Turystyka aktywna dla seniorów – zwiedzaj i uprawiaj sport jednocześnie!

27. 10. 2021 · 5 minut czytania

Aktywność fizyczna i turystyka w jednym czasie i miejscu? To możliwe! Seniorze, połącz sport ze zwiedzaniem i sprawdź, jak się przygotować do aktywnej turystyki!

Olga Rymarska
Olga Rymarska
Turystyka aktywna dla seniorów – zwiedzaj i uprawiaj sport jednocześnie!

Podróżowanie jest czymś naturalnym dla osób, które lubią doświadczać nowych rzeczy. Turystyka może jednak wiązać się nie tylko z poznawaniem i odkrywaniem różnych miejsc, ale też ze sportem. Wystarczy wyjechać z miasta, by podjąć aktywność fizyczną w innym klimacie i otoczeniu oraz na innym terenie. Dlaczego seniorzy powinni choć raz w życiu spróbować aktywnej turystyki? Sprawdź w naszym artykule!

Turystyka dla seniorów – na czym dokładnie polega aktywne zwiedzanie?

Aktywna turystyka polega na podróżowaniu do miejsc, w których następnie  podejmuje się aktywność fizyczną. Może być nią chodzenie po górach, jazda na rowerze czy długie wędrówki po leśnych lub miejskich terenach. Sensem tego rodzaju turystyki jest zatem aktywny wypoczynek w terenie połączony z odkrywaniem nowych miejsc, podziwianiem krajobrazów czy zabytków. Ile powinien trwać? To zależy od wcześniej ustalonego planu i preferencji seniora.

Nasportowe zwiedzanie przeznacza się zwykle jeden lub kilka dni wyjazdowych poza miejsce swojego zamieszkania, również za granicę. Jeśli senior planuje dłuższy wypoczynek, ciekawe rozwiązanie stanowi nocleg w lokalnej agroturystyce, dzięki czemu można poznać codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Oprócz tego (w zależności od doświadczenia sportowego osoby starszej) aktywne zwiedzanie może przyjmować charakter rekreacyjny lub bardziej zaawansowany pod względem intensywności i częstotliwości podejmowania aktywności fizycznej. W tym przypadku warto postawić na wyjazd zorganizowany lub wyjechać ze znajomymi.

Sprawdź również ćwiczenia w wodzie dla seniorów.

Organizowane są również specjalne eventy (wydarzenia), podczas których grupa starszych osób biegnie razem czy spaceruje określony dystans. Taka aktywność pomaga również w nawiązywaniu nowych znajomości.

turystyka dla seniorów - na czym polega?

Turystyka dla seniorów – najważniejsze zalety

Obraz współczesnego seniora dynamicznie się zmienia, ponieważ dziś seniorskie społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na nowe wyzwania i aktywność fizyczną, a także odchodzi od modelu spędzania całych dni na przykład na oglądaniu telewizji i rozwiązywaniu krzyżówek.  Mimo wszystko rutyna może zagościć w życiu każdej osoby po 60. roku życia, a turystyka dla osób starszych  to doskonałe odstępstwo od codziennej normy. W momencie, w którym seniorzy mają o wiele mniej obowiązków niż wcześniej, ta aktywność pozwala im nadal korzystać z życia, uatrakcyjnić codzienność i zapomnieć o istniejących dolegliwościach zdrowotnych.

Aktywna turystyka umożliwia również uspołecznienie się poprzez kontakt z innymi ludźmi, z którymi seniorzy mogą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i razem doświadczać nowych rzeczy. Oprócz tego wyjazdy organizowane przez biura podróży, kluby seniora lub uniwersytety trzeciego wieku proponują bogatą ofertę turystyczną do miejsc sakralnych, sanatoriów, uzdrowisk czy ośrodków SPA. Osoby starsze mogą więc nie tylko skupić się na aktywności fizycznej (np. chodzeniu po górach), ale również na pogłębieniu swojego życia duchowego oraz zadbaniu o zdrowie psychiczne i ciało.

Sprawdź, jak zacząć biegać po 60 roku życia.

Za atrakcyjnością turystyki aktywnej przemawia również całkowita zmiana otoczenia, a nawet klimatu. Poznanie innej kultury i życia mieszkańców danego miasta lub państwa to doskonałą okazją, by móc spojrzeć na świat z innej perspektywy. Pamiętajmy, że doświadczeń i przeżyć nikt nie jest w stanie nam odebrać.

aktywna turystyka dla seniorów

Sportowa turystyka seniorów – jak się do niej przygotować? Na co uważać?

Plan wyjazdu sportowo-turystycznego warto rozpocząć od wyboru rodzaju organizacji tej aktywności. Czy masz zamiar samodzielnie zaplanować wycieczkę, a może skorzystać z oferty biura podróży? Później przemyśl, ile dni chcesz przeznaczyć na aktywną turystykę. Jeśli sam podejmujesz się organizacji, wstępne zapoznanie się z wachlarzem atrakcji w miejscu docelowym pomoże Ci odpowiednio zaplanować czas trwania wycieczki.

Przed wyjazdem przygotuj również apteczkę. W jej wyposażeniu uwzględnij produkty medyczne potrzebne w przypadku pierwszej pomocy: opaski ibandaże elastyczne, plastry, opatrunki, środek do odkażania ran. W przypadku wędrówek po górskich lub leśnych terenach trzeba nastawić się na potknięcia, drobne upadki lub zadrapania. Wówczas produkty do pierwszej pomocy pozwalają reagować na nieoczekiwane wypadki.

    Jeśli na wyjeździe planujesz wędrować, a wcześniej nie miałeś do czynienia z dłuższymi spacerami po zróżnicowanym terenie, pierwszy dzień potraktuj jako przygotowanie. Na początku przeznacz na to 1,5 godziny, a następnie zrób dłuższy postój, podczas którego zadbasz o nawodnienie organizmu i zjesz wcześniej przygotowane jedzenie. Jeśli wytrzymałość i wydolność Twojego ciała na to pozwala, możesz iść dalej. W innym razie wróć do hotelu czy pensjonatu, by odpocząć. Za każdym razem, gdy chcesz podjąć aktywność fizyczną w terenie, pamiętaj o rozgrzewce. Może nią być trucht w miejscu, skłony tułowia, krążenia wszystkich stawów ciała.

    senior a turystyka

    Czy istnieją przeciwwskazania do podjęcia turystyki aktywnej przez osoby starsze?

    Każdy senior może pozwolić sobie na aktywność fizyczną pod warunkiem, że nie cierpi na nieleczone i nieustabilizowane choroby. Przykładowo górskie tereny nie są teoretycznie wskazane dla osób starszych z wysokim nadciśnieniem lub chorobą wieńcową serca. Dlaczego? Ze względu na duże wysokości tlen jest trudniej dostarczany do serca, przez co seniorom może dokuczać pogorszenie samopoczucia i bóle głowy. Z kolei klimat nadmorski z założenia nie sprawdzi się jako idealne środowisko do rekonwalescencji dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową. Każdy przypadek warto jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ względne przeciwskazanie może nie wiązać się z koniecznością rezygnacji z wybranej aktywności.

    Seniorze, wyrusz w świat aktywności otoczonej pięknymi krajobrazami!

    To, co znane, po jakimś czasie przestaje wydawać się atrakcyjne. Podobnie może być z aktywnością fizyczną uprawianą wciąż w tym samym lesie czy parku. Zupełnie inaczej jest z aktywną turystyką starszych osób, która pozwala urozmaicić czas wolny. W ten sposób seniorzy mogą jednocześnie zwiedzać  nowe miejsca oraz pozostać aktywnym niezależnie do tego, gdzie się znajdą. Podróże uszlachetniają i otwierają umysł, a połączone z ruchem – uzdrawiają. 

    Źródła:

    1. Bosiacki S. i in.: Folia Turistica. Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie 2013. 
    2. Tomik R.: Turystyka aktywna – pojęcie, rodzaje, formy. Studia Periegetica 2015, vol 2(14), s. 13-25.
    3. Zawadka J.: Charakterystyka aktywności turystycznej seniorów w Polsce. Ekonomiczne Problemy Turystyki 2016, vol 2 (34), s. 119-129.
      O autorze
      Olga Rymarska
      Olga Rymarska
      Jestem licencjonowaną fizjoterapeutką i kontynuuję studia II stopnia na uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zajmuję się redukowaniem bólów kręgosłupa i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym. Moją drugą pasją, a zarazem zawodem, jest copywriting. Piszę artykuły m.in. o rehabilitacji, zdrowiu i aktywności ruchowej. Moją misją jest pokazanie, że niezależnie od wieku nawet najmniejszy ruch stanowi radość i duży krok do zdrowia. Interesuję się marketingiem, a także promocją aktywnego trybu życia. Uwielbiam długie spacery, stretching i szybką jazdę na rowerze.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Olga Rymarska
      Olga Rymarska
      Jestem licencjonowaną fizjoterapeutką i kontynuuję studia II stopnia na uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zajmuję się redukowaniem bólów kręgosłupa i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym. Moją drugą pasją, a zarazem zawodem, jest copywriting....
      Przeczytaj więcej od tego autora