Leki w ciąży: za i przeciw. Sprawdź, jakich preparatów unikać w ciąży, a co jest dozwolone

24. 9. 2021 · 7 minut czytania

Omawiamy temat przyjmowania leków i suplementów w ciąży. Sprawdź, co jest dozwolone, a czego lepiej unikać!

Irmina Turek
Irmina Turek
Leki w ciąży: za i przeciw. Sprawdź, jakich preparatów unikać w ciąży, a co jest dozwolone

Leki w ciąży to istotny temat. Wszystko, co przyjmiesz, wpływa również na rozwijające się dziecko. Wiele grup farmaceutyków, które korzystnie oddziałują na dorosłych, nie nadaje się do zastosowania w ciąży, gdyż mogą zaburzać prawidłowy rozwój płodu. Po jakie preparaty sięgać, a których unikać?

Leki zabronione w pierwszym trymestrze ciąży i nie tylko

Stosowanie leków w ciąży to bardzo szeroki temat. Jest wiele preparatów o udowodnionym niekorzystnym działaniu na rozwijające się dziecko. Są też takie, których oddziaływanie na płód nie jest znane i zbadane. Ich też należy unikać. A co w przypadku, kiedy kobieta w ciąży cierpi na różnego rodzaju choroby przewlekłe i nie może pozwolić sobie na całkowite zaprzestanie terapii? Wtedy lekarz prowadzący indywidualnie dobiera leki tak, aby zminimalizować ryzyko dla dziecka.

Leki zabronione w pierwszym trymestrze ciąży i nie tylko

Sprawdź popularne kategorie

Ogólna zasada stosowania leków w ciąży opiera się na stwierdzeniu, że podaje się preparaty, o których wiadomo, że są bezpieczne. Inna opcja to terapia polegająca na tym, że korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka. Oprócz przewlekłych chorób, kobiety ciężarne narażone są na różnego rodzaju infekcje, dolegliwości, wypadki i kontuzje. W tych przypadkach lekarz zawsze przeprowadza indywidualną ocenę i dobiera najkorzystniejszą metodę leczenia.

Na to uważaj!

Z leków o udowodnionym niekorzystnym działaniu na płód wymienić można:

  • pochodne witaminy A stosowane na problemy trądzikowe (przy lekach z tej grupy zalecana jest bezwzględna antykoncepcja przez minimalnie miesiąc po skończonej terapii),
  • kodeinę,
  • pseudoefedrynę,
  • ibuprofen,
  • niektóre antybiotyki,
  • niektóre leki przeciwcukrzycowe,
  • niektóre leki przeciwpadaczkowe,
  • doustne kortykosteroidy,
  • część leków przeciwdepresyjnych
  • czy metamizol sodu.
Jakie leki można brać w ciąży?

Jakie leki można brać w ciąży?

Przede wszystkim jedyne leki w ciąży, jakie powinno się brać, to te konieczne. Nadmiar różnego rodzaju suplementów i środków nigdy nie będzie korzystny. Najczęściej stosowane preparaty u ciężarnych to suplementy witaminowe, magnez czy też środki na nudności i zaparcia. Zwykle zdrowe kobiety, które nie leczą się na żadne choroby przewlekłe, nie potrzebują innych preparatów w trakcie ciąży.

Leki bezpieczne w ciąży

Paracetamol

Nudności w ciąży

Zaparcia w ciąży

Witaminy i minerały

Preparaty na odporność

Jakie leki można brać w ciąży?

Leki a ciąża – postępuj rozważnie!

Wiesz już, jakie są leki bezpieczne w ciąży. Jednak wszystko zależy od Twojej diety i indywidualnego zapotrzebowania organizmu oraz Twojego stanu zdrowia. Ciąża to szczególny czas dla organizmu i musisz wtedy szczególnie uważać na to, jakie preparaty stosujesz. Czasem leki zabronione w pierwszym trymestrze ciąży można stosować na późniejszym etapie. Wielokrotnie pewnie zechcesz też zażyć leki na nudności w ciąży, jednak zawsze pamiętaj o konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.

Źródła:

  1. Brunton L.L., Lazo J.S., Parker K.L. Farmakologia Goodmana&Gilmana. Wyd XI 2007
  2. Rutter P. Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie. Wyd I polskie pod red. Pluty J. 2006
  3. Friese K., Morike K., Neumann G., Windorfer A. Leki w ciąży i laktacji. Wyd. I 2010

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice