Zapalenie ścięgna piętowego − najczęstsza kontuzja biegaczy
Czym objawia się uszkodzenie ścięgna Achillesa. Kto jest szczególnie zagrożony pojawieniem się kontuzji? Na czym polega diagnostyka, rehabilitacja oraz leczenie? Poznaj szczegóły!
Spis treści
Stan zapalny ścięgna Achillesa rozwija się w efekcie uszkodzenia ścięgna na przykład w wyniku urazu lub nadmiernego obciążenia. Jak leczyć przeciążone ścięgno Achillesa? Zapalenie ścięgna wiąże się zwykle z długotrwałą rekonwalescencją ze względu na słabe ukrwienie tkanki. Zobacz, co to jest „zapalenie Achillesa” i jakie daje objawy.
Ścięgno Achillesa − co to jest?
Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w organizmie człowieka. Łączy ono mięśnie łydki z kością pięty, przez co umożliwia poruszanie się. To miedzy innymi dzięki tej strukturze możesz skakać i biegać czy chodzić po schodach.
Zapalenie ścięgna Achillesa − przyczyny
Niestety, ta ważna struktura bywa często narażona na powstanie stanu zapalnego. Stan zapalny ścięgna Achillesa rozwija się w efekcie różnego rodzaju urazów.
Na problemy z ścięgnem Achillesa często uskarżają się osoby aktywne.
Stan zapalny w ścięgnie powstaje zwykle na skutek nadmiernego obciążenia. Dlatego też często doskwiera biegaczom i innym sportowcom (np. tenisistom), którzy z racji na trenowane dyscypliny obciążają tą strukturę. Sportowcy, a w szczególności biegacze, zarówno ci zawodowi, jak i amatorzy, mogą w łatwy sposób doprowadzić do przeciążenia ścięgna piętowego. Niedostateczne przygotowanie do biegania, narzucanie sobie zbyt ambitnych tras i dystansów może prowadzić do stanu zapalnego ścięgna. Innym czynnikiem związanym z bieganiem, który ma wpływ na potencjalne powstawanie kontuzji jest twardość podłoża, po którym biegasz. Im twardsze podłoże, tym łatwiej o kontuzje.
Sprawdź też, jaka jest najlepsza pora na bieganie.
Ścięgna z wiekiem tracą na elastyczności i mogą łatwiej ulegać kontuzjom, naderwaniom i drobnym, często nawet niezauważalnym urazom. Ścięgno to, ze względu na małe ukrwienie, goi się bardzo wolno. Dlatego też często nadmiernie obciążone może stopniowo się osłabiać.
Sytuacje, w których narażenie na uraz ścięgna jest większe to:
- zbyt intensywny trening po okresie odpoczynku,
- bieganie po twardym podłożu,
- układanie stóp do wewnątrz w trakcie treningu,
- noszenie nieodpowiedniego obuwia
- chodzenie w obuwiu na wysokim obcasie
- nadwaga i otyłość
O zerwaniu ścięgna Achillesa z punktu widzenia sportowca przeczytasz tu: Zerwanie ścięgna Achillesa. Ćwiczenia, które pomogą Ci wrócić do formy.
Zapalenie ścięgna Achillesa − objawy
Zapalenie ścięgna piętowego (stan zapalny) objawia się najczęściej uczuciem dyskomfortu, sztywności i bólem w dolnej części łydki. W zależności od postępowania stanu zapalnego, ból może być odczuwany albo w sposób ciągły, albo tylko w niektórych momentach. Ból może być również odczuwany przy samym dotyku dołu łydki, nawet jeśli pozostaje ona w spoczynku. Przy zapaleniu ścięgna piętowego może pojawić się też obrzęk.
Jeśli w wyniku kontuzji dolna część łydki lub pięta zaboli nagle mocno i pojawi się obrzęk istnieje prawdopodobieństwo, że ścięgno Achillesa mogło zostać zerwane. W takich przypadkach zalecana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.
Sprawdź też, czym jest "kolano biegacza".
Zapalenie ścięgna Achillesa − leczenie i rehabilitacja
Zapalenie ścięgna można rozpoznać za pomocą badania USG lub rezonansu magnetycznego. Często też lekarz jest w stanie określić problemy ze ścięgnem na podstawie oceny sprawności i mobilności pacjenta, kiedy poprosi go o wykonanie paru prostych ćwiczeń.
Sprawdź też produkty ortopedyczne.
Postępowanie w zapaleniu ścięgna Achillesa zależy od indywidualnego stanu poszkodowanego. Żeby złagodzić ból można zastosować dostępne w aptekach preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli wystąpi obrzęk warto przyłożyć do nogi chłodny okład.
Leczenie zapalenia ścięgna piętowego jest zwykle czasochłonne, bo struktura ta regeneruje się wolno. Głównie zaleca się wtedy odciążanie ścięgna i stwarzanie dobrych warunków do odbudowy. Dlatego też warto ograniczyć intensywność treningów i starać się wykonywać je na miękkim podłożu. Dodatkowo, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki do butów, które zmniejszą siły działające na ścięgno. Lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić szereg ćwiczeń, które przyspieszą dochodzenie do formy.
W sytuacjach, kiedy powyższe metody nie przyniosą poprawy można rozważyć, po konsultacji z lekarzem, leczenie chirurgiczne.