Okres a basen - czy powinnaś wtedy swobodnie pływać?

4. 10. 2021 · 7 minut czytania

Podczas miesiączki nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności fizycznych, np. basenu. Sprawdź, jak zadbać o swój komfort podczas "tych dni".

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Okres a basen - czy powinnaś wtedy swobodnie pływać?

Okres a basen: czy kobieta powinna pływać w „te dni”? Według większości ginekologów nie ma ku temu przeciwwskazań. Mimo to wiele kobiet obawia się, że podczas pływania dojdzie do przecieku lub, co gorsze, są bardziej podatne na infekcje intymne w czasie krwawienia. Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Zobacz, jak poradzić sobie z okresem w basenie.

Miesiączka a basen: czy mogę iść na basen, jak mam okres? TAK!

Jak wspomniałam już na samym wstępie, okres nie jest przeciwwskazaniem do pójścia na basen. Choć wokół tematu tego krąży wiele mitów, najważniejsze jest zdanie ginekologów, którzy na pytanie: „czy można pływać z okresem?”, odpowiadają jednoznacznie: można!

W czasie miesiączki, wbrew pozorom, kobiety nie tracą zbyt wiele krwi. Całe krwawienie menstruacyjne to około 50-80 ml. Oczywiście jej wypływ w ciągu fazy cyklu nie jest równomierny − krwawienie w pierwszych dniach może być nieco silniejsze, a na końcu pojawia się zwykle tylko plamienie. Nie mniej jednak oznacza to, że średnio tracisz około 20-40 ml krwi dziennie w czasie okresu.

Jeżeli więc chcesz wybrać się na basen w trakcie trwania miesiączki, jeden tampon czy kubeczek menstruacyjny na czas około 2 godzin pływania w zupełności wystarczy. Poniżej opowiem Ci, jakie środki higieniczne warto stosować w czasie okresu na basenie oraz jak zadbać o swoje zdrowie intymne. Zobacz, jak powinna wyglądać higiena intymna podczas okresu w ogóle.

okres a basen

Miesiączka a basen − rozprawiamy się z mitami!

Żyjemy w świecie, w którym wciąż funkcjonuje wiele krzywdzących mitów dotyczących okresu. Nieustannie krwawienie miesięczne, jeden z najbardziej naturalnych procesów fizjologicznych dotyczący prawie połowy populacji ludzkiej to temat tabu, a co gorsza powód do wstydu. Młode dziewczyny i kobiety w każdym wieku żyją w lęku, że na ich ubraniu czy bieliźnie może pojawić się ślad krwi i zostaną przez to wyśmiane lub nawet poniżone.

Ustalmy więc raz a dobrze: MIESIĄCZKA NIE MOŻE BYĆ ŹRÓDŁEM WSTYDU! Przecieki, krew na bieliźnie czy innych częściach garderoby w te dni są normalne dla wszystkich miesiączkujących osób. Czas więc wejść w rolę pogromcy mitów i obalić kilka z nich, które mogą wywierać na Tobie presję, przez co pozbawiasz się życiowych przyjemności, zupełnie bez powodu.

Podczas okresu nie można pływać

Z okresem na basen? Oczywiście, że tak. Jaki już pisałam wcześniej, nie ma medycznych przeciwwskazań do pływania w czasie miesiączki, czy to na publicznej pływalni, w jacuzzi, w morzu, czy jeziorze. Jeżeli okres przytrafi Ci się podczas urlopu, wystarczy jedynie odpowiednio zabezpieczyć się przez niepożądanym wypływem krwi, żebyś czuła się komfortowo.

Jedynym przeciwwskazaniem do pójścia na basen w czasie okresu jest Twoje indywidualne samopoczucie. W sytuacji kiedy odczuwasz duże bóle, jesteś rozbita, nieprzygotowana psychicznie, nie lubisz nosić tamponów lub kubeczków menstruacyjnych − odpuść. Nic na siłę!

Weź jednak pod uwagę, że woda rozluźnia i często stosowana jest jako terapia leczenia bólu. Basem może przynieść Ci ukojenie i rozluźnienie dla mięśni gładkich brzucha, którymi targają silne skurcze. Przeczytaj też o tym, jak obecność morza wpływa na Twoje zdrowie przez talasoterapię.

basen podczas okresu

Okres zatrzymuje się w czasie pływania i nie musisz zakładać tamponu

W Internecie krąży mit, jakoby krwawienie miesięczne zatrzymywało się w wodzie. Nie do końca! Co prawda ciśnienie wody sprawia, że wypływ krwi jest nieco mniejszy, jednak się nie zatrzymuj. Dlatego na czas wejścia do wody w czasie okresu lepiej zaaplikować tampon lub założyć kubeczek menstruacyjny. To pozwoli Ci uniknąć ewentualnego przecieku.

Tampon nasiąka wodą z basenu

To także mit! Nie bój się, że chłonny tampon pochłonie także wodę z basenu czy innego zbiornika wodnego. Twoje ciało to cudowna konstrukcja. Ujście pochwy jest bardzo sprężyste i nie wpuszcza wody do Twojego organizmu. Nie ma więc obawy, że znajdowanie się w basenie w jakikolwiek sposób osłabi ochronę tamponu.

czy można pływać podczas okresu

W czasie okresu na basenie można złapać infekcję intymną

Mam dla Ciebie przykrą wiadomość: na infekcję intymną po wizycie w basenie narażona jesteś zawsze. Choć warto wiedzieć, że w czasie miesiączki możesz mieć nieco niższą odporność. Nie dotarłam jednak do badań, które wskazywałby, że zapadalność na infekcje pochwy bakteryjne, wirusowe czy grzybicze u kobiet jest większa w czasie miesiączki.

