Częste kichanie – czy to objaw alergii?
Częste kichanie to męcząca dolegliwość. Sprawdź, z czego może wynikać i w jaki sposób możesz ograniczyć kichanie!
Spis treści
Kichanie to mimowolna reakcja organizmu, która związana jest z podrażnieniem błony śluzowej w nosie. Znasz uczucie swędzenia i kręcenia w nosie, tak nieodłączne przy kichaniu? Bardzo często objawy te wskazują na alergię. Jednak istnieją również inne przypadłości, których objawem jest częste kichanie.
Dlaczego kichamy?
Skąd bierze się kichanie? Przyczyny mogą być różne. Jeśli kichanie jest bezpośrednio związane z alergią, a konkretniej alergicznym nieżytem nosa, zwykle łączy się ono z wodnistym wyciekiem z nosa i uczuciem swędzenia w nosie, czy też zatkanym nosem. Dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie dokładnie takie objawy, które występują równocześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twoim otoczeniu znalazł się czynnik, na który masz alergię.
Objawy te powstają na skutek reakcji, jaka zachodzi w błonie śluzowej nosa po kontakcie z alergenem. W wielu przypadkach ustają samoistnie i występują jedynie okresowo. Jest to w dużej mierze zależne jednak od tego, na co jest się uczulonym. Alergenami, które wywołują tę reakcje mogą być np. pyłki roślin, zarodniki grzybów czy roztocze kurzu domowego. Popularne są również alergie na zwierzęta. Zobacz, czym jest alergia na sierść.
Kichanie może wystąpić również przy przeziębieniu. Jednak podczas przeziębienia na pierwszy plan wysuwają się inne objawy niż przy alergii. Doskwierać będzie również kaszel i ból gardła, często też może pojawić się stan podgorączkowy. Natomiast prazy alergii charakterystyczne będzie swędzenie w nosie, kichanie całymi salwami (napady kichania) i pogorszony węch. Dodatkowo pojawić się może swędzenie i łzawienie oczu.
Przeczytaj więcej o tym, jak odróżnić alergię od przeziębienia!
Wodnista wydzielina z nosa i częste kichanie może pojawiać się też przy nieżycie błony śluzowej nosa o podłożu naczynioruchowym. Za tą nazwą kryje się szereg objawów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. W chorobie tej naczynia nadmiernie reagują, np. na zmiany temperatury. Dlatego w tym przypadku charakterystyczne jest nasilenie symptomów przy zmianie temperatury. Kichanie i katar pojawią się po wyjściu z nagrzanego pomieszczenia na chłód czy podczas jedzenia bardzo ciepłych posiłków.
Zobacz, czym jest zapalenie błony śluzowej nosa.
Co powoduje kichanie?
Kichanie jest reakcją odruchową. Polega na gwałtownym wypuszczeniu powietrza z płuc i powoduje oczyszczenie nosa. Przed kichnięciem najczęściej pojawia się uczucie swędzenia w nosie, które uprzedza o nadchodzącym kichnięciu. Kiedy czynnik drażniący dostanie się do nosa, odpowiedni sygnał przekazywany jest do mózgu i prowokowany jest cały odruch.
W trakcie kichania, dochodzi do zamknięcia krtani i skurczu mięśni brzucha i mięśni międzyżebrowych. W efekcie tego w klatce piersiowej wzrasta ciśnienie. Po ponownym otwarciu krtani dochodzi do szybkiego wyrzutu powietrza z płuc przez usta i nos. Jest to prosta metoda za pomocą, której organizm radzi sobie z czynnikami drażniącymi w drogach oddechowych, po prostu wyrzucając je z dróg oddechowych.
Przeczytaj również: Katar alergiczny: czym jest i jak sobie z nim poradzić?
Co oznacza kichanie napadowe?
Napady kichania występują najczęściej w przypadku alergii. Całe serie kichnięć są charakterystyczne w momencie, kiedy nos napotka alergen.
Żeby ostatecznie potwierdzić, czy to alergia sprawia, że często kichasz, najlepiej jest przeprowadzić testy skórne. Pisałam o tym w artykule: Testy alergiczne skórne - na czym właściwie polegają?
Jeśli jednak zastanawiasz się, czy na pewno objaw ten męczy Cię, bo masz alergię, możesz zacząć od obserwacji, kiedy najczęściej kichasz. Na początku możesz zwrócić uwagę na to, w jakich sytuacjach pojawiają się napady kichania. Może mają miejsce zawsze o podobnej porze roku i wiążą się z pyleniem konkretnych roślin, czy też nasilają się, kiedy odwiedzasz znajomych, którzy mają kota.
Jak ograniczyć kichanie?
Żeby w prosty sposób ograniczyć częste kichanie przy alergii, najlepiej ograniczyć kontakt z alergenem i zaopatrzyć się w preparaty przeciwhistaminowe stosowane powszechnie na alergie. Dodatkowo ulgę przyniosą też krople do nosa na alergie, zarówno ze składnikami przeciwalergicznymi, jak i te na bazie soli morskiej (samo przeczyszczenie nosa i wypłukanie alergenu powinno zmniejszyć objawy) oraz krople do oczu na alergię.