Kisiel na diecie. Czy można go jeść?
Czy będąc na diecie, można jeść kisiel? Czy to produkt dobry dla osób dbających o linię? Sprawdź, co na ten temat sądzi dietetyk!
Spis treści
Kisiel to owocowy deser popularny szczególnie wśród najmłodszych smakoszy, ale również ich rodziców. Jest łatwy w przygotowaniu, ma prosty skład i przy okazji jest niskokaloryczny. Dzisiejszy artykuł to kompendium wiedzy na temat kisielu i jego wpływu na skuteczność diety.
Kisiel – skład, sposób przygotowania
Kisiel zyskał swoją popularność dzięki bardzo łatwemu przygotowaniu oraz lubianej, szczególnie przez dzieci, żelowej konsystencji. Podawany jest zazwyczaj jako deser lub podwieczorek, na ciepło i na zimno, bez dodatków lub z owocami i korzennymi przyprawami (kisiel z jabłkami i cynamonem – smak dzieciństwa!).
Możesz przygotować go samodzielnie w domu w bardzo prosty sposób – wystarczy woda, owoce i skrobia. Mimo to najłatwiej wybrać się do sklepu i kupić gotowy kisiel instant w postaci proszku do wymieszania z wrzątkiem. Różnorodność smaków jest ogromna, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze smaki to te z sezonowymi owocami: truskawkami, wiśniami i owocami leśnymi.
Przygotowanie kisielu w domu, jak już wspomniałam, jest bardzo proste. Dzięki temu możesz przyrządzić deser z najlepszym składem, bo najkrótszym – bez zbędnych dodatków. Niestety sklepowy zawsze będzie miał dłuższy skład o takie dodatki jak: barwniki, aromaty, zagęstniki i sporą porcję cukru w postaci syropu glukozowo-fruktozowego. Na szczęście na rynku pojawiają się produkty z coraz lepszymi składnikami, dlatego jak zawsze wszystko sprowadza się do klasycznego zalecenia żywieniowego – czytaj składy!
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kisielu?
- Ilość składników użytych do produkcji kisielu instant – im krótszy skład, tym lepiej.
- Obecność barwników – czy są naturalne, czy sztuczne i czy w ogóle są dodane. Robiąc kisiel samodzielnie w domu, nie trzeba dodawać żadnych barwników. Nie musisz obawiać się także większości barwników dodawanych do kisielu instant ze sklepu, ponieważ zazwyczaj są naturalne, np. kurkumina, antocyjany lub beta-karoten. Do kisielu bardzo często trafia także koszenila – substancja uzyskiwana z wysuszonych i zmielonych owadów czerwca kaktusowego.
- Dodatek syropu glukozowego, glukozowo-fruktozowego lub maltodekstryny – proponuję unikać takich produktów. O wiele lepszym wyborem będzie kisiel bez dodatku jakiejkolwiek substancji słodzącej lub z dodatkiem zamienników cukru – ksylitolu, erytrytolu lub stewii. W ostateczności i tak lepszy będzie kisiel z cukrem białym lub trzcinowym, niż ze wspomnianymi syropami.
Kisiel a dieta – wartości odżywcze kisielu. Czy można jeść kisiel na diecie redukcyjnej?
Mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Kisiel na diecie nie jest produktem przeciwwskazanym! To świetny sposób na zaspokojenie ochoty na słodycze dla osób na diecie odchudzającej. Można go jeść również z innych powodów – należy do potraw lekkostrawnych, które należy spożywać w wielu jednostkach chorobowych, ale zacznijmy od podstaw – od wartości odżywczych kisielu.
Kisiel, jak już wspomniałam, zaliczany jest do dań niskokalorycznych, ale przy tym bogatych w węglowodany proste, pochodzące ze skrobi ziemniaczanej lub ze skrobi z tapioki i owoców dodanych do kisielu. W 100 g gotowego kisielu znajduje się jedynie 65 kcal pochodzących z węglowodanów (16 g węglowodanów w 100 g produktu gotowego)! Oczywiście porcja, z której wychodzi kisiel w torebce, jest większa, a dokładniej 2-krotnie większa i zazwyczaj wynosi ok. 200-250 g. W takim wypadku liczba kilokalorii wynosi ok. 143 kcal − to wciąż bardzo mało, biorąc pod uwagę dużą objętość posiłku. Dla porównania 200 g czekolady (czyli 2 tabliczki) doładuje Twój organizm w ponad 1000 kcal, a 200 g żelków − w ponad 700 kcal.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że mało kto zjada na raz 2 tabliczki czekolady, a już 200 g kisielu nie powinno stanowić problemu. Dlatego warto spojrzeć na to porównanie z innej strony. Ile potrzeba zjeść czekolady, aby dostarczyć taką samą liczbę kcal, co porcja kisielu? Skoro 100 g czekolady mlecznej dostarcza 530 kcal to, aby dostarczyć 143 kcal, powinniśmy zjeść 27 g czekolady, czyli ok. 2-3 kostki. Chyba nie muszę mówić, co pod względem energetycznym będzie lepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz ochotę na czekoladę, to po prostu ją zjedz!
Czy można jeść kisiel na diecie? Jak najbardziej tak! Sprawdzi się u osób, które chciałyby dalej utrzymywać ujemny bilans kaloryczny, niezbędny do redukcji masy ciała, a jednocześnie zjeść coś smacznego i się tym najeść. Na kisiel powinny uważać jednak osoby mające problem z gospodarką węglowodanowo-insulinową, czyli osoby z cukrzycą lub insulinoopornością (ze względu na wysoką zawartość węglowodanów prostych, a niską lub zerową zawartość błonnika).
Kisiel a dieta łatwostrawna
Dieta łatwostrawna (czy lekkostrawna) należy do diet leczniczych, które powinny być stosowane w różnych jednostkach chorobowych. Stosuje się ją głównie u osób, które cierpią na choroby związane z układem pokarmowym (np. żołądkiem, trzustką, wątrobą itd.), a także po operacjach i zabiegach. Choć część pacjentów jest na takiej diecie tylko kilka dni − do momentu, aż organizm wróci do normy, np. po operacjach, to niestety, wielu musi ją stosować znacznie dłużej − niekiedy nawet całe życie. W diecie lekkostrawnej nie ma miejsca na ciężkostrawne potrawy – słodkie i tłuste desery, potrawy smażone, grillowane, żywność typu fast-food, czy nawet na surowe warzywa i owoce.
To, że nie można jeść określonych produktów lub potraw, nie oznacza, że osoba na diecie łatwostrawnej nagle straci ochotę np. na coś słodkiego lub owocowego. W takiej sytuacji zbawienny okazuje się kisiel, który jest produktem zalecanym dla osób odżywiających się w sposób łatwostrawny. Osobom na takiej diecie częściej poleca się kisiel przygotowany na bazie siemienia lnianego, ale klasyczny kisiel również się sprawdzi! Ważne, aby miał jak najlepszy skład.
Czy można jeść kisiel na diecie? TAK!
Kisiel to smaczny, niskokaloryczny i zdrowy deser, na który można sobie od czasu do czasu pozwolić na diecie leczniczej (o ile zalecenia lekarza go nie wykluczają) czy odchudzającej. Sprawdzaj składy kisielu kupowanego w sklepie lub przygotuj go samodzielnie w domu!
Źródła:
- Gawęcki J.: Żywienie Człowieka podstawy nauki o żywieniu, TOM 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018
- Gawęcki J.: Żywienie Człowieka zdrowego i chorego, TOM 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017
- ILEWAZY.PL: serwis o tematyce żywieniowej [online], dostępny w World Wide Web [dostęp: 25.05.2021]: http://www.ilewazy.pl/szklanka-kisielu