce bakteryjnej. Dlatego tak istotna jest codzienna higiena jamy ustnej i prawidłowe, dokładne usuwanie biofilmu bakteryjnego wraz z resztkami pokarmowymi.

Jednak jest jeszcze kilka istotnych czynników, które mają wpływ na powstawanie stanu zapalnego przyzębia.

Do zapalenia przyzębia mogą przyczyniać się m. in.:

  • wiek − wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia i zmian destrukcyjnych w przyzębiu
  • status społeczny − osoby o niskim statucie społecznym z reguły mniej dbają o higienę jamy ustnej
  • choroby towarzyszące − takie jak cukrzyca, osteoporoza, schorzenia wymagające przyjmowania leków zmniejszających odporność, osoby po przeszczepach, pacjenci onkologiczni
  • stres
  • czynniki genetyczne, dziedziczne
  • płeć − częściej na zapalenie przyzębia cierpią mężczyźni
  • palenie tytoniu − u osób z tym nałogiem łatwiej dochodzi do rozwoju zapalenia

Sprawdź też artykuły do higieny jamy ustnej.

zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia − objawy

Objawy zapalenia przyzębia to obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie przy drażnieniu (wystarczy zwykłe dotknięcie szczoteczką lub przy badaniu przez lekarza). Wraz z rozwojem stanu zapalnego następuje destrukcja włókien kolagenowych ozębnej i resorpcja (rozpuszczanie) się kości wyrostka. Ząb przyczynowy ulega rozchwianiu, a w ostateczności może dojść nawet do jego utraty.

Powstają kieszonki przyzębne i recesje dziąseł. O recesji dziąsła możesz więcej przeczytać: Leczenie recesji dziąseł: czy jest możliwe? To właśnie utrata kości i jej degradacja pozwala na odróżnienie periodontitis od gingivitis.

Zapalanie dziąsła jest stanem całkowicie odwracalnym. Przy odpowiednim leczeniu dochodzi do zatrzymania stanu zapalnego i tkanki otaczające ząb powracają do normy.

Jeżeli nastąpi dalszy rozwój zapalenia przyzębia i destrukcja wyrostka zębodołowego to nawet po zatrzymaniu stanu zapalnego nie dojdzie do samoistnej jego regeneracja. Dlatego tak ważna jest prewencja, czyli odpowiednia i efektywna higiena jamy ustnej. Pamiętaj! Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przewlekłe i agresywne zapalenie przyzębia − klasyfikacja

Do niedawna (klasyfikacja z 1999 r.) choroby przyzębia dzielono na przewlekłe i agresywne, a także na zlokalizowane i uogólnione.

Jednak od 2017 roku mają one nowy podział ze względu na:

1. Etapy − w oparciu o stopień zaawansowania i złożoność leczenia

  • Etap I: Początkowe zapalenie przyzębia
  • Etap II: Umiarkowane zapalenie przyzębia
  • Etap III: Ciężkie zapalenie przyzębia z możliwością dodatkowej utraty zębów
  • Etap IV: Ciężkie zapalenie przyzębia z możliwością utraty uzębienia

2. Zakres i umiejscowienie

  • Miejscowe
  • Uogólnione
  • Dotyczące tylko zębów trzonowych i siekaczy

3. Stopnie − przesłanki lub ryzyko szybkiej progresji, przewidywana reakcja na leczenie

  • Stopień A: Wolne tempo progresji
  • Stopień B: Średnie tempo progresji
  • Stopień C: Szybkie tempo progresji
agresywne zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia − jak leczyć?

Chorobami przyzębia zajmuje się dziedzina stomatologii zwana periodontologią. Obecnie jest to bardzo intensywnie rozwijająca się jej gałąź. Ciągle też zmienia się klasyfikacja chorób dziąseł i przyzębia, a także algorytmy postępowania i stosowane leki.

Gdy zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: zaczerwienienie, obrzęki i krwawienie z dziąseł, to może być zwykły stan zapalny. Jeżeli mimo wzmożonej higieny jamy ustnej, dokładnego usuwania płytki nazębnej i stosowania wspomagająco płukanek przeciwbakteryjnych, stan zapalny ciągle się utrzymuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Gdy ten stwierdzi, że cierpisz na periodontitis to najpewniej wykona profesjonalną higienizacje z usunięciem wszystkich złogów nazębnych zarówno tych nad- jak i poddziąsłowych.

Sprawdź też leki i płyny na zapalenie dziąseł.

stan zapalny przyzębia

 

Kiedy stan zapalny jest już bardzo mocno zaawansowany i występuje ruchomość zębów czy destrukcja tkanki kostnej, najprawdopodobniej konieczna będzie konsultacja z specjalistą, periodontologiem. Tak poważne zmiany często wymagają leczenia interdyscyplinarnego, czyli nie tylko leczenia przyzębia, ale także leczenia endodontycznego − niektóre zęby musza niestety zostać usunięte, a w ich miejsce wykonane wszczepy implantów i odbudowy protetyczne.

Utracone przyzębie i tkanki miękkie wymagają wykonania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych takich jak przeszczepy tkanki z podniebienia, pokrycia recesji specjalnymi błonami, a wyrostek kostny regeneracji przy użyciu specjalnych materiałów kościozastępczych lub przeszczepów kostnych.

 

Źródła:

1. R. Górska, T. Konopka, Periodontologia współczesna, Med. Tour Press, 2013

2. R. Górska, Choroby przyzębia – Klasyfikacja 2017, PWZL, Warszawa 2018

3. M. Jóźwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare 1 (2014), 30-47

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice