Nadmierny apetyt − sprawdź, jakie choroby mogą być jego przyczyną!

18. 7. 2019 · 3 minuty czytania

Czujesz nieustanną chęć podjadania? Jesz zdecydowanie więcej niż trzeba? Cały czas chcesz coś przekąsić? Być może cierpisz na przewlekłe schorzenie. Sprawdź, co może wywoływać taki stan!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Nadmierny apetyt − sprawdź, jakie choroby mogą być jego przyczyną!

Nadmierny apetyt może wiązać się ze stresem czy zmianą nawyków żywieniowych, ale także może być objawem poważniejszej choroby takiej jak kandydoza układu pokarmowego, cukrzyca typu 1 czy zaburzenia hormonalne. Zobacz, jak pohamować nadmierny apetyt i jakie mogą być przyczyny ogromnego uczucia głodu.

Jak poskromić nadmierny apetyt?

Nadmierny apetyt to nieprawidłowe zachowanie związane z jedzeniem, np. nagłe napady żarłoczności. Oznacza to, że dostarczasz organizmowi więcej energii niż wynosi Twoje dobowe zapotrzebowanie. U niektórych osób kaloryczność posiłków sięga od kilkuset do kilku tysięcy kilokalorii!  Naukowcy wymieniają kilka możliwych przyczyn nadmiernego apetytu.

Nadmierny apetyt − przyczyny o podłożu chorobowym:

  • zaburzenia hormonalne
  • cukrzyca
  • pasożyty
  • kandydoza

Nadmierny apetyt – przyczyny psychologiczne:

  • reakcja na negatywne emocje
  • radykalne odchudzanie, w tym bulimia

Sprawdź też najczęstsze zaburzenia odżywiania.

nadmierny apetyt

 

Nadmierny apetyt a zaburzenia hormonalne

Raz na jakiś czas, nawet profilaktycznie warto zrobić pakiet badań tarczycowych, żeby skontrolować stan zdrowia. Nadczynności tarczycy towarzyszy przyspieszenie procesów przemiany materii. Przez to możesz zauważyć u siebie spadek wagi i ciągłe uczucie głodu.

Jeśli zauważasz u siebie nadmierny apetyt, przybieranie na wadze, zaróżowienie twarzy i trudne do wyleczenia infekcje, to może być to zespół Cushinga. Wiąże się on z różnorodnymi objawami, które związane są z podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów we krwi.

Zaburzenia  pracy hormonów mogą wynikać także z zakłóconych rytmów biologicznych, które związane są z wykonywaniem pracy zmianowej. Tu uważać powinny np. pielęgniarki, magazynierzy czy kierowcy. Wiążą się z tym zaburzenia wydzielania melatoniny, a pośrednio także serotoniny i adrenaliny. Osoby, które wykonują pracę zmianową uskarżają się nadmierną senność, uczucie ociężałości i nadmierny apetyt.

Dowiedz się, czym jest ortoreksja.

nadmierny apetyt u mężczyzn

Nadmierny apetyt a cukrzyca

Najprościej mówiąc, cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Przy cukrzycy typu 1, jednym z pierwszych objawów jest utrata kilogramów, nadmierny apetyt, łatwe męczenie się, wzmożone pragnienie i oddawanie moczu. Zapadalność na cukrzycę typu 1 ma tendencje wzrostowe i dotyczy coraz młodszych osób.

Nadmierny apetyt a kandydoza  

Przyczyną nadmiernego apetytu może być także przerost w jelitach drożdżaków Candida albicans, które zmieniają procesy metaboliczne. Drożdżaki te mogą doprowadzić do szeregu groźnych chorób i powodują rozszczelnienie jelit czy pojawienie się nietolerancji pokarmowych. Kandydoza odpowiada za nadmierny apetyt na słodycze, bo grzyby żywią się głównie węglowodanami.

jak pohamować nadmierny apetyt

Nadmierny apetyt a pasożyty

Niestety, lamblie, owsiki, glisty i tasiemce są nadal powszechne u dorosłych i dzieci. Ciągłe uczucie głodu może być objawem rozwijania się choroby pasożytniczej. Jeśli więc ciągle odczuwasz potrzebę sięgania po słodycze, możesz podejrzewać u siebie obecność pasożytów.

Niepokojące objawy choroby pasożytniczej to:

  • zmiany łaknienia: brak apetytu lub nadmierny apetyt
  • apetyt spaczony z ukierunkowaniem na potrawy kwaśne lub słodkie
  • biegunki lub zaparcia
  • bóle brzucha
  • osłabienie, apatia lub nadpobudliwość
  • zawroty głowy
  • wysypkę i objawy alergiczne

Nadmierny apetyt a emocje

Na pewno znasz osoby, które „zajadają stres” czekoladą, pączkami i ciastkami. Nadmierny apetyty bywa reakcją na negatywne emocje, jak strach, smutek czy żal. W wielu przypadkach jedzenie stanowi formę odwrócenia uwagi od trudnej sytuacji, na krótką chwilę przynosząc ulgę. W badaniach udowodniono, że emocje mają wpływ nie tylko na ilość, ale także rodzaj spożywanych produktów. Napady przejadania się obejmują dużą zawartość kalorii zawartych w tłuszczach i cukrach.

Sprawdź też, jakie są przyczyny i sposoby leczenia anoreksji.

nadmierny apetyt przyczyny

Nadmierny apetyt a drastyczne odchudzanie

W trakcie radykalnego odchudzania pojawiają się uporczywe myśli o jedzeniu. Czy wiesz, że organizm, któremu gwałtownie ogranicza się ilość dostarczanych kalorii domaga się większych porcji jedzenia? Po kilku dniach ostrej, restrykcyjnej diety uczucie głodu może być już niemożliwe do zahamowania i skończy się napadem jedzenia, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Jak pohamować nadmierny apetyt? Przede wszystkim zadbać o 5 regularnych posiłków, żeby nie dochodziło do wahań stężenia cukru we krwi.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice