Jak wygląda alergia na grzyby i pleśnie? Objawy, leczenie i profilaktyka

16. 9. 2019 · 6 minut czytania

Czym objawia się alergia na grzyby? Co zrobić, by się przed nią uchronić? Kto jest szczególnie narażony na alergeny? Czego unikać, by złagodzić uczulenie? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jak wygląda alergia na grzyby i pleśnie? Objawy, leczenie i profilaktyka

Alergia na grzyby może nasilić się w okresie jesienno-zimowym. Grzyby są jedną z częstszych przyczyn alergii u osób ze skłonnością do uczuleń. Alergik po kontakcie z grzybami, przede wszystkim z pleśniami, ma zwykle dokuczliwe objawy w postaci kataru, napadowego kaszlu czy zaostrzenia astmy oskrzelowej. Skąd dokładnie bierze się uczulenie na grzyby? Sprawdź!

Alergia na grzyby − przyczyny

Przyczyną uczulenia są mikroskopijnych rozmiarów zarodniki grzybów. Osiągają od 2 do 5 um. Zarodniki te zawieszone są w powietrzu, dlatego z łatwością dostają się do dróg oddechowych i powodują uczulenie.

Alergia na grzyby − przyczyny

Alergia na zarodniki grzybów – które z nich uczulają?

Najważniejszym źródłem uczulających zarodników są grzyby z rodzaju Cladosporium, Alternaria, Penicillium i Aspergillus. Choć wśród pleśni to Alternaria uczula najczęściej, u alergików nierzadko obserwuje się alergię na kilka rodzajów grzybów jednocześnie.

Alternaria

Cladosporium

Penicillium i Aspergillus

 

Alergia na grzyby może trwać przez cały rok, ale może również pojawiać się tylko sezonowo, najczęściej w okresie lata i jesieni. Okres od czerwca do końca października to czas, gdy stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i Altenaria jest największe. Temperatura oscyluje wówczas w granicach 15 − 25 stopni C, a wilgotność powietrza przekracza 70%. W takich warunkach atmosferycznych grzyby rozwijają się najlepiej na glebie, gnijącym drewnie czy zwiędłych liściach. Pleśnie z rodzaju Aspergillus i Penicillium uczulają z podobną siłą przez cały rok.

Sprawdź też, czym jest alergia krzyżowa.

Alergia na grzyby − przyczyny

Sprawdź popularne kategorie

Alergia na pleśń − objawy

Alergia na grzyby i pleśnie daje podobne objawy jak inne rodzaje alergii powietrznopochodnych.

Do najczęstszych symptomów uczulenia na grzyby należą:

  • katar,
  • napadowy kaszel,
  • swędzenie spojówek,
  • napadowe kichanie,
  • podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła,
  • zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej,
  • zapalenie zatok przynosowych.

 

Przebywanie w zagrzybionych wnętrzach sprzyja przewlekłym stanom zapalnym nosa oraz zatok, a także może stymulować rozwój chorób alergicznych takich jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa i zatok, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie skóry.

Alergia na pleśń − objawy

Alergia na pleśnie – czego nie jeść?

„Osoby cierpiące na alergię na grzyby i pleśnie powinny zwrócić uwagę nie tylko na dokładną higienę pomieszczeń, ale również na odpowiednią dietę. Do głównych zaleceń zalicza się rezygnacja z niektórych typów serów, np. Brie, Munster, Camembert. Do produktów, w których mogą znajdować się grzyby pleśniowe, należą również ciasta drożdżowe, piwa, wina. Ogranicz także spożywanie wędzonych mięs i wędlin, ponieważ do wytwarzania tych produktów często stosuje się enzymy pleśniowe.

Ogromne znaczenie ma również właściwe przechowywanie i przygotowywanie żywności, dlatego zawsze:

  • Sprawdzaj datę przydatności do spożycia,
  • Dbaj, by naczynia z żywnością były suche i czyste,
  • Unikaj spożywania warzyw i owoców, na których zaczyna osadzać się pleśń,
  • Uważaj, by nie trzymać zbyt długo otwartych produktów spożywczych.
  • Troszcz się o higienę w trakcie przygotowywania posiłków.
Alergia na pleśń − objawy

Alergia na grzyby i pleśnie u dziecka – jak przebiega?

Objawy alergii pojawiają się również u dzieci. Najmłodsi cierpią m.in. na przewlekły nieżyt nosa, suchość i podrażnienie oczu, zapalenie gardła. Występują u nich również problemy skórne, w tym AZS, pokrzywka. Reakcje uczuleniowe nierzadko przebiegają też wraz z kichaniem, świszczącym oddechem. Alergia na grzyby i pleśnie u dziecka często dotyka również osób chorujących na astmę. Wówczas duszności nasilają się podczas intensywnego wysiłku fizycznego."

- dodaje Magdalena Ślaska

Uczulenie na grzyby i pleśnie  − jak uniknąć objawów?

Osoby z alergią na grzyby i pleśnie nie maja niestety wpływu na obecność uczulających je zarodników powietrzu. Są jednak pewne sposoby, żeby zmniejszyć narażenie na zarodniki, a tym samym nasilenie objawów uczulenia.

Jeśli masz uczulenie na grzyby, to:

Alergia na grzyby i pleśnie - leczenie

Uczulenie na grzyby i pleśnie  − jak uniknąć objawów?

Alergia na grzyby - podsumowanie

Magdalena Ślaska dodaje: 

„Alergia na grzyby i pleśnie bywa bardzo dokuczliwa i utrudnia wykonywania codziennych czynności. Aby zminimalizować uciążliwe objawy, zadbaj o utrzymanie porządku w domu, a także usuń z pomieszczeń dywany, zasłony. W miarę możliwości ogranicz również przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach. Zwracaj ponadto uwagę na częste wietrzenie pokojów oraz odpowiednie przechowywanie produktów żywnościowych. Regularnie odwiedzaj alergologa, który po przeprowadzaniu badań, zleci Ci odpowiednie leczenie."

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice