Czy wybielanie zębów jest szkodliwe? Cena za hollywoodzki uśmiech

18. 7. 2018 · 6 minut czytania

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Sprawdź, czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Dowiedz się, na co musisz uważać, chcąc rozjaśnić szkliwo. Przeczytaj nasze porady!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Czy wybielanie zębów jest szkodliwe? Cena za hollywoodzki uśmiech

Śnieżnobiały uśmiech to już niejako symbol dzisiejszych czasów. Chyba każdy marzy o pięknych, równych, białych zębach. Tym widokiem jesteśmy bombardowani niemal z każdej strony − z reklam telewizyjnych czy internetowych uśmiechają się modele, a biel ich zębów czasami wręcz „razi  po oczach”. Dlatego z roku na rok rośnie zainteresowanie wybielaniem zębów. Ale czy wybielanie zębów jest szkodliwe? I jaka metoda jest najskuteczniejsza?

Jaki właściwie jest kolor Twoich zębów?

Od czego zależy Twój naturalny kolor zębów? Odpowiada za niego tkanka zwana zębiną. Jest to środkowa warstwa zęba, której naturalny odcień jest żółty. Prześwituje ona przez transparentne szkliwo, czyli zewnętrzną warstwę zęba. Z wiekiem odkłada jej się coraz więcej, dlatego możesz mieć wrażenie, że Twoje zęby są coraz ciemniejsze.

Przebarwienia na zębach możemy podzielić na te pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego.

Zewnętrzne przebarwienia to takie, które powstają przez barwniki z pożywienia, leków czy napów. Tworzą one osady nazębne, które łatwo można usunąć. Wystarczy, że będziesz stosować takie proste zabiegi stomatologiczne jak piaskowanie czy skaling. Zobacz też, jak usuwać kamień nazębny w artykule: Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?

Wybielanie zebów

 

Jakie są metody wybielania zębów?

Jeżeli chcesz rozjaśnić naturalny kolor żywych zębów, warto zastosować substancje chemiczne. Pomogą one także w usunięciu przebarwień, które powstały w czasie przyjmowania leków, takich jak tetracykliny lub trakcie chorób ogólnoustrojowych.

Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które bazują głównie na dwóch związkach: nadtlenku mocznika i nadtlenku karbamidu. Środki o niższym stężeniu tych substancji możesz kupić w drogerii lub w aptece. Natomiast preparaty o wyższym stężeniu stosuje się tylko w gabinecie stomatologicznym pod okiem profesjonalisty. Gdzieś pomiędzy są także preparaty o średnim stężeniu, które możesz stosować samodzielnie w domu, ale tylko wtedy, kiedy ich stosowanie poleci Ci stomatolog.

Sprawdź też preparaty do wybielania zębów.

Metody wybielania zębów

 

Rozjaśnienie naturalnego koloru zęba jest możliwe tylko wtedy, gdy zastosujesz środki chemiczne. Wywołują one reakcję chemiczną, która polega na utlenieniu substancji czynnych nagromadzonych barwników (chromatoforów).

Wiele dostępnych produktów, takich jak pasty, płukanki, gumy do żucia, a nawet szczoteczki do zębów, działa tylko na zasadzie fizycznego usuwania osadów, czyli przebarwień zewnętrznych. Środki te możemy nazwać rozjaśniającymi, ale nie mają one działania wybielającego.

Istnieje bardzo dużo metod wybielania zębów. Inne stosuje się do rozjaśniania zębów żywych, a inne do poprawienia koloru zębów martwych, leczonych w przeszłości endodontycznie.

Sprawdź też proszki do zębów.

W zależności od stężenia użytego preparatu nadtlenku mocznika lub karbamidu środki wybielające można podzielić na:

  • preparaty o niskich stężeniach (5 − 10%)

Możesz stosować je samodzielnie w domu. Preparaty te dostępne są w aptekach i drogeriach. Efekt wybielania utrzymuje się krócej i potrzebna jest kilkukrotna aplikacja substancji czynnej.

Jakie są metody wybielania zębów
  • preparaty o średnim stężeniu (10 − 20%)

Je także możesz stosować samodzielnie w domu, ale po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Najpopularniejsza metoda to wybielanie nakładkowe. Otrzymujesz wtedy żel wybielający i zestaw dwóch nakładek, które idealnie pasują do Twoich zębów. Nakładki pozostawiasz na całą noc. Czas trwania terapii ustalany jest indywidualnie przez lekarza.

Preparaty do wybielania zębów
  • preparaty o wysokim stężeniu (25 − 30%)

Przeznaczone są do stosowania tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza i jest to wtedy tzw. wybielanie gabinetowe. Przed aplikacją dziąsła zabezpiecza się specjalnym, płynnym koferdamem, który chroni przed podrażnieniem i martwicą. Preparat wybielający nakładany jest bezpośrednio na zęby, a efekt jego działania może być dodatkowo wzmacniany światłem lampy wybielającej lub ciepłem. Preparat nakłada się na zęby na ok. 15 minut, a następnie spłukuje się i nakłada ponownie świeży, nieutleniony produkt. Taką aplikację można powtarzać nawet 3 − 4 razy. Pacjent wychodzi z gabinetu z wyraźnie wybielonymi zębami. Jest to najszybsza metoda wybielania zębów.

