Kiszonki wielowarzywne: przepis na kiszony czosnek

18. 2. 2020 · 3 minuty czytania

Kiszony czosnek idealnie sprawdza się do kanapek i sałatek. Można go również spożywać bezpośrednio ze słoika. Wyróżnia się wysoką zawartością błonnika i prebiotyków. Dowiedz się więcej!

Jolanta Chojnowska
Jolanta Chojnowska
Kiszonki wielowarzywne: przepis na kiszony czosnek

Kiszony czosnek można wykorzystać do doprawiania staropolskich dań, dodawać go do sałatek i kanapek, a nawet jeść prosto ze słoika. Kiszonki to nie tylko kapusta i ogórki. Czy wiesz, jakie warzywa można kisić? Sprawdź przepis na kiszony czosnek!

Kiszenie jest stosowanym od wieków sposobem konserwacji żywności. Opiera się na procesie przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. W wyniku procesu fermentacji mlekowej część cukrów prostych, które znajdują się w komórkach roślinnych, zostaje rozłożona na kwas mlekowy, co hamuje procesy gnicia.

kiszenie warzyw

 

Jakie warzywa można kisić?

Najbardziej popularnymi kiszonkami w Polsce są kiszona kapusta i ogórki. Niewiele osób jednak wie, że kisić można również inne warzywa, takie jak czosnek, kalafior, rzodkiewki, cukinie, papryki, marchewki czy buraki. Popularność również zyskują mieszane kiszonki wielowarzywne. W moim przepisie czosnek można podmienić na dowolne warzywa w dowolnych proporcjach i gwarantuję, że wyjdą znakomicie.

Sprawdź też przepis na syrop z cebuli i imbiru.

Domowa kiszonka − kiszony czosnek

Czas przygotowania: 15 minut

Ilość porcji: 1 mniejszy słoik

Składniki:

  • 4 główki czosnku
  • 3 małe kawałki chrzanu
  • 6 ziarenek pieprzu
  • 1 liść laurowy
  • suszone kwiaty i łodygi kopru
  • 1/4 łyżeczki gorczycy
  • Opcjonalnie: 1 − 2 łyżki soku z kiszonych ogórków
  • 1 łyżeczka soli
  • 300 ml wody
kiszenie czosnku

Przygotowanie:

1.Obierz czosnek.

2.Umyj, obierz i pokrój na kawałki chrzan.

3.Dokładnie umyj słoik i wyparz go wrzątkiem.

4.W międzyczasie przygotuj solankę. Zagotuj wodę i przelej ją do kubka, dodaj łyżeczkę soli i dokładnie wymieszaj aż do jej całkowitego rozpuszczenia.

5.Na dnie słoika umieść 3 kawałki chrzanu, pieprz, gorczycę i liść laurowy.

6. Dodaj do słoika ząbki czosnku i przykryj je z wierzchu koprem.

7.Zalej wszystko przygotowaną wcześniej letnią solanką.

8.Słoik zakręć i postaw na talerzyku lub tacce w ciemnym miejscu na 2 − 3 tygodnie.

9.Gdy proces fermentacji ustanie jeszcze raz dobrze dokręć nakrętkę słoika.

kiszonki wielowarzywne

Kiszonki wielowarzywne − właściwości dla zdrowia

Czosnek jest bogatym źródłem prebiotyków, czyli substancji pobudzającej rozwój prawidłowej flory jelit. Aż około 17,5% jego masy to błonnik prebiotyczny − oporny na działanie ludzkich enzymów trawiennych, ale ulegający fermentacji w przewodzie pokarmowym za sprawą działania mikroflory jelitowej. W tym procesie powstają krótkołańcuchowe kwasy karboksylowe, które mają znaczenie w utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji komórek nabłonka jelita grubego.
Wykazano, że czosnek i preparaty z czosnku wywierają również korzystny wpływ na układ secowo-naczyniowy, bo obniża to ryzyko wystąpienia zawału serca u osób z chorobą wieńcową. Regularnie spożywany wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów. Dodatkowo błonnik pokarmowy zapobiega zaparciom, ma działanie przeciwnowotworowe oraz pozostawia uczucie sytości.

Sprawdź też, czym różni się probiotyk od prebiotyku.

domowa kiszonka wielowarzywna

 

Dzięki kiszeniu jeszcze bardziej zwiększa się wartość odżywcza warzyw. Podczas przemiany cukrów prostych w kwas mlekowy zmniejsza się kaloryczność kiszonego produktu. Do tego kwas mlekowy pobudza procesy trawienia i korzystnie wpływa na pracę jelit. Powstające w procesie kiszenia bakterie kwasu mlekowego są naturalnym probiotykiem, dlatego spożywanie kiszonek może zwiększyć odporność organizmu na zakażenia poprzez wspieranie prawidłowej mikroflory bakteryjnej. Kiszone produkty również są źródłem antyoksydantów – witamin A, C i E oraz korzystnie wpływających na skórę, włosy i paznokcie witamin z grupy B.

Pamiętaj! Chociaż kiszonki są źródłem wielu prozdrowotnych składników, nie należy ich jeść bez ograniczeń! Są one bogatym źródłem soli, która spożywana w nadmiarze przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Ostrożność powinny zachować szczególnie osoby z niewydolnością nerek.

Wartość odżywcza 1 porcji:

WW: 0

WBT: 0,7

Nazwa   Ilość (g)Ilość w miarach domowychEnergia (kcal) Tłuszcz (g)Węglowodany (g) Białko (g)
Kiszony czosnek201/2 główki300,16,611,27

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Jolanta Chojnowska
    Jolanta Chojnowska
    Jestem dietetykiem po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i współautorką bloga "Easy with food". Moją pasją jest zdrowe odżywianie, a przede wszystkim wymyślanie zdrowszych wersji klasycznych słodyczy i fast foodów. W wolnych chwilach relaksuję się przy malowaniu ścian, odnawianiu starych mebli i innych pracach remontowych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Jolanta Chojnowska
    Jolanta Chojnowska
    Jestem dietetykiem po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i współautorką bloga "Easy with food". Moją pasją jest zdrowe odżywianie, a przede wszystkim wymyślanie zdrowszych wersji klasycznych słodyczy i fast foodów. W wolnych...
    Przeczytaj więcej od tego autora