Elektrolity w ciąży – czy są potrzebne i jak je przyjmować?
Elektrolity są niezbędne dla zdrowia mamy i rozwoju dziecka. Czy w ciąży można pić elektrolity? Jakie wybrać i jak je przyjmować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
Elektrolity pełnią w organizmie wiele bardzo istotnych funkcji. Niestety dużo sytuacji m.in. biegunki, wymioty czy odwodnienie prowadzą do ich niedoborów. Często narażone są na nie również kobiety ciężarne. Czy w ciąży trzeba przyjmować elektrolity i jakie wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej!
Czy można pić elektrolity w ciąży?
Elektrolity to jony soli, które znajdują się we krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Ich poziom w organizmie nie jest jednak stały i zmienia się m.in. w zależności od diety, ilości przyjmowanych płynów, aktywności fizycznej, stanu zdrowia. Elektrolity są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i biorą udział niemal we wszystkich zachodzących w nim procesach metabolicznych i biochemicznych. Regulują m.in. pracę serca, układu nerwowego, mięśniowo-szkieletowego oraz gospodarki hormonalnej. Ich odpowiednia podaż w okresie ciąży jest bardzo ważna nie tylko dla zdrowia mamy, ale również rozwoju dziecka.
Do najważniejszych elektrolitów zalicza się:
- Sód – utrzymuje odpowiedni pozom nawodnienia organizmu, wpływa na ciśnienie krwi,
- Potas – wpływa na pracę serca, mięśni oraz ciśnienie tętnicze,
- Magnez – reguluje pracę układu nerwowego, mięśniowego oraz przepływ impulsów,
- Wapń – wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, reguluje pracę układu nerwowego i mięśni.
Niedobory elektrolitów w ciąży mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji, jednocześnie przyszłe mamy są na nie szczególnie narażone. Najczęstsze dolegliwości w ciąży takie jak wymioty, nudności, biegunki prowadzą do dużych strat wody i elektrolitów. Ponadto zgaga, mdłości, zaburzenia apetytu często utrudniają stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety i prawidłowego nawodnienia organizmu. Z pomocą przychodzą elektrolity do picia, które są skutecznym i bezpiecznym sposobem na uzupełnienie ich poziomu w organizmie.
Mimo że preparaty zawierające elektrolity uznawane są za bezpieczne w ciąży, przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. Zarówno niedobory, jak i nadmiary elektrolitów mogą mieć konsekwencje i zaburzać homeostazę organizmu. Pamiętaj, aby omówić zasadność ich stosowania ze specjalistą, który dodatkowo pomoże dobrać najlepszy preparat oraz zaleci czas trwania kuracji.
Elektrolity w ciąży – normy
Zapotrzebowanie na elektrolity w ciąży nie wzrasta znacząco w porównaniu do zapotrzebowania sprzed ciąży. Pamiętaj jednak, że wszystkie zmiany zachodzące w organizmie podczas tych wyjątkowych 9 miesięcy, sprawiają, że przyszłe mamy mogą być bardziej narażone na ich niedobory. Zgodnie z aktualnymi normami, zapotrzebowanie na elektrolity w ciąży wynosi:
Elektrolity | Zapotrzebowanie dobowe |
Potas | 3500 mg |
Magnez | 360 mg |
Wapń | 1000 mg |
Sód | 1500 mg |
W większości przypadków dobrze zbilansowana dieta i wypijanie odpowiedniej ilości płynów są w stanie w pełni pokryć to zapotrzebowanie. Problemy mogą natomiast pojawić się, gdy dochodzi do częstych biegunek, wymiotów lub wzmożonego pocenia. Aby ocenić, czy poziom elektrolitów w organizmie jest prawidłowy, lekarz może skierować na tzw. badanie jonogramu. Przyjmuje się, że odpowiednie stężenie elektrolitów w organizmie powinno wynosić:
Elektrolity | Prawidłowe stężenie we krwi |
Potas | 3,5-5,1 mmol/l |
Magnez | 0,65-1,2 mmol/l |
Wapń | 2,25-2,75 mmol/l |
Sód | 136-145 mmol/l |
Pamiętaj, aby nie interpretować wyników badań samodzielnie, ale skonsultować się z lekarzem, który weźmie pod uwagę również ewentualne objawy i Twój ogólny stan zdrowia.
Jakie elektrolity w ciąży?
Kiedy warto rozważyć przyjmowanie elektrolitów w ciąży? Przede wszystkim wtedy, kiedy znajdujesz się w grupie ryzyka ich niedoborów. Czynnikami predysponującymi do niedoborów elektrolitów w ciąży są:
- Biegunka,
- Wymioty i nudności,
- Mało urozmaicona dieta,
- Częste oddawanie moczu,
- Wzmożona potliwość,
- Zatrucie pokarmowe,
- Udar słoneczny, przegrzanie organizmu,
- Niedostateczna ilość wypijanych płynów.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku występowania biegunek lub wymiotów, ponieważ prowadzą do największych strat wody i elektrolitów. Jeśli utrzymują się przez długi czas, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Jakie są objawy niedoboru elektrolitów?
- Mimowolne drżenie i skurcze mięśni skurcze łydek lub drgania powieki,
- Obrzęki,
- Bóle głowy,
- Senność, osłabienie,
- Obniżone samopoczucie.
W poważniejszych przypadkach niedobory elektrolitów prowadzą do zaburzeń układu nerwowego, omdleń, nieprawidłowego rytmu serca. Dlatego nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów, ponieważ im sprawniej zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie, tym większe szanse na szybkie, skuteczne wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej.
Aby organizm miał zapewnioną odpowiednią podaż elektrolitów, niezbędna jest zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie. W czym jest najwięcej elektrolitów i co warto pić oraz jeść? Polecane produkty to m.in.:
- Woda mineralna,
- Soki pomidorowe i pomarańczowe,
- Świeże warzywa i owoce zwłaszcza pomidory, banany, truskawki, cytrusy,
- Suszone owoce np. morele, figi,
- Pestki dyni,
- Migdały,
- Produkty mleczne.
Sposobem na uzupełnienie ich poziomu są również elektrolity do picia. Mają postać proszku lub tabletek musujących, które należy rozpuścić w określonej ilości wody. Polecane są w szczególności podczas biegunek i wymiotów, które prowadzą do dużych strat płynów i elektrolitów. Mimo że elektrolity dla dorosłych są uważane za bezpieczne do stosowania w ciąży, ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniego preparatu oraz zdecyduje, jaka częstotliwość i czas trwania ich przyjmowania będą skuteczne i bezpieczne.
Wybierając elektrolity do picia w ciąży, zwracaj uwagę, aby miały jak najprostszy skład i nie zawierały żadnych zbędnych, potencjalnie szkodliwych substancji. Na rynku znajdziesz wiele preparatów w różnej formie i wersjach smakowych – możesz je dopasować indywidualnie do swoich preferencji. Jakie elektrolity do picia możesz rozważyć w ciąży? Sprawdź poniższe preparaty i omów ich stosowanie z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą:
- Orsalit dla Dorosłych, proszek,
- Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, smak ananas-mango, tabletki musujące,
- USP Zdrowie elektrolity, smak pomarańczowy, saszetki,
- Protego Elektrolity, saszetki,
- Oryal Recovery, smak owoce leśne, tabletki musujące,
Pamiętaj, aby przyjmować elektrolity zgodnie z instrukcjami producenta lub wskazaniami lekarza. Zwracaj też uwagę na prawidłowy sposób przygotowania.
Podsumowanie
Elektrolity są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Wpływają m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. W ciąży odgrywają istotną rolę w rozwoju dziecka i utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia mamy. Niestety kobiety ciężarne narażone są na ich niedobory, co może wiązać się z koniecznością uzupełnienia ich poziomów za pomocą elektrolitów do picia. Mimo że są one uznawane za bezpieczne dla przyszłych mam, ich przyjmowanie zawsze konsultuj z lekarzem. Pamiętaj też, że nie tylko niedobory, ale również nadmiary elektrolitów mogą mieć negatywne konsekwencje, dlatego nie poleca się stosowania preparatów na własną rękę.
Źródła:
- Jarosz M., Normy Żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, 2020
- Bilińska-Karowicz A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekologia Polska, 2011
- Herman P., Badanie stężenia elektrolitów – sód, potas, wapń, magnez, Medycyna Praktyczna, 2019 https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/99724,badanie-stezenia-elektrolitow-sod-potas-wapn-magnez [dostęp: 16.06.2023 r.]