Niedożywienie u osób starszych to bardzo częsty problem! Jak do niego nie dopuścić?

21. 2. 2018 · 4 minuty czytania

Seniorzy często mają gorszy apetyt. Niechętnie piją płyny i jedzą zbyt małe porcje. To prosta droga do niedożywienia. Jak temu zapobiec? Dowiedz się więcej na ten temat!

Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Niedożywienie u osób starszych to bardzo częsty problem! Jak do niego nie dopuścić?

Niedożywienie osób starszych to dość często spotykany problem w tej grupie wiekowej. Niestety, niewiele się o nim mówi. Ten, kto na co dzień zajmuje się swoją ukochaną babcią lub dziadkiem wie, jak dużym wyzwaniem jest odżywianie seniora. Często przypisujemy te problemy wiekowi, ignorując fakt, że osoba starsza spożywa niewystarczające ilości jedzenia i picia. To duży błąd! Uboga dieta prowadzi do wychudzenia i niedożywienia, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Jakie są objawy niedożywienia organizmu osoby starszej? Jak radzić sobie z tym problemem? 

Przewód pokarmowy też się starzeje!

Wraz z upływem lat cały nasz organizm się starzeje, w tym także przewód pokarmowy. Dochodzi do spadku wydzielania enzymów trawiennych, spowolnienia perystaltyki, skrócenia kosmków jelitowych. Zmienia się również skład flory bakteryjnej jelit, co pogarsza trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Niestety, osoby starsze często tracą apetyt i piją mniej płynów, zwłaszcza wody. Spożywanie posiłków bywa utrudnione przez drżenie rąk, osłabienie mięśni, niedowłady czy brak uzębienia, co zwiększa ryzyko niedożywienia i wychudzenia seniora.

Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta po 80 roku życia.

Przewód pokarmowy też się starzeje! 

Sprawdź popularne kategorie

Rodzaje niedożywienia

Niedożywienie u osób starszych może mieć różny charakter. W najprostszym podziale wyróżnia się niedożywienie jakościowe i ilościowe.

Niedożywienie ilościowe

Niedożywienie jakościowe

Jak wygląda niedożywienie? Objawy niedożywienia organizmu osoby starszej 

Rozpoznanie niedoborów żywieniowych u seniorów i niedożywienia organizmu jest wyzwaniem, ponieważ objawy mogą być subtelne i często mylone z innymi dolegliwościami związanymi z wiekiem. Starsze osoby zazwyczaj zmagają się z licznymi schorzeniami, co może utrudniać wyodrębnienie symptomów związanych z niedożywieniem.

Oto podstawowe objawy, które powinny nas zaniepokoić:

  • Spadek masy ciała (wychudzenie), 
  • Znaczne osłabienie,
  • Ciągłe zmęczenie i senność, 
  • Obniżenie sprawności psychicznej,
  • Zwiększona podatność na infekcje dróg oddechowych,
  • Nawracające zapalenia układu moczowego,
  • Obniżona temperatura ciała,
  • Nagła utrata włosów,
  • Cienka, szara skóra ze wzmożonym rogowaceniem,
  • Słabe gojenie się ran,
  • Złamania kości.

Sprawdź piramidę żywieniową dla seniorów.

Co pomoże na niedożywienie? Leczenie

Jak skutecznie unikać niedożywienia u seniora?

Mając pod opieką osobę starszą, która cierpi na niedożywienie, należy koniecznie zasięgnąć pomocy u specjalistów. Przede wszystkim powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania krwi jak morfologia, poziom żelaza i albumin.

Wsparcie dietetyka jest równie istotne, pomoże on ułożyć specjalną, pełnowartościową dietę, dostosowaną do potrzeb seniora. Dieta osób w podeszłym wieku jest niestety często nieprawidłowa − obfituje w węglowodany, uboga jest natomiast w tłuszcze, białko oraz witaminy i mikroelementy. W trakcie leczenia niedożywienia konieczne jest dostarczanie pacjentowi odpowiednio dużej ilości kalorii i białka, co może okazać się niemożliwe do osiągnięcia za pomocą samej tylko diety.

Sprawdź tabletki i preparaty z witaminami.

 

 

Ponadto osoby starsze często mają problemy z gryzieniem i połykaniem pokarmów, dlatego konieczna jest zmiana konsystencji pożywienia. Z pomocą mogą wtedy przyjść zalecone przez lekarza geriatrę preparaty odżywcze dla osób starszych.

Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty medyczne, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Preparaty te mają płynną konsystencję, co znacznie ułatwia ich spożywanie przez seniora. Mogą one stanowić kompletną dietę pacjenta lub być jej uzupełnieniem. 

Co ważne, takie preparaty odżywcze dla seniorów można dodatkowo dobrać pod kątem chorób, na które poza niedożywieniem cierpi osoba starsza np. specjalne produkty dla chorych na cukrzycę lub choroby wątroby.

Każdy senior powinien mieć indywidualnie dopasowany przez lekarza preparat odżywczy, w zależności od swojego wieku, płci, masy ciała, zapotrzebowania energetycznego i chorób współistniejących. 

Nie zapominajmy też, jak ważne są preferencje smakowe, bo nawet idealnie dobrany żywieniowy produkt medyczny nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie starszej osobie smakował! Jak więc wybrać odpowiednie żywienie medyczne? Preparaty powinny być przede wszystkim smaczne!

Czym może grozić niedożywienie? Skutki dla organizmu

Czym może grozić niedożywienie u seniora i dlaczego nie warto go bagatelizować?

Niedożywienie u osób starszych może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wyniszczenia organizmu, licznych niedoborów mikro- i makroelementów, a także zaostrzenia chorób współistniejących. Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na niedożywienie, nie próbuj leczyć go na własną rękę. Sięgnij po pomoc specjalistów, aby zapewnić seniorowi zdrowie i komfort w jesieni życia.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów i ekspertów. Interesują mnie szczególnie tematy związane ze zdrowiem rodziny oraz nowoczesną farmakoterapią. Uwielbiam literaturę medyczną (kryminały, reportaże, pozycje popularnonaukowe).
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice