Bruceloza − co to za choroba? Od jakich zwierząt możesz się nią zarazić?
Bruceloza to choroba wywoływana przez zwierzęta. Powoduje bóle głowy, stawów oraz mięśni. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, by zmniejszyć ryzyko infekcji? Dowiedz się więcej!
Bruceloza to choroba odzwierzęca, która może mieć poważne konsekwencje. Bóle głowy, stawów, mięśni, a nawet zapalenie opon mózgowych − to właśnie powikłania po zakażeniu bakterią od zwierząt. Brucellą zarazić możesz się przez kontakt z żywą kozą lub owcą, a także jedząc surowe mięso. Zobacz, jak objawia się bruceloza i czym jest ta groźna choroba.
Co to jest bruceloza?
Bruceloza to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie z rodzaju Brucella. Człowiek może zarazić się od zwierząt, które je przenoszą. Bakterie możesz złapać zarówno od zwierząt udomowionych, takich jak kozy, owce czy bydło, jak i od zwierząt żyjących dziko np. od sarny, dzika, jelenia czy gryzonia.
Sprawdź też, czym jest NOP.
Choroba występuje na całym świecie, choć na konkretnych szerokościach geograficznych mogą występować specyficzne gatunki bakterii Brucella. To jak wygląda choroba i jej przebieg, może wskazywać na gatunek bakterii Brucella, którym jest się zakażonym.
Bruceloza u człowieka wywoływana jest przez m.in. Brucella melitensis, czyli tzw. pałeczkę maltańską. Bakteria ta najczęściej żyje na kozach i owcach w rejonie Morza Śródziemnego.
Bakterie z rodzaju Brucella będą odpowiedzialne również za występującą u człowieka chorobę Banga (Brucella abortus borisi). Drobnoustroje po dostaniu się do organizmu człowieka lokują się w węzłach chłonnych, gdzie się namnażają. W około połowie przypadków dochodzi do rozprzestrzenienia drobnoustrojów wraz z krwią po całym organizmie. A to przeradza się w ostrą brucelozę.
Choroba może mieć też postać przewlekłą. Związana z wystąpieniem zmian zapalno-toksycznych, które przekładają się na uszkodzenia poszczególnych narządów.
Sprawdź też, czym jest małpia ospa.
Bruceloza − przyczyny
Jak już wiesz, człowiek może zarazić się brucelozą od zwierząt. Bakterie znajdują się w wydzielinach i wydalinach zainfekowanych zwierząt (np. w mleku czy moczu). Najczęściej zarazić się bakterią możesz, przez zjedzenie produktów z zakażonego mleka lub zakażonego, surowego mięsa. Zarazić się można również drogą wziewną lub przez skórę czy błony śluzowe przy bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem, np. głaszcząc kozę lub obcinając owcę. W związku z tym szczególnie narażeni na brucelozę są lekarze weterynarii, zootechnicy, rolnicy i inne osoby wykonujcie zawody związane z częstym kontaktem ze zwierzętami, które mogą przenosić chorobę.
Bruceloza − objawy
To, jak objawia się choroba i jak intensywne będą objawy zależy od postaci choroby, gatunku bakterii i drogi, jaką została przeniesiona infekcja. Zwykle symptomy możesz zauważyć od 1 − 3 tygodni od zakażenia. Przebieg choroby może być ostry lub przewlekły.
W ostrej postaci brucelozy początek objawów jest nagły, a najczęściej pojawiają się dolegliwości takie jak: osłabienie, gorączka (mogą pojawić się dreszcze), bóle głowy, mięśni i stawów, obfita potliwość, nudności, wymioty, biegunka czy w niektórych przypadkach zaparcia. Spektrum objawów jest bardzo szerokie i czasem pojawić się mogą się również zaburzenia neurologiczne, a nawet psychiczne! Na skórze możesz zauważyć także czasem wysypkę. Ponadto, lekarz może zdiagnozować też zaburzenia czynności serca, spadek ciśnienia, powiększenie wątroby i śledziony, zapalenie jąder czy chociażby zapalenie opon mózgowych i mózgu.
Sprawdź też leki na biegunkę.
Bruceloza przewlekła będzie objawiać się zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w układzie kostno-stawowym. Możesz zacząć odczuwać się przewlekłe bóle stawów, bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego czy bóle mięśniowe. Charakterystyczne dla tej postaci choroby są objawy ze strony układu nerwowego takie jak: przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia psychiczne czy obustronne zaburzenia słuchu.
Dodatkowo, u mężczyzn wystąpić może zapalenie jąder, a u kobiet zaś przydatków i macicy i zaburzenia miesiączkowania. W niektórych przypadkach rozwinąć się może uszkodzenie wątroby, mięśnia sercowego i innych narządów.
Jak widzisz, infekcja ta może być bardzo groźna!
Bruceloza − diagnostyka
Ze względu na bardzo duże zróżnicowanie objawów choroby istotne znaczenie w diagnostyce ma wywiad epidemiologiczny. Jeżeli więc miałeś kontakt ze zwierzętami, dobrze jest powiedzieć o tym lekarzowi. Na początku, lekarz zwykle wyklucza występowanie innych infekcji czy chorób przewlekłych, które mogą odpowiadać za te objawy. Ostatecznym potwierdzeniem rozpoznania brucelozy jest wykrycie przeciwciał bakterii rodzaju Brucella.
Jak popularną chorobą w Polsce jest bruceloza? Na szczęście bruceloza w Polsce praktycznie nie występuje. Sporadyczne przypadki, które zostały odnotowane w Polsce zarażały się bakteriami od zwierząt w rejonie Morza Śródziemnego.