Hydrospinning: dla kogo rowery w wodzie?

30. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Czym jest hydrospinning? Co wspólnego ma jazda na rowerze z aqua aerobikiem? Jakie korzyści dają ćwiczenia w wodzie? Szczegóły na ten temat zdradzamy w naszym artykule!

Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Hydrospinning: dla kogo rowery w wodzie?

Hydrospinning to połączenie aqua aerobiku z jazdą na rowerze stacjonarnym. To świetna forma ruchu dla osób starszych, z problemami z nadwagą czy nawet w niektórych wypadkach − po kontuzjach. Zobacz, na czym polega hydrocycling i jakie są jego zalety!

Do niedawna, basen kojarzył się głównie z pływaniem. Jednak w ostatnich latach, w ofercie pływalni pojawiło się kilka nowości. Oprócz zyskującego na popularności aqua aerobiku, coraz częściej spotyka się hydrospinning, czyli jazdę na rowerach w wodzie.  

Hydrospinning − co to jest?

Hydrospinning czy też hydrocycling to dyscyplina, która powstała stosunkowo niedawno. Jest to jazda na rowerze zanurzonym w basenie. Można powiedzieć, że to połączenie aqua aerobiku ze spinningiem. W czasie zajęć człowiek zanurza się niemal całkiem w wodzie. Niezanurzone zostają głowa i ewentualnie ramiona. Dzięki temu woda może dobroczynnie działać na całe Twoje ciało.

Sprawdź też, czym jest aqua aerobic.

Hydrospinning

 

Rowery w wodzie − dla kogo?

Co prawda, zajęcia hydrospinning nie są aż tak popularne jak np. aqua aerobik. Jednak pojawiają się w coraz większej liczbie miast. Jak wspomniałem wcześniej, aktywność ta łączy w sobie jazdę na rowerze i trening na basenie. Dzięki temu dyscyplina ta może okazać się interesująca dla dość szerokiej grupy odbiorców.

Trening hydrocycling jest praktycznie dla każdego. Poza korzystnym działaniem wody i specyfiką jazdy na rowerze, zajęcia tego typu są dzielone na 3, a nawet 4 poziomy trudności. Ponadto, istnieje również możliwość uczestnictwa w treningach indywidualnych. Dzięki temu, ryzyko zbyt wymagającego wysiłku w tym wypadku praktycznie nie istnieje. Zatem kto w szczególności powinien się nią zainteresować?

Sprawdź też, jakie korzyści seniorom przynoszą ćwiczenia w wodzie.

W pierwszej kolejności wymieniłbym osoby starsze. Jazda na rowerze, w przeciwieństwie do biegania, nie obciąża w tak dużym stopniu stawów. Brak tu bowiem fazy wyskoku i lądowania, które wymagają pewnej bazy stabilizacyjnej. To samo tyczy się rekreacyjnej aktywności z wykorzystaniem zanurzenia w wodzie. Wyporność, dzięki której ciało człowieka staje się lżejsze, tym bardziej zmniejsza przeciążenia w stawach. Dlatego osoby z takimi przypadłościami jak reumatyzm czy osteoporoza, mogą śmiało wybierać hydrospinning.

Korzystne działanie hydrocyclingu powinno przekonać do siebie również osoby z nadwagą. Osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy powinni zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale również jej odpowiedni rodzaj. W tym wypadku, odciążenie stawów, które na co dzień radzą sobie z dużymi przeciążeniami, będzie kluczowe dla zachowania zdrowia. Jazda na rowerach w basenie jest świetnym rozwiązaniem.

Sprawdź też, jak wykonać rozgrzewkę przed pływaniem.

Hydrospinning w wodzie

 

A co z osobami, które przechodzą okres rehabilitacji po kontuzji? Oczywiście odpowiedź na pytanie, czy zajęcia na rowerach w wodzie to dla nich dobre rozwiązanie, zależy od rodzaju i zaawansowania przebytego urazu. Jednak nawet po pewnym czasie od zabiegu chirurgicznego, hydrocycling bardzo dobrze sprawdza się w zachowaniu odpowiedniej siły mięśniowej po urazach, a nawet może stanowić kluczowy element rekonwalescencji. Najważniejsze jest jednak to, żeby przed udaniem się na hydrospinning, skonsultować tę decyzję z ortopedą, który prowadzi rehabilitację.

Rowerki wodne w basenie − zalety

Do zalet hydrospiningu można zaliczyć praktycznie wszystkie korzyści płynące z aktywności fizycznej o dominacji beztlenowej. Tak więc, głównym źródłem energii wykorzystywanym podczas takiego wysiłku jest glikogen mięśniowy i wątrobowy. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że w przeciwieństwie do treningu o dominacji tlenowej, po zakończeniu wysiłku fizycznego, organizm nadal spala kalorie. Proces ten utrzymuje się nawet do kilkunastu godzin. Jest to doskonała informacja dla wszystkich chcących zgubić nadmiar swojej wagi.

Trening tego typu może skutkować również poprawą pracy Twojego układu krążeniowo-oddechowego. W rezultacie, zwiększa się Twoja wydolność i zdolność organizmu do usuwania z ciała szkodliwych produktów przemiany materii. To ważne m.in. dla osób, które uprawiają sporty wytrzymałościowe i długodystansowe.

Kolejną zaletą zajęć hydrocycling jest wzmocnienie mięśni, a co za tym idzie, stabilizacji stawów. Opór wytwarzany przez wodę sprawia, że mięśnie muszą wykonać dodatkową pracę. Dzięki temu zyskują one nie tylko na sile, ale i również na jędrności i atrakcyjnym wyglądzie.

Sprawdź też, czym jest morsowanie i jakie korzyści przynosi dla zdrowia.

rowery w wodzie

 

Warto też wspomnieć o korzystnym działaniu wody podczas treningów na basenie. Prócz odciążenia stawów, wysiłek fizyczny w wodzie opóźnia odczucie zmęczenia ze względu na regularne chłodzenie organizmu. Ma to duże znaczenie zarówno dla efektywności, jak i samego komfortu pracy. Po prostu w przy takim treningu jesteś w stanie się bardziej zmęczyć. Woda poprawia również cyrkulację płynów w organizmie. W efekcie, jest to dobry sposób zarówno na poprawę krążenia, jak i zredukowanie poziomu podskórnego cellulitu.

Rower w basenie − idealny na lato, ale mało dostępny

Hydrospinning jest aktywnością, która nadal ma dość wąską rzeszę wielbicieli. Główną przyczyną, tego stanu rzeczy jest jej niska dostępność. Na ten moment z zajęć hydrocycling  mogą korzystać głównie mieszkańcy dużych miast. A szkoda, bo ta forma ruchu kryje w sobie bardzo dużo zalet. Począwszy od możliwości uprawiania jej przez osoby starsze, otyłe i rehabilitujące się, a na świetnej zabawie i poprawie wydolności kończąc. Co więcej, trening w wodzie to doskonała aktywność na upały!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice