Dieta wolumetryczna - potrawka warzywna z bakłażanem i soczewicą

16. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Dieta wolumetryczna polega na spożywaniu dużych i jednocześnie niskokalorycznych posiłków. Jak komponować posiłki? Komu poleca się taki rodzaj odżywiania? Sprawdź!

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Dieta wolumetryczna - potrawka warzywna z bakłażanem i soczewicą

Dieta wolumetryczna to jedna z popularnych diet odchudzających. Opiera się ona na zasadzie: mało kalorii, ale duży posiłek. Ma to ograniczyć uczucie głodu i chęć pojadania pomiędzy posiłkami. Propozycja potrawy na diecie wolumetrycznej to potrawka warzywna z bakłażanem i soczewicą czerwoną. Sprawdź przepis!

Ilość posiłków powinna być dostosowana indywidualnie, a według założeń diety powinny być spożywane co 3 godziny. Głównie w skład jadłospisu na tej diecie wchodzą potrawki warzywne. Przepis na potrawkę warzywną z bakłażanem i soczewicą to sycące danie o niskiej gęstości energetycznej.

 

Dieta wolumetryczna − przepis

Czas przygotowania: 30 minut

Ilość porcji: 3

Składniki:

  • bakłażan
  • pomidory z puszki
  • soczewica czerwona 1 szklanka (sucha)
  • kalafior mrożony 200 g
  • marchewki mini mrożone 200 g
  • jogurt naturalny 2% tłuszczu
  • przyprawy: kmin rzymski (kumin), kolendra, pieprz, cynamon, goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, liść laurowy, czerwona pasta curry, sól.

Sprawdź też inne przepisy na zdrowe posiłki.

Dieta wolumeryczna przepis

Przygotowanie:

1.Soczewicę ugotuj według instrukcji na opakowaniu.

2. Warzywa pokrój na kawałki i wstaw do piekarnika (lekko polej je wodą). Piecz około 25 minut przy 180 stopniach z termoobiegiem.

3.Do garnka wrzuć soczewicę, pomidory, pokrojone warzywa, przyprawy (ilość wedle uznania). Mieszaj do zagotowania. Następnie dodaj jogurt naturalny i wszystko dokładnie wymieszaj.

4. Propozycja podania: z ryżem brązowym.

Dieta wolumeryczna przygotowanie

Co to jest dieta wolumetryczna?

W jadłospisie diety wolumetrycznej występują posiłki oparte na produktach o niskiej gęstości energetycznej. Pojęcie gęstości energetycznej oznacza ilość kilokalorii dostarczanych przez dany produkt w przeliczeniu na jednostkę masy, czyli np. kcal/g. Im niższa gęstość energetyczna tym mniej kaloryczny jest produkt.

Ogólne zasady diety można sprowadzić do tego, że polega ona na spożywaniu dużych objętościowo, ale opartych na produktach niskokalorycznych posiłków.

Do tej grupy produktów należą przede wszystkim warzywa i niektóre owoce, np. owoce jagodowe. Warzywa to grupa produktów o niskiej zawartości kilokalorii i dużej zawartości wody, przez co są takie pożądane w tej diecie. Dieta więc opiera się głównie na sałatkach, surówkach, potrawkach z warzyw, zupach.

Co jeszcze dopuszcza dieta? Dr Rolls, która opracowała dietę, jako produkty o niskiej gęstości energetycznej klasyfikuje też niskotłuszczowy nabiał, warzywa strączkowe i te mogą być jedzone w nieograniczonych ilościach. Produkty dozwolone pod kontrolą to pełnoziarniste produkty zbożowe, olej, oliwa.

Sprawdź też, jak powinna wyglądać dieta na płaski brzuch.

Czy taki sposób żywienia jest odpowiedni? Dużą zaletą tej diety jest wysokie spożycie warzyw. Warzywa powinny stanowić podstawę diety każdego, będącego na diecie czy nie. Kolejną pozytywną stroną jest to, że zakłada ona całkowitą eliminację produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy, słonych przekąsek oraz eliminacje tłustych serów, tłustych mięs (mięso czerwone, przetwory mięsne, podroby), pieczywa pszennego i produktów pszennych oczyszczonych.

Taka dieta jednak stwarza ryzyko niedożywienia. Dlaczego? Organizm ma indywidualne zapotrzebowanie na energię zależne między innymi od masy ciała, płci, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej. Zdrowa dieta redukcyjna powinna dostarczać co najmniej tyle, ile potrzebuje organizm na poziomie podstawowej przemiany materii. Jeśli dieta ma opierać się tylko na produktach bardzo mało kalorycznych to istnieje ryzyko, że ilość tej energii w ciągu dnia będzie niewystarczająca, co może wprowadzić organizm w stan głodówki. Nie jest to korzystne − szybka utrata masy ciała i wysokie ryzyko niedożywienia i efektu jo-jo.

Warto zaznaczyć, że taka dieta nie może być stosowana przez osoby, u których występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego − refluks, wzdęcia, choroba wrzodowa, biegunki. Może być zastosowana u osób z nadwagą nie cierpiących na inne schorzenia. Jeśli dieta ta będzie prowadzona przez dietetyka ma szansę zakończyć się powodzeniem i zdrowym tempem chudnięcia - 0,5 - 1kg na tydzień. Lepiej nie stosować jej jednak dłużej niż 2 − 3 tygodnie ze względu na ryzyko niedoborów pokarmowych (szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Sprawdź też, jak szybko zgubić brzuch.

Pamiętaj, że najlepszą metodą zdrowej redukcji masy ciała jest wdrożenie zasad zdrowego żywienia opartych na Piramidzie Zdrowego Żywienia oraz aktywności fizycznej.

Wartość odżywcza

NazwaIlośćEnergiaWęglowodanyBiałkoTłuszczeBłonnik pokarmowy
bakłażan100g / 1/3sztuki24 kcal5,7 g1,01 g0,19 g3,4g
Pomidory z puszki90g / 1/3 puszki15kcal3,52 g0,72 g0,12 g0,8 g
soczewica40g / 2 łyżki66kcal7,49 g3,36 g2,7 g3 g
kalafior50g / 3 różyczki11kcal1,98 g0,87 g0,18 g1,4 g
marchew50g/ 8 mini marchewek15kcal2,3 g0,45 g0,1 g1,6g
Jogurt naturalny50g/ 2,5 łyżki34kcal2,1 g2,45 g1,5g0 g
Suma380 g165 kcal22,99 g8,81 g4,84 g10,2 g

 

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Monika Kaczorek
    Monika Kaczorek
    Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Monika Kaczorek
    Monika Kaczorek
    Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice