Czym wybielić zęby? Lekarz ocenia domowe sposoby!

20. 7. 2019 · 4 minuty czytania

Chcesz, by Twoje zęby były śnieżnobiałe? Dowiedz się, jak je wybielić? Sprawdź, czy domowe sposoby na rozjaśnienie uzębienia są skuteczne i bezpieczne. Przeczytaj porady z naszego artykułu!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Czym wybielić zęby? Lekarz ocenia domowe sposoby!

Czym wybielić zęby? Z tym pytaniem można spotkać się coraz częściej w mediach społecznościowych. W Internecie znajdziesz przedziwne domowe sposoby na wybielenie zębów. Ale zanim zaczniesz je testować, zadaj sobie pytanie: czy stosowanie domowych sposobów na wybielenie jest zarówno skuteczne ale też i bezpieczne? Przejrzałam najczęściej pojawiające się sposoby na wybielenie zębów i poddałam je fachowej ocenie.

Jak wybielić zęby w ogóle? Bezpieczne wybielanie zębów

Na początek krótkie przypomnienie, czym można wybielić zęby. Naturalną barwę zęba na jaśniejszą można zmienić tylko w przypadku środka działającego chemicznie, który spowoduje powstanie reakcji polegającej na utlenieniu nagromadzonych barwników przez substancje czynne (chromatoforów) do prostszych substancji.

czym wybielić zęby

 

Domowe sposoby i wszelkiego rodzaju pasty, płyny, gumy, a nawet szczoteczki działają tylko na zasadzie fizycznego usuwania osadów, czyli przebarwień zewnętrznych. Preparaty i środki te możemy nazwać rozjaśniającymi, ale nie mają one działania stricte wybielającego. Więcej na temat wybielania można przeczytać w moim wcześniejszym artykule: Czy wybielanie zębów jest szkodliwe? Cena za hollywoodzki uśmiech.

 

Wybielanie zębów − domowe sposoby, które (nie) działają

1. Po pierwsze cytryna

Płukanie jamy ustnej sokiem z cytryny, ze względu na jego kwasowy odczyn, może sprawić, że zęby staną się bielsze. Jednak jest to sposób o tyle niebezpieczny, że może doprowadzić do powstania kwasowej erozji szkliwa, jego nadwrażliwości lub nawet do powstania ubytku próchnicowego. Dlatego, jako lekarz nie polecam tego sposobu jako metody wybielającej (szczególnie na dłuższą metę). Oczywiście jednorazowe wypłukanie ust sokiem z cytryny nie zaszkodzi Twoim zębom, choć też nie wydaje mi się żeby miało je w znaczący sposób wybielić, np. o kilka tonów.

domowe sposoby na wybielanie zębów

2. Jedzenie truskawek

Podobno zastosowanie „papki” z truskawek powoduje efekt wybielenia zębów. Odpowiedzialny za niego jest zawarty w tych owocach kwas jabłkowy i cytrynowy. Co ciekawe im dojrzalsza truskawka, tym stosunek zawartość kwasu jabłkowego do cytrynowego zmienia się na korzyść tego pierwszego.

Oczywiście zawarte w owocach kwasy mogą pomóc usunąć przebawienia zębów. Myślę, że dodatkowo jest to bardzo przyjemny sposób na domowe wybielania. Kto z nas nie lubi truskawek… Jednak, jak każdy owoc zawierają one sporo cukru i nadmierna ekspozycja zębów na jego wysokie stężenie może spowodować rozwój próchnicy. Co do efektów wybielających w mojej ocenie są wątpliwe.

Sprawdź też, dlaczego warto usuwać kamień nazębny.

wybielanie zębów domowe sposoby

3. Wybielanie kurkumą

Kurkuma jest przyprawą znaną ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, działa przeciwzapalnie, ma działanie antynowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Według informacji, które znalazłam w Internecie (ponieważ nie są to „naukowe dane” pochodzące publikacji z dziedziny stomatologii zachowawczej, ani artykułów naukowych z czasopism branżowych), powinno się myć zęby papką z sproszkowanej kurkumy z ewentualnym dodatkiem oleju np. kokosowego. Ma to zapewnić wybielać zęby, redukować ilość odkładającej się płytki nazębnej i działać antybakteryjnie.

O ile działanie ścierne i przeciwzapalne takiej papki jest dla mnie uzasadnione, to co do efektu wybielającego bym polemizowała. Kurkuma jest intensywnie żółtą przyprawą, dlatego przy dłuższym stosowaniu może spowodować wręcz odwrotny niż pierwotnie zamierzony efekt. Dodatkowo może działać drażniąco na błonę śluzową przy nadmiernym stosowaniu

Sprawdź też właściwości lecznicze i dietetyczne kurkumy.

jak wybielić zęby domowymi sposobami

4. Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym lub rzepakowym

Ta domowa metoda wybielania, ma swoje korzenie w tradycji ajuwerdyjskiej. Polega ona na codziennym płukaniu jamy ustnej lub ssaniu przez 20 minut oleju kokosowego lub rzepakowego (można też stosować olej słonecznikowy, lniany, sezamowy). Tłuszcze maja wiązać bakterie i ich toksyny znajdujące się w jamie ustnej. Efekt wybielenia zauważalny jest dopiero po kilku miesiącach.

Nie jest to metoda szkodliwa czy niebezpieczna, ale umówmy się efekt wybielający nie jest szczególnie spektakularny. Klinicyści przypisują „działanie wybielające” oleju raczej zwiększonej higienie związanej z płukaniem przez 20 minut jamy ustnej.

Sprawdź też produkty do higieny jamy ustnej.

bezpieczne wybielanie zębów

5. Soda oczyszczona

Mycie zębów papką wykonaną z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody ma zapewnić błyskawiczny efekt wybielający. I rzeczywiście dzięki swoim właściwością ściernym usuwa ona w dość krótkim czasie przebawienia zewnętrzne. Jednak jest to metoda bardzo niebezpieczna. Soda nadzwyczajnej w świecie niszczy szkliwo zęba i doprowadza do powstania nadwrażliwości i ubytków nie próchnicowego pochodzenia. Dodatkowo mieszanka taka działa intensywnie drażniąco na tkanki jamy ustnej.

czym można wybielić zęby

 

Jak wybielić zęby domowymi sposobami? Najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów połączone ze stosowaniem płukanek i prawidłowym nitkowaniu zębów to podstawa zdrowego uśmiechu. Jak prawidłowo myć zęby przeczytasz tutaj: Nie wszyscy wiedzą jak prawidłowo myć zęby. Trudnych do usunięcia w domu osadów i kamienia nazębnego, pomoże pozbyć się lekarz dentysta, który wykona profesjonalną higienizację jamy ustnej. O tym zabiegu przeczytasz więcej w moim poprzednim artykule: Usuwanie złogów nazębnych − sposób na zapobieganie zapaleniu dziąseł czy próchnicy?

wybielanie zębów w domu

 

Gdy dalej nie satysfakcjonuje Cię Twój naturalny kolor zębów, nie pozostaje nic innego jak udać się do lekarza zachowawczego na konsultację przed wybielaniem chemicznym w gabinecie lub przy pomocy specjalnych nakładek i żelu stosowanego na noc w domu przez pacjenta (oczywiście ściśle wg zaleceń lekarza).

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice