Dieta koktajlowa − przepis na koktajl z awokado i owoców jagodowych
28. 8. 2020
· 3 minuty czytania
Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać, koniecznie sprawdź nasz przepis na koktajl z awokado, szpinaku, malin, borówek, banana i orzechów włoskich. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Koktajle mogą stanowić dobrze zbilansowany posiłek, a wszystko będzie zależeć od tego, jakich składników użyjesz. Odpowiedni mogą one dostarczyć błonnika pokarmowego, pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i mnóstwa witamin i składników mineralnych. Zobacz, jakie są zasady diety koktajlowej i wypróbuj przepis na koktajl z owoców jagodowych i awokado.
Dieta koktajlowa − czy to dobry pomysł?
Dieta koktajlowa sama w sobie nie jest najlepszym pomysłem. Może budować złe relacje z jedzeniem, pogłębiać niekorzystne dla zdrowia nawyki żywieniowe, a źle zbilansowana może osłabić organizm. Same koktajle są jednak świetną alternatywą dla stałego posiłku, ale pod warunkiem, że będą odpowiednio zbilansowane. Komponując swój własny koktajl zgodnie z zasadami, o których piszę poniżej, a z pewnością stworzysz prawidłowy posiłek.
Sprawdź też przepis na zielony koktajl ze szpinakiem.
Dieta koktajlowa – przepisy
Składniki na 1 koktajl
- 1/2 dojrzałego awokado
- 2 garści szpinaku
- 1 garść malin
- 1 garść borówek
- 4 łyżki jogurtu Skyr
- 1 łyżka orzechów włoskich
- 1/2 banana
- Woda do uzyskania ulubionej konsystencji
Przygotowanie
Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na gładki koktajl. W razie potrzeby dolej wody do uzyskania ulubionej konsystencji.
Dieta koktajlowa − zasady i przepisy
Na samym wstępie chciałabym zaznaczyć, że powszechnie stosowane diety koktajlowe, bądź sokowe, nie są dobrym rozwiązaniem dla organizmu. Kiedy opierasz swoją dietę na warzywnych lub warzywno-owocowych koktajlach możesz doprowadzić do wymęczenia swojego organizmu. W ogólnym zamyśle taka dieta powinna „oczyszczać organizm z toksyn”, co nie jest dobrym sposobem na odpowiednie odżywienie organizmu.
Dieta koktajlowa czy sokowa może powodować niedobory pokarmowe, szczególnie jeżeli koktajle nie będą odpowiednio zbilansowane. Jak zatem przygotować koktajl, żeby wspierał organizm w zdrowym odżywianiu i odchudzaniu, a nie jedynie go osłabiał? Przecież na wstępie zaznaczyłam, że jest to możliwe. Nie jest to trudne. Koktajle mogą zastąpić posiłek. Pijąc koktajle łatwiej jest kontrolować ilość kalorii w diecie, szczególnie jeżeli samodzielnie podliczasz dzienne zużycie energii, np. za pomocą różnych aplikacji dietetycznych.
Sprawdź też, jak uniknąć efektu jo-jo.
Jak zatem zbilansować koktajl, żeby za każdym razem dostarczał wszystkich niezbędnych składników pokarmowych? Zadbaj o to, żeby dodać do koktajlu źródło białka, np. w postaci orzechów czy nasion (które również będą źródłem tłuszczów roślinnych), a także nabiału (jogurt grecki, naturalny, Skyr, twaróg, serek wiejski, kefir, maślanka) lub odżywki białkowej. Poza białkiem niezbędne będą zdrowe tłuszcze, które znajdziesz we wspomnianych już orzechach i nasionach, a także w awokado, oliwie z oliwek, oleju lnianym i innych olejach roślinnych. Kiedy komponujesz koktajl warto wrzucić do niego źródło węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego w postaci np. płatków zbożowych (owsianych, gryczanych, jęczmiennych) czy kaszy jaglanej. Nieodzownym elementem koktajlu powinny być zielone warzywa liściaste (przepisy z użyciem takich warzyw na pewno znajdziesz pod hasłem zielona dieta koktajlowa), które wzbogacą danie w szereg witamin i składników mineralnych. Warto dodawać również inne warzywa, np. ugotowane bądź surowe buraki, marchewkę czy ogórka.
Smak koktajlu podkreślą owoce, które również stanowią bombę odżywczą dla organizmu, w tym przypadku najlepsze będą owoce jagodowe, np. maliny, jagody, borówki, ale cytrusy lub klasyczne jabłka, banany czy śliwki również się nieźle sprawdzą!
Nazwa posiłku | Miara domowa | Energia (kcal) | Białko (g) | Tłuszcze (g) | Węglowodany (g) | WW |
Koktajl z awokado | 1 porcja | 363 | 15,6 | 17,5 | 41,7 | 4,17 |