Bliźniaki − jak poradzić sobie z podwójnym szczęściem?

13. 5. 2019 · 5 minut czytania

Bliźniaki to podwójne szczęście dla rodziców, które jednocześnie stawia większe wymagania. Sprawdź, jak przygotować się na wychowywanie bliźniąt!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Bliźniaki − jak poradzić sobie z podwójnym szczęściem?

Bliźniaki rodzą się coraz częściej. Przyczyną tego jest między innymi korzystanie z technik wspomagania rozrodu (np. in vitro czy terapie hormonalne) i coraz późniejszy wiek zachodzenia w ciążę. Według statystyk, bliźniaki rodzą się raz na około 80 porodów. Młodzi rodzice często obawiają się, czy podołają takiemu „podwójnemu szczęściu”.  Jak zorganizować wyprawkę dla bliźniaków. Jak wykarmić i wychować dwójkę dzieci jednocześnie?

Wyprawka dla bliźniąt

Wyprawkę dla bliźniaków warto przygotować jak najwcześniej. Najlepiej w pierwszej połowie ciąży. Wtedy będziesz miała jeszcze na tyle energii, żeby to zrobić, a ogromny brzuch nie będzie Ci w tym przeszkadzał. Ponadto, większość ciąż bliźniaczych kończy się przed terminem. Dlatego lepiej być wcześniej przygotowanym na nadejście „podwójnego szczęścia”.

Wyprawka dla bliźniąt jest taka sama, jak typowa wyprawka dla noworodka, z tym, że prawie wszystko trzeba kupić podwójnie. Więcej na temat wyprawki dla noworodka, przeczytasz tutaj: Wyprawka dla noworodka i mamy. Te akcesoria naprawdę ułatwią Ci życie!

wychowanie bliźniaków i pielęgnacja

A czym wyprawka dla bliźniąt różni się od tej standardowej:

1. Specjalny wózek dla bliźniaków

Takie wózki mają 2 gondole lub 2 siedziska. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dla bliźniąt? Po pierwsze, żeby były (oczywiście w miarę możliwości) jak najbardziej kompaktowe. Pamiętaj, że bliźniaki z reguły rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąży pojedynczej. Po drugie, sprawdź, czy wózek zmieści Ci się w bagażniku i w drzwiach. I po trzecie, dobrze byłoby, gdyby się łatwo składał.

Przeczytaj, czym jest werandowanie noworodka.

jak wychować bliźniaki

 

2. Mniejsze ubranka

Nie kupuj w nadmiarze ubranek. Niemowlaki rosną jak na drożdżach. Poza tym, na pewno dostaniesz jakieś ubranka od rodziny. Weź pod uwagę też to, że bliźniaki rodzą się mniejsze. Dlatego warto zacząć od rozmiaru 50, a nie standardowego 56.

3. Łóżeczko

Istnieje kilka sposobów zorganizowania spania dla dzieci. Jedni rodzice kupują jedno łóżeczko, w którym śpią dzieci. Często rozdzielają je jedynie specjalnym wałkiem. Plusem tego rozwiązania jest to, że dzieciaki, które przez długi czas były bardzo ściśnięte, wciąż mogą liczyć na wzajemną bliskość, co podobno pomaga w zasypianiu i uspokojeniu maluszków.

Przeczytaj, jak powinno wyglądać bezpieczne układanie noworodka do snu

Nie mniej jednak jest to jedynie tymczasowe rozwiązane, dlatego rozwiązaniem jest kupienie od razu dwóch łóżeczek lub specjalnego podwójnego łóżka. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaką przestrzeń masz do zagospodarowania.

 

Jak zorganizować opiekę nad bliźniakami?

Jeszcze przed porodem warto przemyśleć, w jaki sposób zorganizować opiekę nad dzieckiem. Z doświadczenia wiem, że ciężko poradzić sobie z opieką nad jednym noworodkiem, a co dopiero, kiedy jest ich więcej. Dlatego zdecydujcie: czy prosicie o pomoc babcię czy też zatrudniacie kogoś. Czasem wystarczy, żeby ktoś przyszedł na kilka godzin. Jeżeli jednak potrzebujesz stałej pomocy, powiedz to. Opieka nad 2 noworodków to ekstremalnie trudne wyzwanie! Dlatego tutaj każda pomoc się przyda. Pamiętaj też o tym, że tacie przysługują 2 tygodnie płatnego urlopu ojcowskiego.

Dowiedz się też, jak zatrudnić nianię!

bliźniaki jak sobie radzić

Jak karmić bliźniaki jednocześnie?

Bliźniaki często rodzą się jako wcześniaki. Najczęściej przychodzą na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Wszystko to może powodować pewne trudności w karmieniu piersią. Nie mówiąc już o tym, że trzeba wykarmić aż dwójkę!

Najpierw przystawiaj jedno dziecko na raz − żebyście mogli powoli nabrać wprawy. Przez pierwsze tygodnie życia, niemowlaki potrafią spędzać przy piersi całe dnie, karmienie bliźniaków osobno może być wyczerpujące, a nawet niemożliwe.

Jak karmić je jednocześnie? Jest kilka pozycji umożliwiających takie karmienie. Pierwsza to tzw. pozycja „futbolowa”, czyli „spod pachy”. Jak to wygląda? Nóżki dzieci znajdują się pod Twoimi pachami, a ich brzuszki zwrócone są do Twoich boków. Dłońmi podtrzymuj im główki, a przedramionami plecki. Możesz też jednego bliźniaka karmić w tej pozycji, a drugiego klasycznie.

Sprawdź, czym jest karmienie na żądanie i jak często noworodek powinien jeść!

karmienie bliźniaków jednocześnie

 

Na początku może się to wydawać bardzo skomplikowane (przy jednym dziecku nie jest to proste). Dlatego warto poprosić o pomoc położną, a najlepiej taką, która jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Nie tylko pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniej i wygodnej pozycji, ale także sprawdzi, czy dzieci potrafią poprawnie i efektywnie ssać pierś. Na rynku są też specjalne poduszki przeznaczone do karmienia bliźniąt.

„Karmienie piersią bliźniąt to duże wyzwanie. Młode mamy na początku karmienia często zmagają się z zapaleniem skóry brodawek sutkowych. Żeby tego uniknąć, od samego początku przykładaj dużą wagę do higieny i pielęgnacji tej wrażliwej okolicy. Zwróć uwagę, żeby krem, którego używasz był przeznaczony właśnie do pielęgnacji brodawek sutkowych kobiet karmiących,bo wtedy jest bezpieczny dla maluszka”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Zobacz, co musisz wiedzieć, gdy praktykujesz karmienie mlekiem modyfikowanym!

Jak wychować bliźniaki?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy rodzic ma własne zapatrywania na wychowanie dzieci.  Z jednej strony jest to z pewnością dużo bardziej męczące. Musisz dzielić swoją uwagę na dwójkę (o ile nie masz innych dzieci). Z drugiej strony, bliźniaki, wychowując się razem, czerpią od siebie nawzajem. Mają towarzysza do zabawy i wspólnie się rozwijają. Pamiętaj tylko, że jesteś dobrą mamą. Ale jesteś też człowiekiem. Dlatego dbaj o siebie i nie bój się prosić o pomoc.

Sprawdź też, jak wychowywać dziecko bez krzyku.

opieka bliźniaków

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice