Zielone koktajle − przepis na koktajl ze szpinakiem
16. 6. 2020
· 3 minuty czytania
Koktajle warzywno-owocowe wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami zdrowotnymi. Stanowią mieszankę niezbędnych witamin i minerałów. Sprawdź, jak je przygotować!
Spis treści
Koktajle to świetny sposób na zwiększenie ilości warzyw i owoców w codziennej diecie. Są one dobrym rozwiązaniem, bo można niezauważalnie przemycić sporą porcję witamin i składników mineralnych razem z błonnikiem. Co ciekawe koktajle są lepsze niż świeżo wyciskane soki. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Zielone koktajle odchudzające, oczyszczające, czyli jakie?
Przepisy na zielone koktajle odchudzające zdobyły rzeszę fanów jakiś czas temu. I słusznie! Dzięki nim możesz zwiększyć ilość warzyw i owoców spożywanych na co dzień. Dostarczasz wraz z nimi wielu składników, które dobrze wpływają na zdrowie.
Warto jednak zaznaczyć, że nazwy „zielone koktajle odchudzające” albo „zielone koktajle oczyszczające” są błędne. Po pierwsze, schudnąć możesz tylko i wyłącznie od ujemnego bilansu kalorycznego! Z tego względu zamieniając bułkę drożdżówkę na zielony koktajl na drugie śniadanie czy lunch w pracy dostarczasz prawdopodobnie mniej kilokalorii, dzięki czemu łatwiej jest Ci schudnąć. Same koktajle jednak nie odchudzają!
Druga sprawa to „oczyszczanie”. Warzywa i owoce, a także koktajle z nich przyrządzane, mogą dobrze wpłynąć na zdrowie, ale nie oczyszczają organizmu. Mogą „oczyścić” jelita z treści pokarmowej ze względu na wysoką zawartość błonnika albo wspomóc organy odpowiedzialne za detoksykację. Jednak same w sobie nie działają oczyszczająco. Bardzo ważne jest wyjaśnienie tych 2 kwestii, bo wciąż wiele osób pokłada nadzieję w pojedynczych produktach lub posiłkach zamiast zadbać o całość diety i poznać prawdziwe mechanizmy działania swojego ciała.
Sprawdź też, jak uniknąć efektu jo-jo.
Przepis na zielony koktajl z brzoskwinią i szpinakiem
Składniki na 2 porcje
- 1 banan
- 2 garście szpinaku
- 2 brzoskwinie
- 2 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego
- Woda
Przygotowanie
1. Siemię zmiel za pomocą blendera lub młynka.
2. W wysokim naczyniu umieść wszystkie warzywa i owoce, posyp siemieniem lnianym, dodaj ¼ szklanki wody. Zmiksuj.
3. W razie potrzeby dolej wodę, żeby uzyskać pożądaną konsystencję!
Zielone koktajle − jak zrobić, żeby były smaczne?
Na samym początku proponuję robić koktajle głównie na bazie owoców z dodatkiem zielonych liści. Na start najlepiej sprawdza się szpinak, bo jego smak jest bardzo neutralny. Jeżeli lubisz zieloną pietruszkę to ona również jest fajnym pomysłem na początek.
Popularne zielone koktajle z jarmużem mogą okazać się za mocne dla osób, które do tej pory nie miały styczności z tym warzywem. Jeżeli jednak chcesz spróbować to oczywiście z przyjemnością Cię do tego zachęcam! Zacznij od kilku liści jarmużu i stopniowo zwiększaj przy następnych koktajlach.
Sprawdź też, jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne.
Kiedy robisz koktajl pamiętaj o:
- owocach (których nie powinno być dużo za dużo względem warzyw)
- dodatkach białkowych
- składnikach tłuszczowych
Zachowując odpowiednie proporcje produktów możesz stworzyć fajną lekką przekąskę lub prawdziwy pełnowartościowy posiłek, który może okazać się również wysoko kaloryczny.
Przykładowa baza zielonego koktajlu to np.
- 2 garście szpinaku
- 1/2 banana
- garść truskawek
- 1 małe opakowanie jogurtu naturalnego
- świeżo mielone siemię lniane
Banan i truskawki dodadzą słodyczy, jogurt białka, a siemię zdrowych tłuszczów. Każdy z wymienionych produktów dostarczy również niezbędnych witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Przygotowany przeze mnie koktajl nie jest pełnowartościowy, bo nie dostarcza odpowiedniej porcji białka. Żeby tak było dodaj do niego np. nabiał lub napój roślinny. Taki koktajl jak mój sprawdzi się fajnie jako przekąska.
Dlaczego zielone koktajle są lepszym rozwiązaniem niż świeżo wyciskane soki? Bo koktajle są zmiksowanymi owocami i warzywami. Nic z nich nigdzie nie ucieka, wszystko zostaje w koktajlu: każda witamina, błonnik itp. Kiedy robisz świeżo wyciskany sok, nieważne jak drogą maszyną do tego przeznaczoną, pozbywasz się znacznej porcji witamin, składników mineralnych i przede wszystkim błonnika pokarmowego! W soku nie znajdziesz błonnika, a w koktajlu będzie go bardzo dużo. Dlaczego tak ciągle zaznaczam błonnik pokarmowy? Odpowiedź znajdziesz tutaj: Jakie właściwości ma błonnik? Na odchudzanie najlepszy!
Nazwa | Miara domowa | Energia [kcal] | Białko [g] | Tłuszcze [g] | Węglowodany [g] | WW |
Zielony koktajl z brzoskwinią | 1 szklanka | 145,7 | 25,6 | 4,7 | 3,9 | 0,4 |