Agorafobia − co to jest?

25. 11. 2019 · 3 minuty czytania

Agrofobia objawia się lękiem przed przebywaniem w niebezpiecznych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Jak rozpoznać zaburzenie i jak wygląda jego leczenie? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Agorafobia − co to jest?

Agorafobia jest jednym z wiodących rodzajów fobii. Zaburzenie pojawia się na ogół pomiędzy 20. a 40. rokiem życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Osoby dotknięte agorafobią izolują się od świata i mogą latami nie wychodzić z domu. Zobacz, czym jest ta przypadłość i jak wygląda terapia przy agorafobii.

Agorafobia − co to jest?

Według danych amerykańskiego stowarzyszenia ADAA z 2016 roku, zaburzenia lękowe dotykają około 6 milionów dorosłych Amerykanów, z czego 3.2 miliona cierpi na agorafobię.

Czym jest agorafobia? Agorafobia jest zaburzeniem lękowym charakteryzującym się odczuwaniem strachu i niepokoju w sytuacjach postrzeganych przez daną osobę jako nieprzewidywalne lub niebezpieczne. Sytuacje te obejmują najczęściej przebywanie w otwartych przestrzeniach takich, jak centra handlowe, lotniska, parkingi, a także przebywanie wśród tłumów lub podejmowanie dalszych podróży.

Poczucie chaosu i lęk przed atakiem paniki mogą wywoływać również codzienne sytuacje społeczne. Wystarczy, że odbierają choremu poczucie pełnej kontroli nad tym, co się dzieje.

Sprawdź też, czym jest fobia społeczna.

Agorafobia

 

We wcześniejszej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSMIV) agorafobia była definiowana jako jedno z zaburzeń panicznych, obejmujących strach przed atakiem paniki w otwartych przestrzeniach. W kolejnej edycji klasyfikacji (DSM5) agorafobia jest klasyfikowana jako oddzielne zaburzenie psychiczne, niezależnie od paniki.

Bez względu na klasyfikacje, osoby dotknięte zaburzeniem napotykają w codziennym życiu ogromne trudności. Często odczuwają bezradność i brak komfortu psychicznego, a w ciężkich przypadkach irracjonalny strach nie pozwala im wyjść z domu.

Uczucie niepokoju i dyskomfortu potęguje przeświadczenie chorego, że w razie potrzeby (wypadek, zasłabnięcie, atak paniki) nie otrzyma odpowiedniego wsparcia i pomocy.

Sprawdź też, czym jest fobia szkolna.

 

Agorafobia − przyczyny

Do dziś dokładna przyczyna agorafobii jest nadal nieznana. Niezwykle trudno jest zbadać mózg i tkankę podstawową tak, żeby poznać przyczyny chorób psychicznych.

Lekarze kliniczni i terapeuci, którzy leczyli lub próbowali leczyć to zaburzenie wysuwają najbardziej prawdopodobne według nich hipotezy.

Pojawienie się agorafobii może wiązać się z:

  • wcześniejszą obecnością innych zaburzeń lękowych
  • stresującymi warunkami środowiskowymi
  • nadużywaniem psychoaktywnych substancji
  • nadwrażliwością ciała migdałowatego znajdującego się w mózgu

Sprawdź też zioła i tabletki na stres i uspokojenie.

agorafobia w depresji

Agorafobia − leczenie

Czy da się wyzbyć fobii jaką jest agorafobia? Terapia jest zwykle żmudna i mozolna, jednak może przynieść dobre efekty. Pracownicy kalifornijskiego Oddziału Psychiatrycznego (N. Aqeel, A. Aqeel, H. Tohid) przedstawili studium przypadku pewnej kobiety, która cierpiała na agorafobię ciężkiego stopnia − nie opuszczała łóżka przez wiele lat. Jej przykład udowodnił, że istnieje szansa na uwolnienie się od choroby nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Ciągła, stopniowa psychoterapia w końcu przyczyniła się do poprawy jej zdrowia. 20 lat później mogła opuścić swój pokój, co było wielkim sukcesem lekarzy zaangażowanych w jej leczenie.

To studium ukazuje, że agorafobia może stać się poważnym i wyniszczającym stanem psychicznym. Stopniowe leczenie z regularnymi kontrolami i właściwa opieka zaangażowanych osób może znacznie poprawić zdrowie psychiczne pacjenta.

Agorafobia w depresji

U podatnych osób agorafobia może wywołać depresję. Unikanie wychodzenia do pracy, szkoły lub opuszczanie spotkań towarzyskich z powodu ataków paniki często prowadzi do poczucia wstydu i pogorszenia relacji z innymi. Społeczna izolacja może wywoływać u chorego gorsze samopoczucie, problemy ze snem, jedzeniem, obojętność i smutek, czyli pierwsze, charakterystyczne objawy depresji.

Leczenie depresji może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia epizodów agorafobii w przyszłości i odwrotnie. W większości przypadków, gdy pacjent ma współistniejące schorzenia psychiczne, najlepiej podjąć leczenie obu zaburzeń jednocześnie za pomocą holistycznych i zintegrowanych metod leczenia.

agorafobia u mężczyzn

 

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadczacie objawów depresji i agorafobii, nigdy nie jest za późno, żeby zwrócić się o pomoc. Te zaburzenia zdrowia psychicznego są powszechne, a także wysoce uleczalne.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice