Nawilżanie oczu – dlaczego ważne jest także latem?

4. 6. 2019 · 4 minuty czytania

O oczy trzeba dbać i regularnie je nawilżać. W przeciwnym razie mogą piec i stawać się zaczerwienione. Jak temu przeciwdziałać? Jakie krople stosować? Sprawdź

Irmina Turek
Irmina Turek
Nawilżanie oczu – dlaczego ważne jest także latem?

Przyroda budzi się do życia, rośnie temperatura i pojawia się coraz więcej okazji do aktywnego wypoczynku na łonie natury, a oczy ciągle Cię pieką? Suche oczy latem powodują dyskomfort i pogarszają jakość codziennego funkcjonowania. Na szczęście można temu skutecznie przeciwdziałać.

Skąd się biorą suche oczy latem?

Za prawidłowe nawilżenie oczu odpowiada gruczoł łzowy, który wydziela film łzowy. Odczucie, że oczy są suche pojawia się, gdy powierzchnia oka nie jest prawidłowo nawilżana przez film łzowy.

Film łzowy to cienka warstwa płynu łzowego, która nieustanie nawilża oko. Składa się ona z 3 warstw (mucynowej, wodnistej i lipidowej). Sytuacja, w której odczuwasz suchość oka może mieć miejsce albo kiedy płyn łzowy ma zaburzony skład i jego właściwości nawilżające są zbyt słabe, albo kiedy nadmiernie paruje.

Efektem słabego zwilżania oka jest wysuszenie spojówki i rogówki, które bezpośrednio przekłada się na odczuwalny dyskomfort.

Sprawdź też, co powoduje zapalenie spojówek.

 

Objawy suchych i zmęczonych oczu

Co ciekawe, nieprawidłowo nawilżone oko nie zawsze będzie objawiać się porostu odczuwaniem suchości w oku. Oczy mogą piec, być zaczerwienione i podrażnione.

Dodatkowo, może również pojawić się nadmierne łzawienie, które wbrew pozorom może oznaczać przesuszenie oka. Płyn łzowy jest nadmiernie produkowany w odpowiedzi na suchość oka, jednak nie spełnia prawidłowo swojej roli, bo ma nieprawidłowy skład. I tak, mimo że oczy nadmiernie łzawią, pozostają przesuszone.

suche oczy

 

Jeśli wystąpią objawy tego typu, najlepiej zastanowić się, czy nie jest to może wynik alergii, bo ze strony oczu może ona objawiać się podobnie. Jeśli miewasz alergie, dodatkowo występuje katar czy pojawia się znajome uczucie swędzenia, może to sugerować właśnie alergie. Wtedy warto wypróbować najpierw preparaty przeciwalergiczne.

Jak dbać o oczy latem?

Objawy mogą nasilać się i zaostrzać w suchych i gorących miejscach, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas przebywania w zasięgu działania wentylatorów. Dodatkowym czynnikiem, który może drażnić przesuszone oko jest mocne światło słoneczne. Ekspozycja na ostre rażące słońce może nasilać łzawienie i podrażnienie oczu.

 Sprawdź też, czym jest i jak leczyć Zespół Suchego Oka.

    Tak więc lato jest porą roku, w czasie której objawy suchości oka mogą być bardziej intensywne i dobrze jest się na to odpowiednio przygotować. Warto mieć pod ręką sztuczne łzy, jeśli planujesz przebywać dłużej w klimatyzowanym pomieszczeniu. Nawilżanie oczu latem w takiej sytuacji jest bardzo ważne. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy noszone okulary przeciwsłoneczne mają odpowiednie filtry.

    nawilżanie oczu w lato

     

    Suchość i zmęczenie oczu będą się nasilać również, jeśli pracujesz czy spędzasz długie godziny przed komputerem. Jest to efekt rzadszego mrugania podczas patrzenia na monitor. Im mniejsza częstotliwość mrugania, tym rzadziej film łzowy jest rozprowadzany przez powieki po powierzchni oka i rzadziej jest ono nawilżane.

    Sprawdź też, czy przekrwione oczy to groźny objaw.

    suche oczy latem

    Nawilżanie oczu latem

    Choć problem suchych oczu bywa uciążliwy, można go na szczęście łatwo załagodzić. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o charakterze sztucznych łez. Są one dostępne bez recepty i praktycznie pozbawione działań ubocznych.

    nawilżanie oczu u kobiet

     

    W doborze odpowiedniego preparatu, kieruj się intensywnością objawów i tym, czy oprócz pojawiającej się suchości, oczy są podrażnione czy nie. Na rynku dostępne są krople nawilżające do oczu, które nie zawierają w swoim składzie substancji konserwujących i to one są najbardziej polecane do częstego stosowania.

    Mogą występować w formie pojedynczych małych ampułek do jednorazowego stosowania lub większych opakowań, które dzięki specjalnemu dozownikowi mogą być używane nawet do pół roku od otwarcia pomimo braku konserwantów.

    nawilżanie oczu kroplami

     

    Dodatkowo, sztuczne łzy można nabyć w formie klasycznego płynu lub w wersji żelu. Żelowe krople do oczu są gęstsze i dłużej utrzymują się na oku. Są szczególnie zalecane u osób, które muszą stosować krople nawilżające wiele razu w ciągu dnia, ze względu na duże przesuszenie oczu. Dzięki swojej konsystencji i zawartości składników zwilżających oko starczają na dłużej i mogą być rzadziej stosowane. Często też oprócz klasycznych składników nawilżających do sztucznych łez dodawane są składniki o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Irmina Turek
      Irmina Turek
      Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Irmina Turek
      Irmina Turek
      Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
      Przeczytaj więcej od tego autora