Depresja u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać depresji u dzieci?
Depresja u dzieci i młodzieży jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Rozpoznanie zaburzeń nastroju oraz ich leczenie jest często prowadzone z opóźnieniem. Jak pomóc dziecku z depresją?
Spis treści
Depresja jest zaburzeniem psychicznym należącym do zaburzeń nastroju. Wpływa na samopoczucie, samoocenę, myślenie i radzenie sobie z codziennymi czynnościami. Depresja coraz częściej występuje wśród dzieci i młodzieży, choć wciąż bywa niedostatecznie zauważana i diagnozowana. Dzieci cierpiące na depresję są w grupie zwiększonego ryzyka samobójstwa. Jak rozpoznać oznaki depresji u dziecka?
Przyczyny depresji u dzieci
Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do depresji u dzieci. Pod uwagę bierze się dziedziczną podatność i czynniki środowiskowe.
Nie ma jednego genu odpowiedzialnego za zwiększenie ryzyka wystąpienia depresji w młodym wieku. Wiadomo jednak, że to zaburzenie może występować rodzinnie. U potomstwa rodziców z depresją ryzyko zachorowania jest nawet do 4 razy wyższe w porównaniu z dziećmi rodziców, którzy nie przeszli epizodu depresji w przeszłości. Ryzyko zachorowania na depresję, jeśli bliźniacze rodzeństwo ją miało, może sięgać do 70%.
Same geny zwykle nie wystarczą, żeby u dziecka rozwinęła się depresja. Zwykle pojawia się również jakiś bodziec środowiskowy czy bardzo stresująca sytuacja.
Sprawdź powiązane kategorie
Objawy depresji u dzieci
Jakie są objawy depresji u dzieci? Czasem możesz mieć wrażenie, że Twoje dziecko jest kapryśne, ma wahania nastroju, jest niesforne i nie chce się przykładać do obowiązków w domu i w szkole. Warto mieć świadomość, że w jego mózgu mogło dojść do zaburzeń przekaźnictwa nerwowego i może się u niego rozwijać depresja.
Częste oznaki zaburzeń depresyjnych u dzieci to:
- Długotrwałe uczucie smutku i beznadziei – dziecko wydaje się rozbite i łatwo wpada w płacz. Może też występować drażliwość,
- Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami i pasjami, które wcześniej sprawiały przyjemność, np. rezygnacja z pozalekcyjnych zajęć dodatkowych, niechęć do spędzania czasu na świeżym powietrzu,
- Obniżenie poziomu energii, które prowadzi do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności w ciągu dnia,
- Osłabienie uwagi i koncentracji, np. pogorszenie wyników w szkole,
- Problem z szybkim podejmowaniem decyzji,
- Niska samoocena i mała wiara w siebie – dziecko zaczyna mówić o sobie negatywnie i czuć się bezwartościowo. Może powtarzać stwierdzenia takie jak: „nic dobrze mi nie wchodzi”, „niczego nie potrafię”, „nie mam żadnych przyjaciół”, „jestem nieatrakcyjny”, a także wyolbrzymiać wady, minimalizować sukcesy i stosować inne zniekształcenia poznawcze.
- Bezsenność lub wzmożona senność,
- Wycofanie społeczne. Dziecko mniej chętnie uczestniczy w aktywnościach podejmowanych z domownikami i z przyjaciółmi,
- Zmiany w apetycie – utrata apetytu prowadząca do utraty wagi lub wzmożony apetyt prowadzący do przejadania się i tycia,
- Działania autoagresywne, np. samookaleczenie,
- Nawracające myśli o śmierci, nawracające myśli samobójcze, próby samobójcze.
Depresja u dzieci – diagnostyka
Do kogo zgłosić się, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko prezentuje objawy depresji? Możesz zacząć od pediatry lub lekarza rodzinnego, który wstępnie zbada dziecko i przeprowadzi z nim wywiad. Istnieje kilka kwestionariuszy z pytaniami, które pozwalają ocenić prawdopodobieństwo choroby u dziecka.
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu ma również na celu wykluczenie innych chorób mogących dawać podobne objawy jak te występujące w depresji u dzieci (np. zespół chronicznego zmęczenia w mononukleozie czy senność towarzysząca anemii). Badania, które powinny zostać wykonane, to m.in.:
- Pełna morfologia krwi,
- Witaminy i minerały (np. witamina B12, witamina D3, gospodarka żelazowa, potas, sód, magnez, wapń i fosforany),
- Badania oceniające pracę tarczycy – TSH, fT3, fT3,
- Badania oceniające czynność nerek i wątroby.
Przy podejrzeniu depresji możesz zostać skierowany wraz z dzieckiem do psychologa lub psychiatry dziecięcego.
Depresja u dzieci – leczenie
Depresja nie jest stanem przejściowym, który ustąpi bez odpowiedniego leczenia, a przedłużające się złe samopoczucie i drażliwość nie są kaprysem dziecka. Nie wolno ignorować objawów depresji, bo w skrajnych przypadkach to zaburzenie może prowadzić do śmierci.
Część rodziców w obawie przed stygmatyzacją ze strony środowiska opóźnia kontakt z placówką medyczną. Chcąc pomóc dziecku, sięgają po dostępne bez recepty tabletki poprawiające nastrój, czyli po preparaty sygnowane jako ziołowe tabletki na stres lub zioła na depresję. Wiele z tych środków ma niejasny mechanizm działania i profil bezpieczeństwa, a zawarte w nich substancje często wchodzą w interakcje z pożywieniem i innymi stosowanymi przez dzieci lekami. Potrzeba więcej badań, aby móc skutecznie i bezpiecznie stosować rośliny w celu łagodzenia objawów depresji.
Uznane metody leczenia depresji u dzieci to psychoterapia i farmakoterapia. Mogą być stosowane oddzielnie lub razem.
Terapia poznawczo-behawioralna jest formą psychoterapii pozwalającą skupić się na istotnych problemach dziecka i wypracować alternatywne wzorce myślenia. To często doprowadza do poprawy komfortu psychicznego i funkcjonowania. Dziecko uczy się myśleć bardziej pozytywnie o sobie, swojej przeszłości i przyszłości. Terapia może być prowadzona indywidualnie, grupowo lub jako terapia rodzinna.
Jak zapobiegać depresji u dzieci?
Rodzice zazwyczaj nie są w stanie całkowicie zapobiec wystąpieniu depresji u dziecka – nie możesz usunąć wszystkich stresorów z życia swojej pociechy i nie wpłyniesz na geny. Możesz podjąć pewne starania, aby zredukować ryzyko zachorowania.
- Okazuj wsparcie. Dziecko powinno stale być objęte szczerą troską. Stwórz atmosferę zrozumienia i otwartości. Bądź wrażliwy na potrzeby i reaguj na sygnały tego, że dzieje się coś złego. Pomagaj dziecku budować poczucie własnej wartości.
- Zachęcaj do aktywności fizycznej. Regularna aktywność ruchowa wspiera nie tylko dobry wygląd i pozostanie w zdrowiu, ale także korzystnie wpływa na psychikę.
- Zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu.
Podsumowanie
Nieleczone zaburzenia depresyjne u dzieci są przyczyną poważnego pogorszenia codziennego funkcjonowania oraz obniżenia wyników w nauce i sporcie, a także źródłem konfliktów w domu i z rówieśnikami. Odpowiednio szybka diagnoza i leczenie mają szansę pomóc dziecku.
Źródła:
- Gałecki P., Szulc A., Psychiatria, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2018.
- Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria II, wyd.II, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2018.
- Al Nasser Y., Alsaad A.J., Azhar Y., Depression in Children, StatPearls Publishing, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534797/, [dostęp: 03.06.2024 r.]
- Kölch M., Mehler-Wex C., Depression in Children and Adolescents, Deutsches Ärzteblatt International, 02.2008.
- Kenda M., Kočevar Glavač N., Nagy M., Sollner Dolenc M., Medicinal Plants Used for Anxiety, Depression, or Stress Treatment: An Update, Molecules, 09.2022.