Czy wiesz, że na basenie możesz zarazić się nawet bakterią chlamydii? Rozwojowi chlamydiozy sprzyja wilgotne środowisko. Inne choroby intymne, których możesz nabawić się na publicznej pływalni niezależnie, czy masz w tym czasie okres, czy nie, to:

Jak poradzić sobie z okresem na basenie? Tampony, kubeczki i dyski

Zdecydowałaś się wybrać na basen podczas okresu? Doskonale! Czas nabyć produkt higieniczny, który zabezpieczy Cię przed przeciekiem krwi. Do wyboru masz co najmniej 3 opcje.

1. Tampony

To najpopularniejsze rozwiązanie. Występują w różnych rozmiarach, zwykle oznaczonych kroplami, odpowiadającymi intensywności krwawienia. W pierwszych dniach okresu zwykle stosuje się tampony w rozmiarze super lub super plus, w środkowe dni − normal, a na sam koniec krwawienia przydać mogą się tampony mini.

Co więcej, tampony mogą być wykonane z różnych materiałów. Ja polecam Ci wybierać te z naturalnej bawełny, nienasączane żadnymi substancjami. Pamiętaj, że Twoja błona śluzowa pochwy może pochłaniać wszelkie toksyny. Zespół szoku toksycznego istnieje naprawdę!

Jeżeli masz problem z aplikacją małego tamponu, możesz używać tych ze specjalnym aplikatorem, np. Masmi super czy Masmi super plus. Wykonane są one właśnie z naturalnej bawełny. Polecam Ci także mój artykuł o ekologicznych podpaskach.

czy pływać podczas basenu

2. Kubeczki menstruacyjne

Kubeczki menstruacyjne zyskują coraz większą popularność. Są ekologiczne i polecane przez ginekologów. Zbierają krew menstruacyjną i szczelnie zamykają ujście pochwy na zasadzie przyssawki. Dzięki temu nie ma obawy o przeciek. Niektórzy ginekolodzy uznają nawet, że jest to lepsza opcja zabezpieczenia w przypadku, kiedy masz okres na basenie.

Przeczytaj, jak działa kubeczek menstruacyjny, jak go aplikować i dezynfekować. Produkt kupisz w drogerii lub w aptece. Zanim jednak wybierzesz się na basen z kubeczkiem, koniecznie przetestuj jego rozmiar. Musi być idealnie dopasowany do Twojej pochwy, aby w żaden sposób nie odchylał się podczas ruchu. Kubeczki menstruacyjne występują w rozmiarach (X)S-(X)L oraz kolorach, np. różowym jak Activemed kubeczek czy fioletowym.

3. Dyski menstruacyjne

Stosunkowo mało znanym produktem na rynku polskim są dyski menstruacyjne. Działają na podobnej zasadzie jak kubeczki, są jednak nieco mniejsze i bardziej spłaszczone. Nie mają też charakterystycznej końcówki. Wiele użytkowniczek przyznaje, że przylegają lepiej do ścian pochwy niż kubeczki menstruacyjne. Są łatwe w aplikacji.

pływanie a miesiączka

Basen i okres − co z higieną?

Kiedy wybierasz się na basen podczas okresu, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny intymnej. Tampon, kubeczek czy dysk zaaplikuj tuż przed wejściem do wody i wyciągnij je zaraz po wyjściu z niej. Po pływaniu weź prysznic i zastosuj odpowiedni płyn do higieny intymnej, aby zminimalizować ryzyko infekcji. To właściwie jedyne zasady ważne dla Twojego zdrowia, o jakich warto pamiętać.

Basen i okres? Brak przeciwwskazań!

Czy mogę pływać na basenie w czasie miesiączki? Oczywiście, że tak! Jedyne, w co warto się zaopatrzyć, to odpowiednie produkty do higieny intymnej. Nie bój się pływających na powierzchni wody plam krwi czy infekcji intymnych. Rozluźnij się i ciesz się aktywnością w wodzie, także w te dni. Zanim wybierzesz się na basen, sprawdź, jak może wyglądać rozgrzewka przed pływaniem.

Źródła:

  1. Santos-Longhurst A.: Are Menstrual Discs the Period Product We’ve Been Waiting For?, [w:] Health Line. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/menstrual-disc, [dostęp: 30.09.2021]
  2. Sochacki-Wójcicka N., Prawdy i mity o miesiączce, [w:] Mama ginekolog-blog, Dostępny w Internecie: https://mamaginekolog.pl/prawdy-mity-o-miesiaczce-cz-2/, [dostęp: 30.09.2021]
  3. Shiffer E.J.: Yes, you can safely swim while on your period with or without a tampon, [w:] Insider, 28.12.2019, Dostępny w Internecie: https://www.insider.com/can-you-swim-on-your-period, [dostęp: 30.09.2021]
  4. Sutton J.: Your Period Doesn’t Stop in Water — Here’s How to Handle It, [w:] Health Line. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/does-your-period-stop-in-water, [dostęp: 30.09.2021]

     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice