Czy można pić miętę w ciąży?

28. 12. 2022 · 5 minut czytania

Mięta to jedno z ziół redukujących nieprzyjemne objawy żołądkowe występujące u kobiet w ciąży? Czy mięta jest bezpieczna dla ciężarnych? Ile mięty można pić w ciąży? Odpowiadamy!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Czy można pić miętę w ciąży?

Ciąża to okres, podczas którego duża grupa kobiet odczuwa nieprzyjemne dolegliwości spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej. Ponieważ niewskazane jest przyjmowanie leków, próbują ratować się w sposób naturalny, za pomocą ziół. Jednym z pierwszych wyborów jest mięta, wykazująca liczne właściwości lecznicze. Czy mięta to dobry wybór? Czy w ciąży można pić herbatę miętową i jaka ilość jest bezpieczna? Wyjaśniamy!

Czy w ciąży można pić herbatę miętową?

Miętę uznaje się za świetne, naturalne remedium na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy uporczywa zgaga. Roślina jest znana od dziesiątek lat i chętnie wykorzystywana w przypadku pojawienia się problemów z trawieniem. Mięta, oprócz tego, że dobrze smakuje, jest również zdrowa. W jej składzie znajdziemy szereg cennych dla organizmu substancji, takich jak wapń, magnez, potas, żelazo, rutyna, karoten, a także witaminy A i E. Mięta to znakomity dodatek do orzeźwiających napojów, deserów, dressingów czy jako uzupełnienie sałatek. 

Wydawać by się mogło, że zioła w ciąży, to bezpieczny wybór. W końcu to sama natura. O ile w „normalnej” sytuacji nie ma większych przeciwwskazań do stosowania ziół w diecie, tak w przypadku ciężarnych zaleca się ostrożność, a spożywanie niektórych, np. aloesu lub szałwii, może być wręcz szkodliwe. Sprawdź, czego unikać w ciąży, by nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia. Polecam również zerknąć czy można pić rumianek w ciąży, a także czy zalecany jest czystek w ciąży.

A jak jest z miętą? Czy można pić miętę w ciąży? Lekarze zgodnie twierdzą, że mięta należy do grupy ziół bezpiecznych w ciąży, co do których nie ma większych przeciwwskazań. Mięta w naturalny sposób łagodzi różnego rodzaju dolegliwości, z którymi borykają się przyszłe mamy. Jakie właściwości przypisuje się mięcie?

  • Zmniejszenie nudności.
  • Łagodzenie uporczywych wzdęć i zgagi.
  • Zwalczanie stresu i zwiększonego napięcia.

Za powyższe właściwości odpowiadają substancje znajdujące się w mięcie. Nudności i nasilenie wymiotów to charakterystyczny objaw, występujący najczęściej w pierwszym trymestrze. Z kolei zgaga pojawia się zazwyczaj w drugiej połowie ciąży, gdy rozciągnięta macica powoduje ucisk na żołądek. Na zgagę narażone są również kobiety, które spożywają duże ilości tłustych i ostrych potraw. Ziołowy napar pomoże w złagodzeniu problemów trawiennych, a olejki eteryczne zawarte w mięcie zrelaksują i zredukują stres. W sprzedaży dostępne są olejki eteryczne z mięty, np. olejek eteryczny mięty pieprzowej Kej, jednak w tym przypadku zalecałabym daleko posuniętą ostrożność, ponieważ ciąża może być przeciwwskazaniem do ich stosowania.

Czy w ciąży można pić herbatę miętową

Mięta w ciąży – ile można pić?

Mięta jest świetną alternatywą dla kawy i herbaty, zawierających kofeinę i teinę, które w ciąży warto ograniczyć. Niewskazane są również wszelkiego rodzaju słodkie napoje, gotowe soki z kartonu zawierające najczęściej duże ilości cukru, a także wszystkie napoje gazowane. Zatem co można pić w ciąży? Ratunkiem są delikatne napary z ziół, herbatki owocowe oraz niegazowana woda. W sklepach można znaleźć zarówno zioła jednoskładnikowe, jak i mieszanki ziół. Jeśli chodzi o mieszanki, zawsze należy zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ wszystkie zioła muszą być bezpieczne dla przyszłej mamy i płodu. 

    Skoro mięta ma tak dobry wpływ na redukowanie ciążowych dolegliwości, to znaczy, że można ją pić bez umiaru? Otóż nie. Pomimo tego, że należy do ziół polecanych dla kobiet ciężarnych, warto zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z ilością ziołowych naparów. Nie zaleca się spożywania więcej niż 2-3 filiżanek miętowej herbatki w ciągu dnia. Trzeba również wziąć pod uwagę inne formy, w jakich mięta dostarczana jest do organizmu. W sytuacji, gdy na bazie świeżej mięty przygotowywane są inne potrawy, np. orzeźwiająca lemoniada lub stanowi dodatek do sałatki, lub dressingu, należy zmniejszyć ilość zioła dostarczanego w postaci naparu.

    Przygotowanie miętowego naparu nie jest trudne i nie zajmuje więcej czasu niż parzenie tradycyjnej herbaty. Można wykorzystać świeże liście mięty lub gotowe saszetki, np. herbatę ziołową Mięta Dr. Max lub zioła do zaparzania Tylko Natura Mięta fix. Obie propozycje mają postać wygodnych saszetek, które wystarczy zalać wrzątkiem, przykryć i parzyć przez ok. 10 minut. Herbatka z mięty poprawia perystaltykę jelit, zapobiega wzdęciom, pomaga w typowych dla ciąży zaburzeniach żołądkowych, a także wspomaga trawienie.

    Mięta w ciąży ile

    Mięta w ciąży – przeciwwskazania

    Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, mięta należy do grupy ziół, które są wskazane przy problemach z układem trawiennym. Ciąża nie wyklucza picia miętowych naparów, jednak należy to robić pod kontrolą i po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Na ogół nie ma przeciwwskazań, aczkolwiek ciąża jest stanem bardzo indywidualnym, dlatego warto tę kwestię omówić ze specjalistą.

    Przeciwwskazaniem może być na przykład uczulenie na miętę. W takiej sytuacji należy zupełnie z niej zrezygnować. Zdarza się równie, że po notorycznym spożywaniu dużej ilości herbatki z mięty przez ciężarną, mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, takie jak bóle brzucha, nadmierna senność czy zaburzenia równowagi. Nawet jeśli wcześniej kobieta nie odczuwała podobnych objawów, to w ciąży trzeba zwrócić uwagę na wszystkie reakcje organizmu, a kiedy się pojawią, poinformować o nich lekarza. Co prawda, jeśli kobieta nie przesadza z ilością naparu i stosuje się do zaleceń specjalisty, wspomniane objawy pojawiają się sporadycznie, jednak warto mieć świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce.

    Mięta w ciąży przeciwwskazania

    Podsumowanie

    Mięta jest ziołem, którego spożywanie reguluje procesy trawienne i łagodzi nieprzyjemne objawach ze strony układu pokarmowego. Herbatka z mięty pomaga przyszłym mamom w typowych dolegliwościach występujących w ciąży, takich jak nudności czy zgaga. Z reguły nie ma przeciwwskazań do picia naparów z mięty przez ciężarne, aczkolwiek należy zachować umiar i nie przekraczać zalecanych dawek. Warto również skonsultować się z lekarzem.

    Źródła:

    1. A. Łuczak, M. Nowak, E. Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146
    2. B. Terzioglu Bebitoglu, Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy - Short Update, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7384490/ [dostęp 19.12.2022]
    3. Health benefits and risks of peppermint, https://www.medicalnewstoday.com/articles/265214 [dostęp 19.12.2022]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice