Aerobiczna 6 Weidera − czy to sposób na płaski brzuch?

19. 2. 2020 · 6 minut czytania

Czym jest program aerobiczna 6 Weidera? Jakie efekty zapewnia? Do kogo jest skierowany? Czy istnieją przeciwskazania do wykonywania tego treningu? Dowiedz się więcej!

Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Aerobiczna 6 Weidera − czy to sposób na płaski brzuch?

Program „Aerobiczna szóstka Weidera” jest postrzegany jako cudowny sposób na płaski brzuch. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Program ten przeznaczony jest przede wszystkim dla osób zaawansowanych. Jednak to głównie początkujący wierzą w efety 6. Weidera. Opinię na temat tego programu treningowego znajdziesz w tym artykule.

Aerobiczna 6 Weidera − co to jest?

Aerobiczna 6 weidera to plan treningowy, który skupia się w całości na wzmocnieniu i podkreśleniu mięśni brzucha. Program ten trwa 42 dni i zakłada wykonywanie 6 różnych rodzajów brzuszków. Co istotne, A6W nie przewiduje dni wolnych od treningu. W początkowym okresie ilość powtórzeń do wykonania nie jest duża. Jednak w każdym kolejnym etapie jest ich coraz więcej.

Aerobiczna szóstka Weidera została opracowana w latach 50-tych, przez Josefa Edwina „Joe” Weidera. Był on kanadyjskim kulturystą, a jego działalność przyczyniła się do spopularyzowania rozwoju sportów sylwetkowych. W świecie kulturystyki i fitnessu nadal jest uznawany za prawdziwą legendę. Wraz z bratem, Benem, założył Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitnessu (ang. International Federation of BodyBuilding and Fitness − IFBB) i był twórcą obecnie najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych na świecie, Mr. Olympia i Ms. Olympia.

Sprawdź też, co jeść, aby mieć płaski brzuch.

aerobiczna 6 weidera

 

6 Weidera jest postrzegana jako sposób na idealny, dobrze zarysowany i płaski brzuch. Czy rzeczywiście tak jest? To zależy.

    Aerobiczna 6 Weidera a utrata tkanki tłuszczowej

    Na wstępie warto zaznaczyć różnicę pomiędzy wzmacnianiem i podkreślaniem mięśni brzucha, a ich odsłonięciem. Aerobiczna 6 Weidera to plan treningowy, który przede wszystkim skupia się na pracy nad samymi mięśniami. Konkretniej, nad ich wzmocnieniem i rozbudową.

    Największą przeszkodą w drodze do uzyskania wymarzonego „kaloryfera” jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Jej obecność sprawia, że nawet bardzo dobrze rozwinięte mięśnie brzucha, są niewidoczne i zasłonięte. Oznacza to, że wykonywanie brzuszków nie sprawi, że pozbędziesz się dzięki temu nadmiaru tłuszczu.

    Zdecydowanie lepszym pomysłem na wyraźniejsze zarysowanie mięśni brzucha jest dieta o zaniżonym bilansie kalorycznym. Regularne spożywanie ilości kalorii mniejszej niż potrzebuje tego Twój organizm sprawi, że poziom tłuszczu w Twoim organizmie będzie się stopniowo zmniejszał. Dzięki temu uwydatnisz nie tylko mięśnie brzucha, ale i pozbędziesz się nadmiaru tłuszczu na całym ciele.

    Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Zobacz sposób zaprezentowany przez Izę w artykule: Podstawa każdej diety: jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?

    6 weidera efekty

    Zalety wykonywania aerobicznej 6 Weidera

    W czym zatem pomoże wykonywanie tego 42-dniowego planu treningowego? Po pierwsze, wzmocnisz mięśnie brzucha, zwłaszcza mięsień prosty. To bardzo ważny aspekt dbania o zdrowe i sprawne ciało. Mięśnie brzucha w dużej mierze biorą udział w stabilizacji korpusu, zatem wykonywanie ćwiczeń na tę partię, jest na pewno bardzo istotne.

    Po drugie, spora ilość brzuszków w planie A6W sprawi również, że wpłyną one na większe napięcie mięśni brzucha. W rezultacie Twoja „tarka” będzie o wiele bardziej widoczna i podkreślona. Jednak najważniejszym aspektem warunkującym ten efekt jest niskie zatłuszczeniu tej partii.

    Szóstka Weidera − efekty niepożądane

    Niestety jako trener uważam, że wad Aerobicznej 6 Weidera jest o wiele więcej niż jej zalet.

    Po pierwsze, nie zawsze Twoje ciało jest gotowe na AW6. W przeważającej większości, za wykonanie tego programu zabierają się osoby początkujące, które wierzą w cudowne efekty tego treningu. Z autopsji mogę stwierdzić, że to nie jest dobry plan dla osób rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną.

    Sprawdź też, jak ćwiczyć, żeby schudnąć.

    aerobiczna szóstka weidera

     

    Dawno temu, jeszcze jako osoba początkująca w treningu, postanowiłem wykonać Aerobiczną 6 Weidera. Doskonale pamiętam, że już po kilku dniach, bolesność mięśni była nie do wytrzymania. Plan nie zakłada ani jednego dnia przerwy przez 42 dni! W efekcie, dość słabe mięśnie brzucha nie miały czasu na pełną regenerację. O ile mnie przytrafiły się tylko DOMS (potreningowa bolesność mięśniowa, popularnie nazywana „zakwasami”) o tyle przećwiczenie tej partii, może prowadzić do przepukliny!

    Właśnie z uwagi na sporą objętość treningową, a więc dużą ilość powtórzeń, program A6W polecałbym przede wszystkim osobom zaawansowanym. Jednak z doświadczenia wiem, że osoby trenujące dłużej, wybierają szybsze, efektywniejsze i bardziej złożone ćwiczenia na rozwój mięśni brzucha.

    Kolejnym minusem aerobicznej szóstki Weidera jest długość trwania tego programu. Im późniejszy etap A6W, tym więcej powtórzeń jest do wykonania. Dla przykładu, w 1. dniu, plan zakłada 1 serię, po 6 powtórzeń, każdego z 6 ćwiczeń, czyli w sumie 36 powtórzeń. Z kolei w 42. dniu, serii jest już 3, po 24 powtórzenia każdego ćwiczenia. Daje nam to aż 432 brzuszki na jednym treningu! Biorąc pod uwagę czas, jaki poświęcamy na przerwę między seriami, ciężko uporać się z tą ilością poniżej 40 minut. A to tylko jedna partia z całego ciała!

    Sprawdź też domowe sposoby na szybkie chudnięcie.

    szóstka weidera efekty

     

    Wadą A6W jest również nużąca powtarzalność ćwiczeń, zarówno dla ciała, jak i Twojej motywacji treningowej. Brzuszki to jeden z wielu wariantów angażowania mięśni brzucha. Pomimo tego, że 6 Weidera zawiera 6 różnych jego wersji, to nadal bardzo podobny bodziec dla mięśni. Angażują one zwłaszcza dolne partie mięśni płaskich brzucha, natomiast mięśnie skośne praktycznie w ogóle nie otrzymują żadnego większego impulsu. Uważam, że istnieją o wiele lepsze ćwiczenia angażujące te mięśnie. Co więcej, efektywnie je wykonując, można na nie poświęcić o wiele mniej czasu i zyskać o wiele lepsze rezultaty.

    Warto również wspomnieć o tym, w jakim czasie ciało adaptuje się do nowych bodźców treningowych. W momencie, gdy „atakujesz” mięśnie nowymi ćwiczeniami, przez pierwsze 3 tygodnie, są one odbierane jako nowość dla organizmu. W tym okresie najbardziej się rozwijają. Po tym czasie tkanka mięśniowa przyzwyczaja się do nowych impulsów, a mięśnie wcale nie wyglądają lepiej. Wtedy najlepiej jest zmienić ćwiczenia na inne, żeby utrzymać wzrost anaboliczny i żeby brzuch nadal mógł się rozwijać. Monotonia AW6 nie działa na Twoją korzyść.

    Sprawdź też, jak odnaleźć motywację do treningu.

    6 weidera na siłowni

     

    Ostatnim minusem, o którym chciałbym wspomnieć, to błędy techniczne. Wersje brzuszków aerobicznej 6 Weidera wymagają zachowania odpowiedniej techniki. Bardzo często obserwuję takie mankamenty, jak nadmierna protrakcja w odcinku szyjnym kręgosłupa (głowa nadmiernie sięga „do przodu”), czy pogłębianie lordozy („odklejanie” odcinka lędźwiowego kręgosłupa od ziemi). Przy dużej ilości powtórzeń, tego typu błędy mogą w następstwie skutkować przeciążeniem niektórych mięśni. Co więcej, może pojawić się nawet przepuklina kręgosłupa. Błędy te są spowodowane słabymi mięśniami stabilizacji centralnej ciała. Dlatego moim zdaniem, w pierwszej kolejności lepiej zabrać się za ćwiczenia prostsze technicznie, które naprawią te mankamenty (choćby popularny plank).

    Aerobiczna 6 Weidera − nie dla każdego

    Reasumując, aerobiczna 6 Weidera nie jest najlepszym sposobem na uzyskanie płaskiego brzucha. Plan ten jest zdecydowanie zbyt długi, zbyt ryzykowny dla osób początkujących i moim zdaniem zbyt nudny. Żeby osiągnąć swój cel, zadbaj o właściwą podaż kalorii. Pozwoli to na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dzięki temu mięśnie brzucha się uwydatnią i uzyskasz wymarzony i estetyczny wygląd.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
      Przeczytaj więcej od tego autora