Krzyżowa alergia na owoce − czy da się ją wyleczyć?

10. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Choć owoce zawierają wiele witamin i minerałów, mogą powodować alergię – szczególnie jeśli łączy się je ze sobą. Na czym polega alergia krzyżowa i jak ją zdiagnozować? Sprawdź

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Krzyżowa alergia na owoce − czy da się ją wyleczyć?

Swędząca skóra po porcji świeżych truskawek, a może kichanie i łzawiące oczy po zjedzeniu jabłka? Jeśli znasz dobrze te objawy, może to oznaczać, że masz uczulenie na owoce. Alergia na owoce jest jednym z częstszych powodów wizyt pacjentów w gabinecie alergologa. Czy można skutecznie wyleczyć alergię tego typu? Jakie owoce uczulają? Czym jest alergia krzyżowa na owoce?

Alergia na owoce – co to?

Uczulenie na owoce pojawia się wtedy, kiedy Twój układ immunologiczny reaguje w nieprawidłowy sposób na kontakt z alergenem znajdującym się w danym owocu.

Pierwszy kontakt z uczulającym owocem jest bezobjawowy, co nie znaczy wcale, że w układzie odpornościowym nie zachodzą wtedy żadne zmiany. Wręcz przeciwnie, układ immunologiczny uczy się rozpoznawać uczulające białka i produkuje przeciwciała do walki z alergenami.

Kiedy kolejny raz zjesz dany owoc, na Twojej skórze może pojawić się swędząca pokrzywka i rumień, zaczniesz kichać i będziesz mieć wodnisty katar. Wszystkie te objawy spowodowane są przede wszystkim nagłym wyrzutem do krwi substancji o nazwie histamina, która odpowiada za rozwój symptomów alergii.

Sprawdź też, czym objawia się alergia na nabiał.

alergia na owoce u kobiety

 

Głównym rezerwuarem histaminy są komórki skóry – mastocyty, które pod wpływem aktywacji układu immunologicznego uwalniają tę substancję.

 

Alergia krzyżowa na owoce

Czy wiesz, że w okresie wiosenno-letnim u pacjentów częściej pojawiają się objawy alergii na owoce? Wynika to oczywiście z faktu, że jest to sam szczyt sezonu owocowo-warzywnego i każdy w tym czasie zajada się świeżymi owocami. Nie jest to jednak jedyny powód częstszych objawów uczulenia − okres od wiosny do jesieni to także czas pylenia roślin, a alergia na pyłki może dawać objawy alergii krzyżowej na owoce. Jak to się dzieje?

Alergia krzyżowa na owoce może dotyczyć osób, które są uczulone na rozmaite pyłki roślin. Zarówno pyłki roślin, jak i owoce zawierają w swoim składzie określone białka, które są alergenami. Białka te są do siebie tak podobne, że u osoby uczulonej, np. na pyłek brzozy, po zjedzeniu jabłka lub gruszki dojdzie do rozwoju objawów alergii.

Sprawdź też, kiedy przeprowadza się testy alergiczne z krwi.

Alergia na owoce − objawy

Do najczęstszych objawów alergii na owoce należą:

  • swędzące, rumieniowe zmiany pokrzywkowe na skórze
  • świąd skóry, oczu
  • kichanie
  • wodnisty katar
  • swędzenie i zaczerwienienie spojówek
  • bóle brzucha, biegunka
  • rzadziej dochodzi do rozwoju poważnych objawów jak problemy z oddychaniem, obrzęk warg i języka
alergia na owoce

 

Jakie owoce uczulają? Do owoców, które uczulają najczęściej należą: truskawki, jabłka, kiwi, banany, brzoskwinie, cytrusy (pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i cytryny). Nie oznacza to jednak wcale, że inne owoce nie uczulają w ogóle.

uczulenie na owoce

 

Alergia pokarmowa może rozwinąć się u osoby predysponowanej po kontakcie z jednym lub wieloma rodzajami owoców. Zastanawiasz się, jakie owoce nie uczulają w ogóle? Niestety, każde jedzenie, w tym właśnie owoce, mają w swoim składzie białka, które są potencjalnymi alergenami.

Sprawdź też, kiedy stosuje się testy prowokacyjne przy alergii.

Uczulenie na owoce ­− jak leczyć tego typu alergię?

Podstawowym sposobem leczenia alergii na owoce jest unikanie produktów spożywczych, które zawierają uczulający owoc. Warto też wspomnieć, że najbardziej uczulające są świeże owoce, niepoddane obróbce termicznej jak pieczenie czy gotowanie. W przypadku niektórych owoców, np. jabłek, po ich ugotowaniu tracą one alergizujące właściwości. W przypadku nasilonych objawów alergii lekarz może zalecić stosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych, które redukują symptomy alergii i przynoszą pacjentowi znaczną ulgę.

uczulenie na owoce u dzieci

 

Jeśli obserwujesz, że po zjedzeniu danego owocu kichasz i swędzi Cię skóra, może to oznaczać uczulenie na owoce. Co robić w takiej sytuacji? Nie stawiaj diagnozy na własną rękę, najważniejsza jest wizyta u lekarza rodzinnego, który po wykonaniu odpowiednich badań skieruje Cię do alergologa. Specjalista alergolog nie tylko włączy odpowiednie leczenie, nauczy Cię też jaką dietę stosować, żeby uniknąć objawów alergii, w tym również dokuczliwych objawów alergii krzyżowej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice