Okres a basen - czy można swobodnie kąpać się i pływać z miesiączką?
Podczas miesiączki nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności fizycznych, np. basenu. Sprawdź, jak zadbać o swój komfort podczas "tych dni".

Spis treści
Okres a basen: czy kobieta powinna pływać w „te dni”? Według większości ginekologów nie ma ku temu przeciwwskazań. Mimo to wiele kobiet obawia się, że podczas pływania dojdzie do przecieku lub, co gorsze, staną się bardziej podatne na infekcje intymne. Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Sprawdź, jak poradzić sobie z okresem w basenie i czy musisz rezygnować z pływania w czasie miesiączki
Miesiączka a basen: czy mogę iść na basen, jak mam okres? TAK!
Okres nie jest przeciwwskazaniem do pójścia na basen. Choć wokół tematu tego krąży wiele mitów, najważniejsze jest zdanie ginekologów, którzy na pytanie: „czy można pływać z okresem?”, odpowiadają jednoznacznie: można!
Wbrew pozorom w czasie miesiączki kobiety nie tracą zbyt wiele krwi. Całe krwawienie menstruacyjne to około 50-80 ml. Oczywiście jej wypływ w ciągu fazy cyklu nie jest równomierny − krwawienie w pierwszych dniach zwykle jest nieco silniejsze, a na końcu pojawia się zwykle tylko plamienie. Oznacza to jednak, że średnio tracisz około 20-40 ml krwi dziennie w czasie okresu.
Jeżeli więc chcesz wybrać się na basen w trakcie trwania miesiączki, jeden tampon czy kubeczek menstruacyjny na czas około 2 godzin pływania w zupełności wystarczy. Czy jednak wiesz, jakie środki higieniczne warto stosować w czasie okresu na basenie oraz jak zadbać o swoje zdrowie intymne? Zobacz, jak powinna wyglądać higiena intymna podczas okresu.
Okres a basen termalny - czy to dobry pomysł?
Wiele kobiet zastanawia się, czy miesiączka i basen termalny to dobre połączenie.
Unikaj go jednak w pierwszych dniach miesiączki, gdy krwawienie jest najintensywniejsze, a organizm bardziej podatny na infekcje.

Miesiączka a basen − rozprawiamy się z mitami!
Żyjemy w świecie, w którym wciąż funkcjonuje wiele krzywdzących mitów dotyczących okresu. Wiele z nich to kwestie związane z pływaniem na basenie podczas miesiączki. Poniżej rozprawiamy się z tymi najbardziej popularnymi!
Podczas okresu nie można pływać
Z okresem na basen? Oczywiście, że tak! Jaki już pisaliśmy wcześniej, nie ma medycznych przeciwwskazań do pływania w czasie miesiączki, czy to na publicznej pływalni, w jacuzzi, w morzu, czy jeziorze.
W sytuacji kiedy odczuwasz duże bóle, jesteś rozbita, nieprzygotowana psychicznie, nie lubisz nosić tamponów lub kubeczków menstruacyjnych − odpuść. Nic na siłę!
Czy basen jest dobry na okres? Tak! Weź jednak pod uwagę, że woda rozluźnia i często stosowana jest jako terapia leczenia bólu. Basem może przynieść Ci ukojenie i rozluźnienie dla mięśni gładkich brzucha, którymi targają silne skurcze. Przeczytaj też o tym, jak obecność morza wpływa na Twoje zdrowie przez talasoterapię.
Okres zatrzymuje się w czasie pływania i nie musisz zakładać tamponu
W Internecie krąży mit, jakoby krwawienie miesięczne zatrzymywało się w wodzie. Nie do końca! Co prawda ciśnienie wody sprawia, że wypływ krwi jest nieco mniejszy, jednak się nie zatrzymuje. Dlatego na czas wejścia do wody w czasie okresu lepiej zaaplikować tampon lub założyć kubeczek menstruacyjny. To pozwoli Ci uniknąć ewentualnego przecieku.
Tampon nasiąka wodą z basenu
Czy tampon wchłonie wodę z basenu? Nie - to także mit! Nie bój się, że chłonny tampon pochłonie także wodę z basenu czy innego zbiornika wodnego. Twoje ciało to cudowna konstrukcja. Ujście pochwy jest bardzo sprężyste i nie wpuszcza wody do Twojego organizmu. Nie ma więc obawy, że znajdowanie się w basenie w jakikolwiek sposób osłabi ochronę tamponu.
W czasie okresu na basenie można złapać infekcję intymną
Mam dla Ciebie przykrą wiadomość: na infekcję intymną po wizycie w basenie narażona jesteś zawsze. Choć warto wiedzieć, że w czasie miesiączki możesz mieć nieco niższą odporność. Nie ma jednak badań, które wskazywałby, że zapadalność na infekcje pochwy bakteryjne, wirusowe czy grzybicze u kobiet jest większa w czasie miesiączki.
Czy wiesz, że na basenie możesz zarazić się nawet bakterią chlamydii? Rozwojowi chlamydiozy sprzyja wilgotne środowisko. Inne choroby intymne, których możesz nabawić się na publicznej pływalni niezależnie, czy masz w tym czasie okres, czy nie, to:
- waginoza bakteryjna,
- grzybica pochwy,
- rzęsistkowica,
- czy zapalenie pęcherza.

Sprawdź popularne kategorie
Jak poradzić sobie z okresem na basenie? Tampony, kubeczki i dyski
Zdecydowałaś się wybrać na basen podczas okresu? Doskonale! Czas nabyć produkt higieniczny, który zabezpieczy Cię przed przeciekiem krwi. Do wyboru masz kilka opcji.
1. Tampony
To najpopularniejsze rozwiązanie. Występują w różnych rozmiarach, zwykle oznaczonych kroplami, odpowiadającymi intensywności krwawienia.
- W pierwszych dniach okresu zwykle stosuje się tampony w rozmiarze super lub super plus, w środkowe dni − normal, a na sam koniec krwawienia przydać mogą się tampony mini.
- Co więcej, tampony mogą być wykonane z różnych materiałów. Najlepiej wybierać te z naturalnej bawełny, nienasączane żadnymi substancjami. Jeżeli masz problem z aplikacją małego tamponu, możesz używać tych ze specjalnym aplikatorem, np. Masmi super czy Masmi super plus. Wykonane są one właśnie z naturalnej bawełny. Polecamy także mój artykuł o ekologicznych podpaskach.
Jak założyć tampon na basen?
Przed wejściem do wody umyj ręce i wybierz tampon o odpowiedniej chłonności. Wsuń go głęboko do pochwy, tak aby sznureczek pozostał na zewnątrz. Powinien być niewyczuwalny – jeśli odczuwasz dyskomfort, popraw pozycję tamponu. Dla większej ochrony warto założyć dodatkowo strój kąpielowy z podszewką.
Ile wytrzyma tampon na basenie?
Czas użycia tamponu w wodzie zależy od intensywności krwawienia, ale zazwyczaj powinien być wymieniany co 3–4 godziny. Warto kontrolować jego stan i wymienić na nowy tuż po wyjściu z basenu.
Czy tampon może przeciekać w basenie?
Jeśli jest dobrze założony i dostosowany do obfitości krwawienia, ryzyko przecieków jest minimalne. Woda basenowa wywiera lekki nacisk, co może ograniczać wypływ krwi. Jednak po wyjściu z wody warto od razu wymienić tampon, aby zapewnić maksymalną higienę i komfort.

2. Kubeczki menstruacyjne
Kubeczki menstruacyjne zyskują coraz większą popularność. Są ekologiczne i polecane przez ginekologów. Zbierają krew menstruacyjną i szczelnie zamykają ujście pochwy. Dzięki temu nie ma obawy o przeciek. Niektórzy ginekolodzy uznają nawet, że jest to lepsza opcja zabezpieczenia w przypadku, kiedy masz okres na basenie.
Przeczytaj, jak działa kubeczek menstruacyjny, jak go aplikować i dezynfekować. Produkt kupisz w drogerii lub w aptece. Zanim jednak wybierzesz się na basen z kubeczkiem, koniecznie przetestuj jego rozmiar. Musi być idealnie dopasowany do Twojej pochwy, aby w żaden sposób nie odchylał się podczas ruchu. Kubeczki menstruacyjne występują w rozmiarach (X)S-(X)L oraz kolorach, np. różowym jak Activemed kubeczek czy fioletowym.
3. Dyski menstruacyjne
Stosunkowo mało znanym produktem na rynku polskim są dyski menstruacyjne. Działają na podobnej zasadzie jak kubeczki, są jednak nieco mniejsze i bardziej spłaszczone. Nie mają też charakterystycznej końcówki. Wiele użytkowniczek przyznaje, że przylegają lepiej do ścian pochwy niż kubeczki menstruacyjne. Są łatwe w aplikacji.
4. Majtki menstruacyjne
Wydają się wygodną alternatywą dla tamponów i kubeczków, jednak czy majtki menstruacyjne nadają się na basen? Większość modeli jest przeznaczona do noszenia na co dzień, a nie do kontaktu z wodą, ponieważ mogą nasiąkać i nie zapewniają pełnej ochrony. Istnieją jednak specjalne wodoodporne majtki menstruacyjne, które mogą sprawdzić się na basenie, ale dla większej pewności lepiej połączyć je z inną metodą ochrony, np. tamponem lub kubeczkiem menstruacyjnym.

Basen i okres − co z higieną?
Kiedy wybierasz się na basen podczas okresu, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny intymnej. Tampon, kubeczek czy dysk zaaplikuj tuż przed wejściem do wody i wyciągnij je zaraz po wyjściu z niej. Po pływaniu weź prysznic i zastosuj odpowiedni płyn do higieny intymnej, aby zminimalizować ryzyko infekcji.
W co ubrać się na basen podczas okresu?
Podczas miesiączki najlepiej wybrać jednoczęściowy strój kąpielowy lub bikini z wysokim stanem, które zapewnią większy komfort i dyskrecję. Ciemniejsze kolory mogą dodatkowo zwiększyć poczucie pewności siebie. Jeśli stosujesz tampon lub kubeczek menstruacyjny, upewnij się, że dobrze przylegają. Warto też mieć przy sobie dodatkowy ręcznik i zapasowy środek higieniczny.

Basen i okres? Brak przeciwwskazań!
Czy mogę pływać na basenie w czasie miesiączki? Oczywiście, że tak! Jedyne, w co warto się zaopatrzyć, to odpowiednie produkty do higieny intymnej. Nie bój się pływających na powierzchni wody plam krwi czy infekcji intymnych. Rozluźnij się i ciesz się aktywnością w wodzie, także w te dni. Zanim wybierzesz się na basen, sprawdź, jak może wyglądać rozgrzewka przed pływaniem.
Źródła:
- https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/womens-health/2016/june/swimming-and-your-period-5-myths-debunked [dostęp 10.02.2025] Sochacki-Wójcicka N., Prawdy i mity o miesiączce, [w:] Mama ginekolog-blog, Dostępny w Internecie: https://mamaginekolog.pl/prawdy-mity-o-miesiaczce-cz-2/, [dostęp: 30.09.2021]
- Shiffer E.J.: Yes, you can safely swim while on your period with or without a tampon, [w:] Insider, 28.12.2019, Dostępny w Internecie: https://www.insider.com/can-you-swim-on-your-period, [dostęp: 10.02.2025]
- Sutton J.: Your Period Doesn’t Stop in Water — Here’s How to Handle It, [w:] Health Line. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/does-your-period-stop-in-water, [dostęp: 10.02.2025]