Zablokowane kolano. Jakie urazy mogą je spowodować?

25. 10. 2019 · 5 minut czytania

„Zablokowane kolano” to uraz powodujący niemożność poruszania kolanem. Jakie są jego przyczyny? Czy unieruchomienie stawów zawsze wynika z kontuzji? Sprawdź!
 

Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Zablokowane kolano. Jakie urazy mogą je spowodować?

Zablokowane kolano oznacza, że nie masz możliwości poruszania kolanem. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku urazu łękotki, naderwania więzadła krzyżowego, zwichnięcia rzepki czy urazu więzadła pobocznego przyśrodkowego.

Zablokowane kolano - przyczyny

Do tzw. zablokowania kolana dochodzi nie tylko na skutek urazu, choć jest to zwykle główna przyczyna. Zablokowane kolano oznacza, że nie masz możliwości ruchu w stawie kolanowym.

Bardzo ważne jest to, żeby w pierwszej kolejności ustalić, czy zablokowanie pojawiło się w wyniku bezpośredniego urazu, czy jest ono skutkiem zaburzenia pracy układu nerwowego

mówi Michał Roczek, fizjoterapeuta.

Ustalenie tego, co jest przyczyną zablokowanego kolana, jest bardzo ważne, bo pomaga dobrać odpowiednie leczenie.

Do zablokowania stawu kolanowego może dojść na skutek wielu kontuzji. Według ortopedy Jakuba Szmyda, klasyczne zablokowanie kolana oznacza uszkodzenie łąkotki, głównie typu rączka od wiadra lub papuzi dziób. Jednak to nie jedyna przyczyna uniemożliwienia ruchu w stawie klanowym.

Zablokowane kolano - urazy, które mogą mu towarzyszyć to:

  • naderwanie lub zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
  • uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego
  • zwichnięcie rzepki
  • zaburzenia pracy układu nerwowego

Sprawdź też, jak dochodzi do naderwania mięśni łydki.

zablokowane kolano

 

Zablokowane kolano: uraz łąkotki

Łąkotki dzielą staw kolanowy na 2 piętra: górne i dolne. Dzielą się one też na łąkotkę przyśrodkową i boczną. Są to elementy stawu kolanowego, które zbudowane są z tkanki chrzęstnej włóknistej. Mieszczą się pomiędzy kością udową, a piszczelową i są zrośnięte torebką stawową. Ich głównym zadaniem jest amortyzacja wstrząsów i przenoszenie sił w obrębie nogi.

Dodatkowo, łąkotki dzielą kolano na 2 płaszczyzny: górną oraz dolną. Górna odpowiada głównie za ruch zawiasowy w stawie (wyprost i zgięcie kolana) i jest połączona z kością udową. Płaszczyzna dolna, która łączy się z kością piszczelową, umożliwia ruchy rotacyjne w kolanie, głównie podczas jego zgięcia. Łąkotki są połączone z kością piszczelową poprzez pasma łącznotkankowe, natomiast od strony przedniej łączą się więzadłem poprzecznym kolana.

Jak łatwo zauważyć, łąkotki towarzyszą praktycznie każdemu ruchowi w stawie kolanowym. Nic dziwnego, że jakiekolwiek uszkodzenie tych struktur może spowodować nie tylko pogorszenie jakości tego ruchu, ale również jego uniemożliwienie.

Łąkotka przyśrodkowa znacznie częściej ulega uszkodzeniu. W przeciwieństwie do łąkotki bocznej, łączy się z torebką stawową stawu kolanowego. Sprawia to, że jej ruchomość jest bardziej ograniczona. Prowokuje to zwiększone ryzyko jej urazu. Jednak to właśnie leczenie uszkodzenia łąkotki bocznej jest o wiele dłuższe i bardziej skomplikowane.

Sprawdź też, na czym polega diagnostyka kolano po upadku.

zablokowane kolano - uraz łąkotki

 

Bardzo powszechną przyczyną zablokowania stawu kolanowego z powodu uszkodzenia łąkotki jest uraz podłużny typu rączki od wiadra lub papuzi dziób. Ograniczenie ruchomości jest wtedy spowodowane uwięźnięciem fragmentu rozerwanej łąkotki między powierzchniami stawowymi. Objawami, które wówczas występują jest nadwrażliwość uciskowa stawu, ból kolana i nabrzmienie spowodowane pojawieniem się wysięku stawowego.

    Zablokowane kolano - jak odblokować po urazie łąkotki?

    Jednak co istotne, brak wysięku nie wyklucza pojawienie się tego urazu. Zdarza się, że dochodzi do samoistnego odblokowania stawu kolanowego, jednak nawet wtedy konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

    Jeszcze przed wykonaniem operacji lekarz może polecić Ci rozpoczęcie rehabilitacji i fizjoterapii. Jej celem jest zmniejszenie wysięku i dolegliwości bólowych. Rehabilitacja opiera się na technikach manualnych i fizykoterapii. Ten etap ma na celu zachowanie siły mięśniowej okolicy stawu kolanowego i zapobieganie dalszym jego urazom.

    Sam zabieg wykonuje się najczęściej do 14 dni od urazu. Najpopularniejsza jest metoda artroskopowa. Polega ona na wprowadzeniu do kolana artroskopu, czyli miniaturowego urządzenia optycznego. Umożliwia ono dokładne i nieinwazyjne obejrzenie uszkodzonych struktur. Następnie za pomocą niewielkiego nacięcia, wprowadza się do kolana małe narzędzia chirurgiczne i dokonuje się za ich pomocą zabiegu.

    zablokowane kolano jak odblokować

     

    O ile to możliwe, metodą która dale najlepsze efekty, jest zszycie rozerwanej powierzchni stawowej. Jeśli nie, chirurg usuwa odłam stawowy. W zależności od stopnia urazu, istnieje możliwość wykonania rekonstrukcji łąkotki. Jej wykonanie jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Są nimi m.in. mechanizm, lokalizacja i kierunek pęknięcia łąkotki, wiek pacjenta czy też stabilność stawu kolanowego. Aspekty te mają bardzo duży wpływ na późniejsze leczenie, bo powierzchnie stawowe goją się o wiele wolniej niż tkanki miękkie.

    Sprawdź też, jak uniknąć kontuzji w sporcie.

    Zablokowane kolano - urazy kończące się uszkodzeniem łąkotki

    W praktyce, do uszkodzenia łąkotki dochodzi w następstwie innych urazów stawu kolanowego. Jedną z takich kontuzji jest zerwanie lub naderwanie więzadła krzyżowego przedniego, czyli ACL (ang. Anterior Cruciate Ligament). Do uszkodzenia łąkotki dochodzi w ponad 80% przypadków zerwania więzadła krzyżowego.

    Do urazu łąkotki może dojść również przy uszkodzeniu więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL Medial Collateral Ligament). Jednak dochodzi do niego znacznie rzadziej niż przy uszkodzeniu ACL.

    Inny uraz, powodować uszkodzenie łąkotki i zablokowane kolano to zwichnięcie rzepki. Rzepka to kość, która znajduje się z przodu stawu kolanowego. Jej zadaniem jest jego ochrona i zwiększenie wydajności pracy mięśnie czworogłowego. Jest ona tzw. trzeszczką, czyli kością powstałą w wyniku kostnienia ścięgien. Do jej zwichnięcia dochodzi w momencie, gdy wypada ona z bruzdy międzykłykciowej w kierunku kłykcia bocznego kości udowej. Objawami, o których może świadczyć zwichnięcie rzepki, może być silny ból i wysięk. Najczęściej do nastawienia stawu dochodzi samoistnie, na skutek wyprostowania kolana. Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebna jest pomoc drugiej osoby lub konieczność podania znieczulenia miejscowego. Leczenie polega głównie na ustabilizowaniu stawu w zależności od skomplikowania urazu operacyjnie lub zachowawczo.

    Sprawdź też, jak przyspieszyć regenerację mięśni po treningu.

    zablokowane kolano przyczyny

     

    Dla bezpieczeństwa w trakcie treningu po przebytym urazie warto zaopatrzyć się w stabilizator kolana Futuro Comfort. Wspomoże on osłabione mięśnie we właściwej pracy kolana. Natomiast po wysiłku fizycznym przydatny będzie zimny żelowy okład Nexcare ColdHot Comfort.

    Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort związany z pracą Twojego stawu kolanowego, nie bagatelizuj tego i wybierz się do lekarza. Tym bardziej, jeśli dotyczy to ograniczenia pełnego zakresu ruchu przez zablokowane kolano. Jak odblokować taki staw? Niewykluczone, że wystarczą różnego rodzaju nastawienia i mobilizacje wykonywane przez fizjoterapeutę. Jednak może się zdarzyć, że w skrajnych przypadkach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Polega ona głównie na zszyciu lub innego rodzaju leczeniu uszkodzonej łąkotki, co może być następstwem innego urazu.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice