Ciąża tydzień po tygodniu, czyli jak rozwija się maleństwo w brzuchu mamy?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Mały człowiek rozwija się w błyskawicznym tempie, a każdy kolejny tydzień przynosi istotne zmiany. Sprawdź, jak przebiegają poszczególne etapy ciąży!
Spis treści
Pamiętam, że jak tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży, od razu chciałam wiedzieć, co się w danym momencie dzieje z moim maleństwem. W tym celu zainstalowałam 3 aplikacje, które opisywały rozwój ciąży tygodniu tydzień po tygodniu. Jak wyglądają kolejne etapy rozwoju płodu? Jeżeli jesteś ciekawa, kiedy dziecko zaczyna Cię słyszeć albo kiedy poczujesz jego pierwsze kopnięcie, koniecznie przeczytaj!
Przebieg ciąży, czyli jak liczyć w którym tygodniu ciąży jesteś?
Ciąża, z medycznego punktu widzenia, nie zaczyna się od momentu zapłodnienia, lecz od pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki. Paradoks tego liczenia polega na tym, że dopiero w około 3. tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia. Jeżeli wydaje Ci się skomplikowane, to najlepiej zainstaluj sobie jedną ze specjalnych aplikacji, które obliczają, w którym tygodniu ciąży obecnie jesteś.
Sprawdź też, jak obliczyć termin porodu.
Rozwój ciąży w pierwszych 5 tygodniach
Jak już pisałam, dopiero w około 3. tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia. W kolejnym tygodniu zapłodniona komórka jajowa (zygota) zagnieżdża się w macicy. W 5. tygodniu ciąży prawdopodobnie (choć nie zawsze) uda się zobaczyć pęcherzyk ciążowy w badaniu USG. Około 5. − 6. tygodnia w jego wnętrzu pojawia się już tzw. pęcherzyk żółtkowy i około 2 − 3 milimetrowy zarodek. Pęcherzyk żółtkowy ma za zadnie odżywiać zarodek do momentu pełnego wykształcenia się łożyska, które następuje pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
Okres zarodkowy, czyli jak rozwija się płód?
Od zagnieżdżenia się zygoty w macicy zaczyna się tzw. okres zarodkowy. Charakteryzuje się on bardzo dynamicznym rozwojem maluszka. Zarodek rośnie jak na drożdżach! W 5. tygodniu jest wielkości ziarenka grochu, a w 10. tygodniu waży tyle, co orzech włoski! O tym, jakie objawy możesz odczuwać w pierwszych tygodniach ciąży, pisałam w artykule: „Pierwsze dni ciąży, czyli jak rozpoznać, że to już?”
W 6. tygodniu ciąży, zarodek przypomina kijankę. Ma główkę, tułów i ogonek. Za chwilę pojawią się już zawiązki rączek i nóżek! Bardzo szybko rozwija się serduszko. Pod koniec tego tygodnia być może będziesz mogła usłyszeć jak bije! W 2. miesiącu ciąży zarodek rośnie aż 1 mm na dzień! Jest to bardzo istotny czas dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie wtedy kształtują się najważniejsze układy w organizmie człowieka: oddechowy, nerwowy, pokarmowy i moczowy. Wydłużają się też kończyny.
W 2. miesiącu pojawia się już twarz dziecka! Pamiętaj, że to właśnie 1. trymestr ciąży jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego nie zapominaj o odpoczynku, zdrowym trybie życie, a także odpowiedniej suplementacji. Istnieje wiele preparatów dla kobiet ciężarnych, np. Olimp Vita-min Plus mama kaps., Prenatal Duo tabl+ kaps czy Omegamed pregna kaps.
„Mimo, że w 1. trymestrze praktycznie nie widać, że kobieta jest w ciąży, okres ten jest kluczowy dla rozwoju maluszka. To właśnie w czasie trwania 1. trymestru zachodzi proces organogenezy, czyli formowania się kluczowych dla życia organów wewnętrznych dziecka”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska
Jak rozwija się płód w 2. trymestrze ciąży?
Po 9. tygodniu ciąży zaczyna się okres płodowy, który będzie trwał aż do porodu. Pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży powinnaś wykonać badania prenatalne. Lekarz oceni rozwój płodu − to czy prawidłowo rozwijają się organy Twojego dziecka. Ponadto, badania te pozwalają na wykluczenie wielu wad genetycznych. Pozwolą także na dokładne określenie wieku ciąży (czyli tego, kiedy doszło do zapłodnienia i kiedy jest przewidywany termin porodu). Jeżeli maluszek odpowiednio „ustawi się do zdjęcia”, możesz już nawet poznać jego płeć!
W 16. tygodniu ciąży Twoje maleństwo jest wielkości awokado i może zmieścić się na Twojej dłoni. Już wtedy reaguje na dźwięki spoza brzucha! Wprawdzie jego uszy nie są jeszcze dostatecznie ukształtowane, ale odczuwa już wibracje przez skórę! Pierwsze kopnięcia możesz odczuwać już między 17. a 20. tygodniem ciąży. Na początku to będzie bardziej przypominało bulgotanie. Z czasem ruchy dziecka będą coraz bardziej odczuwalne, a nawet widoczne!
Sprawdź też witaminy dla kobiet w ciąży.
Rozwój ciąży w 3. trymestrze
W 7. miesiącu ciąży następuje intensywny rozwój układu oddechowego i nerwowego płodu. To właśnie w 26. tygodniu ciąży mózg dziecka jest zdolny do kontrolowania oddechu. Dlatego, wcześniaki urodzone po 16. tygodniu ciąży mają dużo większe szanse na przeżycie, niż te urodzone wcześniej. Pod koniec tego miesiąca, dziecko może już się ustawić w pozycji porodowej, czyli głową w dół. Jednak, kiedy się to stanie, zależy od konkretnego dziecka. Około 10% maluchów w ogóle nie chce się odwrócić!
W ostatnim trymestrze większość narządów jest już prawidłowo wykształcona. Płód, nabiera tkanki tłuszczowej i zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. W ostatnim miesiącu ciąży, płód rośnie już dość wolno. Ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego jego kopniaki są już zauważalne, a czasem bolesne. W 8. miesiącu jego skóra staje się już gładka i różowa. Od około 30. tygodnia dziecko już ćwiczy oddechy, żeby przygotować się do samodzielnego oddychania poza ciałem mamy.
W 37. tygodniu ciąży płód jest w pełni rozwinięty i gotowy do wyjścia na świat. Od tego momentu uznaje się, że ciąża jest w pełni donoszona, a Ty w każdej chwili możesz urodzić. Dlatego pamiętaj o wcześniejszym spakowaniu torby do szpitala!