Preparaty o wysokim stężeniu do wybielania zębów

Czy wybielanie zębów węglem aktywnym jest skuteczne?

Ostatnimi czasy bardzo popularne są pasty na bazie węgla aktywnego, które mają wybielić zęby.

Jak one działają? W pastach tych wykorzystuje się silne właściwości absorbujące węgla. Ale w ten sposób można pozbyć się tylko przebarwień zewnętrznych. Nie licz więc na chemiczne rozjaśnienie koloru zębów. Dodatkowo, zawsze zwracaj uwagę na skład tych past. Często dodatkowymi składnikami są substancje o dużej masie cząsteczkowej, które silnie ścierają. Codzienne stosowanie takiej pasty, bez uprzedniej konsultacji ze stomatologiem, może powodować ubytki abrazyjne, czyli wytarcie szkliwa. Takie silnie ścierające pasty mogą także uszkodzić dziąsła. A to naraża Cię na łatwiejsze powstawanie pleśniawek czy aft, a także zmian w przyzębiu.

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Czy paski wybielające są szkodliwe?

Kolejnym bardzo popularnym produktem są paski wybielające. W ich składzie znajdziesz substancję chemiczną, która działa czynnie. Jest to najczęściej nadtlenek mocznika w stężeniu nawet 14%. Dla porównania popularna woda utleniona, której substancją czynną jest również nadtlenek mocznika, ma stężenie 3%. Do profesjonalnego wybielania zębów metodą nakładkową w domu (według instrukcji lekarza) stosuje się, żel nadtlenku mocznika o stężeniu 10% lub 16%. Zwróć uwagę, że zastosowane w paskach wybielających stężenie substancji czynnej jest dość wysokie. Dlatego stosowanie pasków wybielających bez konsultacji z lekarzem może uszkodzić zęby, dziąsła lub przyzębie.

Uważaj szczególnie na internetowe okazje! Paski takie często sprzedawane są na aukcjach internetowych pojedynczo, bez opakowania, bez ulotki dołączanej przez producenta, bez zaznaczonej daty przydatności do użycia. Jest to oczywiście bardziej ekonomiczne dla sprzedającego. Stanowczo przestrzegam Cię przed takimi zakupami! Pamiętaj, że takie paski zawierają środek silnie utleniający i mogą uszkodzić zęby!

Sprawdź też, czy domowe sposoby na wybielanie zębów są skuteczne.

Czy paski wybielające są szkodliwe

Czy wybielanie zębów jest zdrowe?

Przed zastosowaniem środków wybielających zęby na bazie nadtlenku mocznika czy nadtlenku karbamidu koniecznie skonsultuj się z lekarzem stomatologiem.

Pamiętaj, że nie jest wskazane wybielanie zębów tymi substancjami:

  • przy występujących ubytkach próchniczych
  • w chorobach dziąseł i przyzębia
  • przy występującej nadwrażliwości zębów, odsłoniętych szyjkach zębowych, starciach, pęknięciach szkliwa
  • gdy w jamie ustnej znajdują się nieszczelne wypełnienia
  • w ciąży
  • u zbyt młodych pacjentów, poniżej 16. roku życia (ze względu na rozwój tkanek zęba)
  • gdy występuje alergia na którykolwiek składnik preparatu

Czy więc wybielanie zębów jest bezpieczne i czy próby osiągnięcia śnieżnobiałego uśmiechu nie są szkodliwe dla zębów? Powszechna opinia na temat wybielania zębów jest taka, że szkodzi ono zębom. Jednak cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za hollywoodzki, biały uśmiech często nie odstrasza przed jego stosowaniem.

Czy wybielanie zębów jest zdrowe

 

Radziłabym do tematu podchodzić z rozsądkiem. Wybielanie zębów jest dla ludzi! Oczywiście nie można zbyt często wybielać zębów − zabieg taki powinno się stosować maksymalnie raz w roku. Pamiętaj, że najrozsądniej będzie najpierw porozmawiać o wybielaniu zębów ze stomatologiem. Metody stosowane w gabinecie lub polecane przez lekarza są na pewno droższe, ale zdecydowanie bezpieczniejsze. Pozwolą Ci one jednak uniknąć niebezpiecznych powikłań, takich jak nadwrażliwość zębów po wybielaniu, poparzenia dziąseł i tkanek miękkich (np. policzków) czy uszkodzenia przyzębia.

Lekarz dodatkowo oczyści zęby z osadów przed zabiegiem wybielania, co zwiększy jego skuteczność. Lekarz także wyda Ci zalecenia odnośnie diety i postępowania pozabiegowego. To pomoże Ci dłużej cieszyć się pięknym i białym uśmiechem.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice