Drętwienie palców u nóg: z czego wynika? Poznaj możliwe choroby

12. 11. 2021 · 7 minut czytania

Z czego wynika drętwienie palców? Czy objaw może zwiastować rozwój poważnej choroby? Jak zminimalizować uporczywe dolegliwości? Szczegóły znajdziesz w naszym artykule!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Drętwienie palców u nóg: z czego wynika? Poznaj możliwe choroby

Parestezje to termin określający zaburzenia czucia, np. mrowienie czy drętwienie różnych okolic Twojego ciała. Przykładem parestezji jest drętwienie palców u nóg. Dolegliwość ta jest dość przykra, a pacjenci często szukają pomocy u lekarzy. Co jest przyczyną drętwienia palców u nóg?

Drętwienie palców u nóg – objawy

Farmaceutka Irmina Turek wprowadza w temat:

„Zaburzenia czucia w palcach i kończynach mogą objawiać się na dwa sposoby. Drętwienie palców u nóg może wiązać się z osłabionym lub nadmiernym czuciem. Najczęściej określenia „zdrętwiałe palce u nóg” używa się wtedy, kiedy czucie jest nadmierne. Bardzo często też stan ten opisuje się jako mrowienie w palcach lub kończynie. Jeszcze innym rodzajem zaburzeń czucia jest sytuacja, w której dane miejsce jest nadwrażliwe na bodźce czuciowe i łatwo pojawia się ból. Uczucie drętwienia czy mrowienia nóg może pojawiać się tylko przez jakiś czas i przemijać, albo mieć charakter przewlekły i stale przybierać na sile. Niekiedy uczuciu drętwienia mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak zmiany skórne, obrzęk, odczuwanie pieczenia, czy wręcz bolesność kończyn”.

Drętwienie palców u nóg i inne parestezje, to objawy szerokiego spektrum różnych chorób. Przyczyny drętwienia palców u nóg mogą być jednak błahe i wynikać np. ze złej pozycji, jaką przyjąłeś podczas snu − objaw ten ma wówczas charakter przejściowy i ustępuje samoistnie.

Farmaceutka Irmina Turek precyzuje:

„Głównymi przyczynami tego objawu jest albo zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji lub uszkodzenie nerwów – czy to w efekcie urazu, czy postępującej choroby. Kiedy drętwienie pojawia się sporadycznie i przemija, nie ma powodu do zmartwień”.

Gdy jednak drętwienie palców nawraca lub jest dolegliwością przewlekłą, warto poddać się szczegółowej diagnostyce.

drętwienie palców u nóg

Drętwienie palców u nóg – przyczyny

Farmaceutka Irmina Turek poucza:

„Przyczyny drętwienia palców u stóp mogą być bardzo różne. Mrowienie w palcach nóg może wynikać z chorób, w których przebiegu dochodzi do uszkodzenia receptorów obwodowych, włókien czuciowych nerwów obwodowych, czy ośrodków w rdzeniu i mózgu, które odpowiadają za czucie”.

Sprawdź możliwe przyczyny drętwienia palców u stóp.

mrowienie w palcach u stóp

1. Uszkodzenie układu nerwowego

Parestezje w postaci drętwienia palców u nóg mogą wynikać z uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych w przebiegu polineuropatii. Przyczyny polineuropatii mogą być różne, są wśród nich między innymi: choroby autoimmunologiczne, choroby zakaźne, nadużywanie alkoholu, niedobór witaminy B12 oraz cukrzyca.

Nie daj się zaskoczyć: Nabyta polineuropatia − leczenie czy tylko łagodzenie objawów?

Farmaceutka Irmina Turek dodaje:

„Drętwienie palców u nóg może wynikać też z uszkodzenia przewodnictwa nerwowego w wyniku zadziałania silnych bodźców termicznych, które spowodują oparzenie lub odmrożenie, czy też toksyn (np. w przypadku zatrucia ołowiem). Nerw może być uszkodzony również bezpośrednio, na skutek jakiegoś urazu czy wypadku”.

Co jeszcze może oznaczać drętwienie palców u nóg? Objawy te mogą świadczyć również o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego np. w przebiegu stwardnienia rozsianego czy wskutek udaru mózgu.

Farmaceutka Irmina Turek dzieli się wiedzą:

„Drętwienie palców w nocy (i nie tylko) może być spowodowane tak uszkodzeniami nerwów, jak i uciskiem na dany nerw. Do takich sytuacji może dojść zarówno jeśli za długo przebywasz jednej pozycji, jak i w przypadku niektórych chorób. Mogą one wywoływać guzy narastające w sąsiedztwie włókna nerwowego czy też uciski wytwarzane na poziomie kręgosłupa”.

zdrętwiałe palce u nóg

2. Drętwienie palców nóg a kręgosłup

Objaw drętwienia palców nóg obserwowany jest często w przebiegu chorób kręgosłupa, takich jak zwyrodnienie stawów, dyskopatie oraz urazy. Wskutek ucisku na korzenie nerwowe pojawia się ból i zaburzenia czucia, w tym drętwienie palców u nóg. Ucisk na poziomie kręgosłupa mogą wywoływać również przepukliny krążków międzykręgowych czy kręgozmyki. Pamiętaj, że tego typu zaburzenia mają postępujący charakter, dlatego powinny być jak najwcześniej wykrywane.

3. Choroby układu sercowo-naczyniowego

Często spotykaną przyczyną drętwienia palców u nóg jest miażdżyca tętnic. W przebiegu tej choroby dochodzi do stopniowego stwardnienia ścian Twoich naczyń krwionośnych oraz zwężenia ich światła. Skutkiem tego procesu jest ograniczone ukrwienie nerwów i innych tkanek, szczególnie tych położonych obwodowo. Stąd możesz odczuwać drętwienie palców u nóg.

Czynnikiem, który bardzo nasila procesy miażdżycowe, jest palenie papierosów. Jeśli więc palisz, to widzisz kolejny powód, dla którego warto jak najszybciej pożegnać się z nałogiem. Miażdżyca dotyka z wiekiem każdego człowieka, dlatego tak ważna jest jej profilaktyka − o szczegóły zapytaj swojego lekarza rodzinnego!

Przeczytaj więcej o tym, jak radzić sobie z zaburzeniami lipidowymi: Zaburzenia lipidowe – przyczyny, objawy i leczenie.

drętwienie palców w nocy

4. Niekontrolowana cukrzyca

Chorujesz na cukrzycę? Nie bagatelizuj swojej choroby! Niewyrównany poziom cukru we krwi powoduje postępujące uszkodzenie nerwów, prowadząc do polineuropatii cukrzycowej. W przebiegu tego schorzenia pacjenci często zgłaszają drętwienie palców nóg oraz rąk. Jedynym sposobem, żeby zapobiec tym powikłaniom, jest skrupulatna kontrola poziomu cukru we krwi oraz przestrzeganie zaleceń lekarza.

Sprawdź: Jak obniżyć cukier we krwi? Lekarz radzi!

Farmaceutka Irmina Turek ostrzega:

„Nieleczona neuropatia cukrzycowa może doprowadzić nawet do całkowitej utraty czucia w stopach. Jak cukrzyca wpływa na czucie? Uszkadza zakończenia nerwowe, przez co zaburza proces przekazywania bodźców czuciowych”.

drętwiejące palce u nóg

5. Choroby reumatologiczne i objaw Raynauda

Drętwienie palców nóg dotyka również pacjentów, u których występuje objaw Raynauda. Objaw ten towarzyszy różnym chorobom reumatologicznym, takim jak toczeń rumieniowaty układowy czy twardzina układowa, może też występować jako izolowane zjawisko u osób zdrowych, najczęściej młodych kobiet.

Objaw Raynauda wynika z nagłego, odwracalnego skurczu drobnych naczyń krwionośnych palców. Na objaw ten składa się nagłe zblednięcie dystalnych części ciała, z następczą sinicą i rumieniem w trzeciej, ostatniej fazie. W każdej z tych faz możesz odczuwać drętwienie palców i inne zaburzenia czucia. Jeśli te objawy są Ci znajome − lepiej udaj się na konsultację do dermatologa lub reumatologa.

Dowiedz się więcej: Czy to reumatyzm? Objawy, które pomogą Ci go rozpoznać!

mrowienie w palcach nóg

6. Dieta

Farmaceutka Irmina Turek poszerza temat:

„Drętwienie dużego palca u nóg, czy całych kończyn, może być też związane z nieprawidłową dietą. Za takie objawy może odpowiadać dieta uboga w witaminy z grupy B oraz magnez i wapń. Niska podaż w codziennym odżywianiu tych składników może powodować objawy takie jak skurcze i drżenia mięśni oraz drętwienie kończyn. Za objawy te może odpowiadać zarówno nieprawidłowa dieta, jak i choroby, które wiążą się z zaburzeniem wchłaniania niektórych składników z układu pokarmowego. W takich przypadkach, pomimo prawidłowej diety, niektóre składniki nie są przyswajane z pokarmu”.

Drętwienie palców u nóg – diagnostyka

Farmaceutka Irmina Turek radzi:

„Co oznacza drętwienie palców u nóg? Aby dokładnie sprawdzić przyczyny tego objawu, niezbędna może okazać się odpowiednia diagnostyka. Przede wszystkim, a ten dopyta o to, co dokładnie czujesz oraz kiedy i jak często występują symptomy. Co więcej, lekarz może zlecić takie badania jak rezonans mózgu i rdzenia kręgowego, czy też badania elektrofizjologiczne”.

drętwienie dużego palca u nóg

Drętwienie palców u nóg – postępowanie

Farmaceutka Irmina Turek sugeruje:

„Jeśli dokuczają Ci drętwiejące palce u nóg, możesz spróbować zwrócić uwagę na dietę i odpowiednio ją zbilansować lub też postarać się uzupełnić brakujące składniki za pomocą preparatów w tabletkach. Jeśli pomimo tego problem nawraca, należy zgłosić się do lekarza i wykonać potrzebne badania diagnostyczne, żeby poznać przyczynę objawu. Aby uzupełnić składniki mineralne, możesz sięgnąć po magnez w tabletkach do łykania lub rozpuszczenia w wodzie, czy wapno do picia.

Najlepiej wybierać preparaty rejestrowane jako leki, a nie suplementy, gdyż są one lepiej przebadane. W aptece możesz nabyć też magnez i potas w tabletkach właśnie w formie leku. Dodatkowo możesz uzupełnić witaminy z grupy B, stosując tabletki z witaminą B12 i resztą witamin z tej grupy. W przypadku nawracającego drętwienia palców i kończyn, po dokonaniu odpowiedniej diagnostyki, lekarz może zalecić stosowanie innych grup leków w zależności od dokładnej diagnozy. U niektórych pomocne mogą okazać się leki na reumatyzm, a u innych tabletki na cholesterol. Jest to zależne od tego, jaka choroba podstawowa zostanie zdiagnozowana”.

Przeczytaj: Witamina B12 − właściwości i wpływ na układ nerwowy

co oznacza drętwienie palców u nóg

Drętwienie palców u nóg – zapamiętaj!

Mimo że drętwienie palców stóp może powodować jedynie delikatny dyskomfort, nie lekceważ tego objawu. Jest szansa na to, że organizm daje Ci sygnały, które warto skonsultować z lekarzem. Dbaj o odpowiednią dietę i wykonuj regularne badania kontrolne, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Źródła:

  1. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika
  2. Mutschler. Farmakologia i toksykologia. Wyd. III polskie. red. Buczko W. Wrocław, MedPharm Polska, 2013

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice