Jak pielęgnować włosy siwe? Porady dla seniorek i seniorów
Spis treści
Włosy siwe znacznie różnią się od naturalnych. Ich struktura sprawia, że są mniej przyjemne w dotyku, kruche, łamliwe, często ciężkie do ułożenia. Dawniej kojarzono je z oznaką starzenia i koniecznością farbowania, obecnie coraz więcej młodych osób świadomie wybiera srebrne pasma podczas koloryzacji. Aby niesforne kosmyki wyglądały stylowo, potrzebują specjalnej pielęgnacji!
Włosy siwe – skąd się biorą?
Wraz z upływem lat w wyniku fizjologicznego starzenia się organizmu włosy stopniowo tracą swój naturalny pigment. Dzieje się tak, ponieważ zanikają melanocyty (komórki pigmentowe), a w konsekwencji spada intensywność syntezy melaniny (pigmentu). Z reguły włosy siwe pojawiają się głównie u osób w starszym wieku, a sam proces siwienia nie przebiega w tym samym czasie u wszystkich: u jednych rozpoczyna się już po 40 r.ż., u innych dopiero po 60. Problem ten spotyka zarówno seniorów, jak i seniorki. U panów srebrne pasma powstają po bokach, a u pań na linii włosów.
Dowiedź się również, jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po 60 roku życia.
Do czynników sprzyjających siwieniu włosów zaliczamy m.in.:
- Chroniczny stres,
- Choroby genetyczne,
- Choroby autoimmunologiczne,
- Anemię,
- Palenie tytoniu,
- Nadczynność tarczycy,
- Cukrzycę.
Duże znaczenie na proces siwienia włosów ma także nasz styl życia, dieta, używki, czyli czynniki zaburzające równowagę między przeciwutleniaczami i wolnymi rodnikami zawartymi w organizmie (stres oksydacyjny).
Jakich witamin i minerałów potrzebują włosy siwe?
Siwienie włosów to proces nieodwracalny, któremu nie da się całkowicie zapobiec. Stosując prawidłowo zbilansowaną dietę, możesz go jednak spowolnić. Wzbogać swoje menu o poniższe składniki.
- Witamina H – zapobiega siwieniu włosów, poprawia ich kondycję. Znajdziesz ją w jajach, wątróbce drobiowej/wieprzowej, grzybach czy grochu.
- Witaminy B9 i B10 – zapobiegają siwieniu i stymulują wzrost włosów. Witaminy z grupy B wprowadzisz do organizmu nie tylko za pomocą diety, ale również kosmetyków pielęgnacyjnych, np. Pharmaceris H H-Nutrimelin aktywny szampon restrukturyzujący do włosów suchych i zniszczonych.
- Witamina A – zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Jej bogactwo stanowią przede wszystkim produkty mleczarskie, niektóre tłuste ryby, jajka czy jarmuż.
- Witamina E – przeciwdziała starzeniu, ma działanie antyoksydacyjne. Jej źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego: orzechy czy nasiona.
- Kwasy tłuszczowe – zwłaszcza te z olejów roślinnych (np. awokado) wzmacniają warstwę hydrolipidową.
- Keratyna – wzmacnia strukturę włosów, wspomaga ich regenerację. Dostępna w masce L'Biotica Professional Therapy Repair, maska odbudowująca do włosów zniszczonych i suchych
- Kolagen – zapobiega wypadaniu włosów, uzupełnia niedobór białka. Zawierają go podroby, przetwory i galaretki mięsne.
Jak dbać o włosy siwe?
Codzienna pielęgnacja włosów wykonywana w niewłaściwy sposób może je dodatkowo osłabić. Jak pielęgnować włosy siwe? Jakie produkty wybrać? Oto kilka wskazówek!
1. Mycie włosów siwych
Włosy siwe są niezwykle delikatne, zazwyczaj przesuszone i zniszczone, dlatego czynność tę wykonuj delikatnie, dobierając odpowiednie preparaty. Jeśli zmagasz się z przedwczesnym siwieniem, postaw na Pharmaceris H H-Nutrimelin aktywny szampon restrukturyzujący do włosów suchych i zniszczonych. Zawarta w składzie naryngenina opóźnia proces starzenia włosów i przywraca ich naturalną pigmentację. Jeżeli często myjesz włosy, wybierz odżywczy szampon Vianek, odżywczy szampon do włosów. Pamiętaj, by nie wycierać kosmyków szorstkim ręcznikiem, a delikatnie odsączyć nadmiar wody za pomocą bawełnianej tkaniny.
2. Nawilżanie siwych włosów
Z wiekiem aktywność gruczołów łojowych znacznie spada, a kosmki dodatkowo osłabia szereg czynników środowiskowych. W efekcie pasma są matowe, suche i pozbawione blasku. W codziennej pielęgnacji włosów siwych postaw na nawilżenie! Sięgaj po maski i odżywki, które dodadzą Twoim włosom elastyczności i miękkości. Doskonale sprawdzi się witamina B5, którą znajdziesz w regenerującej odżywce Vichy Dercos Kera-Solutions, maska regenerująca do włosów.
3. Regularne podcinanie końcówek
Na siwych włosach bardziej widoczne są rozdwojone końcówki, pamiętaj więc o ich regularnym podcinaniu. Krótkie włosy siwe, pełne blasku i przede wszystkim zdrowe będą wyglądały znacznie lepiej, niż długie, suche i matowe!
Jak farbować włosy siwe?
Dawniej skojarzenie było tylko jedno: włosy siwe = koloryzacja. Seniorze, jeśli zobaczysz pierwsze srebrne kosmyki, nie musisz od razu farbować całych włosów! Możesz ukryć tylko niechciany odcień, a przy tym nieco odświeżyć fryzurę. Jak zafarbować włosy siwe?
- Jeśli masz tylko kilka siwych włosów, pomyśl o balejażu lub pasemkach. Taka koloryzacja nie tylko odwróci uwagę od srebrnych kosmków, ale również doda charakteru całej fryzurze.
- Zmagasz się z siwymi odrostami? Nałóż farbę tylko na nie, a na kilka minut przed końcem koloryzacji przeciągnij ją na całą długość włosów. W ten sposób odświeżysz kolor.
Poznaj wskazówki, jak farbować włosy w domu.
Decydując się na koloryzację w domu, pamiętaj, że siwe włosy gorzej łapią pigment niż naturalne. Do koloryzacji wybieraj farby z mocnym kryciem. Niekiedy te drogeryjne mają w opisie swoje przeznaczenie. Jedne kryją 100% siwych włosów, inne zaledwie 50%. Jeśli nie wiesz, czym farbować włosy siwe, wybierz się do salonu fryzjerskiego na profesjonalną koloryzację. Fryzjer dobierze odpowiedni kolor, farbę i sposób farbowania. Twój naturalny odcień jest jasny? Postaw na popielate odcienie blondu. Koloryzacja będzie łatwa do wykonania, a kolejne siwe pasma przestaną być uciążliwe. Unikaj jednak rozjaśniania, ponieważ powoduje dodatkowe zniszczenia i osłabia włosy.
Podsumowanie
Włosy siwe wzbudzają wiele emocji. Jedni chcą się ich pozbyć, zatrzymać czas, inni farbują naturalne włosy na srebrny kolor. Jedno jest pewne – dbaj o nie, nawilżaj, a zdrowe, odżywione i lśniące będą wyglądały pięknie!
Źródła:
- Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514[01]. Z1.01. Radom 2007. Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy.
- Bywalec A. Pielęgnacja włosów. Aura. 2015. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/311231316_Pielegnacja_wlosow_Historical_hair_care [dostęp 11.03.2021].
- Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Bydgoszcz 2012. Hygeia Public Health 2012, 47(4): 433-441.
- Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D.: Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Katowice, 2003. Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/5.