Jazda na rowerze po 60. – dlaczego warto zdecydować się na tę aktywność fizyczną?

22. 9. 2021 · 5 minut czytania

Choć podczas jazdy na rowerze czynnie pracują tylko nogi, korzyści płynące z tej aktywności dotyczą całego organizmu. Seniorze, przekonaj się, jak rower może Ci pomóc!

Olga Rymarska
Olga Rymarska
Jazda na rowerze po 60. – dlaczego warto zdecydować się na tę aktywność fizyczną?

Brytyjski pisarz Herbert Wells o jeździe na rowerze powiedział niegdyś tak: ,,Za każdym razem, gdy widzę dorosłego na rowerze, nie martwię się o przyszłość ludzkości”. Ta aktywność wiąże się bowiem nie tylko z przyjemnym podmuchem wiatru we włosach, ale również szeregiem korzyści fizycznych i psychicznych. Polecamy ją seniorom i doradzamy, jak osoby starsze mogą bezpiecznie zacząć jeździć na rowerze.

Od czego zacząć jazdę na rowerze po 60.? Jak się przygotować?

Jazdę na rowerze po 60-tce warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Ze względu na to, że wiek podeszły wiąże się z różnymi schorzeniami układu ruchu, rower powinien być dobrany tak, żeby senior mógł łatwo na nim usiąść i bez trudu również z niego zejść. Wymiary i parametry takie jak wysokość siodełka i ramy, a także wielkość kół dostosuje obsługa w sklepie rowerowym. Przed zakupem warto również zastanowić się nad rodzajem jednośladu. Do wyboru są np.:

  • rowery miejskie przeznaczone do jazdy po asfalcie,
  • rowery górskie, które sprawdzą się podczas dłuższych wycieczek terenowych,
  • a także rowery trekkingowe stworzone do jazdy zarówno po płaskiej, jak i nierównej powierzchni.

Kiedy już sprzęt zostanie dopasowany, należy zadbać o fizyczne przygotowanie. Każdą przejażdżkę powinna poprzedzać rozgrzewka polegająca na krążeniach w stawach biodrowych i kolanowych. Warto również rozciągnąć mięsień czworogłowy poprzez przyciągnięcie pięty w kierunku pośladka, a oprócz tego wykonać kilka skłonów w przód. Czas trwania jazdy na rowerze osób starszych zależy od wydolności organizmu, wytrzymałości mięśni oraz ogólnej kondycji. Z każdym kolejnym razem można wydłużać dystans, a przy tym starać się utrzymać optymalne tempo jazdy, by nie przeciążyć organizmu i układu ruchu.

Sprawdź również, jak przygotować się do wycieczki rowerowej.

jazda na rowerze senior

Kiedy jazda na rowerze przez seniorów nie jest wskazana?

Jazda na rowerze w podeszłym wieku niesie ze sobą wiele korzyści. Mimo to nie wszyscy seniorzy mogą się jej podjąć. Nie jest wskazana w przypadku poważnychproblemów z układem krążenia, chorobach stawowych w wysokim stadium, zaburzeniach błędnika, chorobie obturacyjnej płuc i chorobie niedokrwiennej serca. Po konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą oraz wykluczeniu przeciwwskazań można przystąpić do bezpiecznego zaplanowania cyklów rowerowych.

Dowiedz się więcej na temat bólu kolan po jeździe na rowerze.

Jazda na rowerze w podeszłym wieku – wskazania i korzyści

Jazda na rowerze determinuje wzrost tętna, dzięki czemu usprawnia pracę układu krążenia, ponieważ podczas wysiłku krew szybciej przepływa przez naczynia. To z kolei chroni organizm przed zakrzepami i miażdżycą, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Poruszając się jednośladem, senior może również liczyć na poprawę wydolności, czyli zdolności organizmu do uprawiania aktywności fizycznej bez męczenia się.

Jazda na rowerze po 60-tce wpływa również na produkcję mazi stawowej w stawach kolanowych i biodrowych, która odpowiada za płynny i bezbolesny ruch między kośćmi. Aktywność ta wzmacnia też mięśnie łydek, ud oraz pośladków i angażuje głębokie mięśnie brzucha. Dostateczna siła tych ostatnich zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa, ponieważ stabilizują one odcinek lędźwiowy.

W niektórych przypadkach jazda na rowerze jest wręcz zalecana jako element rehabilitacji lub profilaktyki.  Np. osoby starsze ze zwyrodnieniami, nadwagą, podwyższonym cholesterolem czy bólem stawów kończyn dolnych zdecydowanie mogą wziąć pod uwagę podjęcie tej aktywności fizycznej. Pomoże ona również w likwidacji skutków siedzącego trybu życia, który objawia się sztywnością oraz bólami stawów i mięśni.

jazda na rowerze po 60-tce

Rower zwykły czy stacjonarny? Który będzie lepszy dla seniora?

Zarówno rower zwykły, jak i stacjonarny ma swoje  zalety i wady. W przypadku pierwszego rodzaju jednośladu zdecydowanie można liczyć na dużą różnorodność wynikającą z możliwości pokonywania wielu tras i podziwiania krajobrazów. Ponadto sport na świeżym powietrzu jest zdecydowanie korzystniejszy dla organizmu niż uprawianie aktywności w pomieszczeniu (nawet przy otwartym oknie). Minusy rowerów zwykłych dotyczą najczęściej warunków mieszkalnych. Wielu seniorów mieszka w blokach bez windy i nie zawsze istnieje możliwość bezpiecznego pozostawienia jednośladu na zewnątrz budynku lub w komórce lokatorskiej. Wprowadzanie go po schodach stanowi zaś naprawdę duży wysiłek.

Poznaj najczęstsze kontuzje rowerowe.

A jaką najważniejszą zaletę ma rower stacjonarny? Można na nim jeździć niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Kiedy pogoda jest deszczowa, senior korzysta z dobrodziejstw jazdy na rowerze w pomieszczeniu. Zauważmy też, że te rodzaje jednośladów wiążą się z małym ryzykiem urazów i kontuzji. Dlaczego? W porównaniu ze zwykłymi rowerami nie poruszają się po nierównej powierzchni, a przy tym nie generują wstrząsów i nie predysponują do upadków.

jazda na rowerze osoby starsze

Dowiedz się również, na czym polega hydrospinning.

Okazuje się, że najlepiej byłoby, gdyby osoby w podeszłym wieku zamiennie mogły korzystać z dwóch wariantów jazdy na rowerze. Seniorzy nie zawsze chcą decydować się na kupno wielu sprzętów, dlatego na początku warto określić, w jakich warunkach najlepiej im się ćwiczy. Wolisz podejmować aktywność podczas oglądania ulubionego serialu, a może wręcz przeciwnie – uprawianie sportu sprawia Ci przyjemność wyłącznie w otoczeniu przyrody? Twoje preferencje wpłyną na wybór odpowiedniego roweru.

Jazda na rowerze – bezpieczny sposób na satysfakcjonujące życie seniora

Jeżdżąc na rowerze, senior może liczyć na poprawę kondycji, siły mięśniowej i wydolności organizmu. Wiele radości sprawią również wspólne wycieczki ze znajomymi, wnukami czy też innymi członkami rodziny. Aktywność fizyczna wpływa bowiem pozytywnie na psychikę – wyzwala produkcję hormonów szczęścia, pozytywnie nastraja i pozwala przeciwstawić się siedzącemu, często bogatemu w rutynę trybowi życia.

Pamiętaj również, że jazda na rowerze to sport jak każdy inny – wymaga ok. 15-minutowej rozgrzewki, nawodnienia i wygodnego stroju. W niektórych przypadkach konieczna staje się także konsultacja ze specjalistą, aby upewnić się, że trening rowerowy to dobry wybór. Właściwie przygotowanie pozwoli na uprawianie bezpiecznej aktywności fizycznej i odczuwanie komfortowi z jej podejmowania. Jeśli wszystko jest gotowe, to... widzimy się na rowerze, seniorze!

Źródła:

  1. Adach J., Adach O., Chodkiewicz G.: Jazda na rowerze jako bezpieczna forma rekreacji dla osób w każdym wieku. Aktywność Ruchowa Ludzi w Różnym Wieku 2010, vol 14, str. 215-226.
  2. Lau D.: Kolarstwo. Podstawy treningu. Wydawnictwo Buk Rower 2012, str. 42-53.
  3. Bernabei T., Cowcher P.: Jazda na rowerze. Profesjonalnie o sporcie. Wydawnictwo Muza 2012, str. 60-68.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Olga Rymarska
    Olga Rymarska
    Jestem licencjonowaną fizjoterapeutką i kontynuuję studia II stopnia na uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zajmuję się redukowaniem bólów kręgosłupa i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym. Moją drugą pasją, a zarazem zawodem, jest copywriting. Piszę artykuły m.in. o rehabilitacji, zdrowiu i aktywności ruchowej. Moją misją jest pokazanie, że niezależnie od wieku nawet najmniejszy ruch stanowi radość i duży krok do zdrowia. Interesuję się marketingiem, a także promocją aktywnego trybu życia. Uwielbiam długie spacery, stretching i szybką jazdę na rowerze.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Olga Rymarska
    Olga Rymarska
    Jestem licencjonowaną fizjoterapeutką i kontynuuję studia II stopnia na uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zajmuję się redukowaniem bólów kręgosłupa i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym. Moją drugą pasją, a zarazem zawodem, jest copywriting....
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice