Masaż geriatryczny – element rehabilitacji i poprawy jakości życia seniorów
Jesteś seniorem i doskwierają Ci dolegliwości takie jak bóle mięśnie lub obrzęki? Pomoże Ci masaż geriatryczny! Dowiedz się, na czym polega ten zabieg i jakie efekty dzięki niemu uzyskasz!
Spis treści
Upływ lat uwidacznia wśród osób starszych problemy związane zarówno z układem ruchu, jak i psychiką. Osłabienie i wiotkość mięśni, ograniczenia ruchomości stawów, kłopoty z szybkim zaśnięciem, nerwica czy notoryczny stres to przykładowe dolegliwości występujące u seniorów. Jak im przeciwdziałać i w końcu poczuć się lepiej? Warto np. skorzystać z masażu geriatrycznego! Przekonaj się, jak może Ci pomóc!
Masaż geriatryczny – co to jest i kiedy się go wykonuje?
Masaż geriatryczny to inaczej masaż przeznaczony dla seniorów, którym często towarzyszą różne problemy zdrowotne. Masowanie wchodzi w skład kompleksowej rehabilitacji geriatrycznej, ale może stanowić również odrębny element poprawy jakości życia i formę relaksu (sprawdź również temat turystyki aktywnej dla seniorów). Masaż u osób starszych wykonuje osoba doświadczona, np. technik masażysta lub fizjoterapeuta, ale podstawowych ruchów mogą również nauczyć się najbliżsi seniora. Ważne jest także to, aby dostosować techniki, intensywność i częstotliwość zabiegów do aktualnie występujących u osoby starszej schorzeń. Należą do nich m.in.:
- bóle mięśni,
- zmniejszone napięcie mięśniowe (np. wskutek długotrwałego leżenia lub unieruchomienia kończyn),
- zaburzenia przepływu krwi,
- zespoły bólowe kręgosłupa (sprawdź maści na bóle pleców),
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- bezsenność,
- obrzęki (związane z pogorszeniem funkcjonowania układu limfatycznego).
Masaż osób starszych może również stanowić przygotowanie (pobudzenie i rozgrzanie) mięśni do ćwiczeń po udarze mózgu. Oprócz tego pozwala seniorom lepiej się poczuć, ponieważ często potrzebują po prostu dotyku, kontaktu z drugim człowiekiem czy też odprężenia, by móc zapomnieć o troskach i problemach.
Masaż starszych osób – na czym polega?
Masaż dla osób starszych polega na wykorzystaniu takich technik jak:
- rozcieranie,
- ugniatanie,
- wyciskanie
- i wibracja.
Każdą z nich przeplata głaskanie, które również rozpoczyna i kończy zabieg. Skorzystanie z masażu dla osób starszych jest możliwe po uprzedniej konsultacji z lekarzem, a także z fizjoterapeutą. Podczas wywiadu podmiotowego należy wspomnieć o jakichkolwiek występujących schorzeniach, np. przewlekłych chorobach układów krążenia i układu oddechowego. Informacja zwrotna na temat stanu zdrowia, którą uzyska specjalista, zapewni seniorowi bezpieczeństwo podczas masażu.
Pomyśl również o grach umysłowych dla seniorów!
Specyfika masażu dla seniorów różni się w zależności od efektu, który chce się osiągnąć. Jeśli cel terapii manualnej to poprawa krążenia (np. w kończynach dolnych lub górnych), to zabieg jest bardziej intensywny, a wówczas dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i wystąpienia lekkiego zaczerwienienia skóry. W sytuacji gdy senior potrzebuje odprężenia, ruchy osoby wykonującej masaż są delikatne i wydłużone. Z kolei mobilizacja mięśni do wysiłku (np. pionizacji) będzie wymagała zastosowania krótkiego, ale dość szybkiego i intensywnego zabiegu.
Masaż osób starszych – efekty regularnych zabiegów
Efekty działania takich zabiegów jak masaż dla seniorów są zauważalne zarówno w przypadku psychiki, jak i ciała. W pierwszym przypadku osoba starsza może się odprężyć i zrelaksować. W przypadku codzienności często wypełnionej troskami i zmartwieniami masaż pozwala zapomnieć o problemach. Dotyk masażysty lub fizjoterapeuty w połączeniu z odpowiednio dobranymi technikami zabiegu spowalnia aktywność układu nerwowego (sprawdź suplementy i leki na układ nerwowy), dzięki czemu seniorzy borykający się ze stanami nerwicowymi lub lękowymi się wyciszają.
Ponadto Masaż dla seniora zwiększa elastyczność mięśni i więzadeł, co pozwala wyeliminować sztywność tych tkanek. Oprócz tego zmniejsza dolegliwości bólowe związane m.in. z dużym napięciem włókien mięśniowych. To z kolei przekłada się na większą swobodę w poruszaniu oraz zmianach pozycji, czyli czynnościach, które wcześniej sprawiały trudność i/lub wywoływały ból. Masaż starszych osób wpływa również na poprawę ślizgu między kośćmi, a więc ruchomości stawów, często ograniczonej z powodu zwyrodnień czy też reumatyzmu.
Sprawdź leki na reumatyzm.
Kiedy masaż u osób starszych stanowi przeciwwskazanie?
Masaż geriatryczny jest przeciwwskazaniem w przypadku gorączki, zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Oprócz tego nie może być wykonywany u seniorów cierpiących na choroby skóry (np. łuszczyca, wypryski, owrzodzenia w potencjalnym miejscu zabiegowym), a także posiadających zmiany o charakterze ropnym i otwarte rany. W przypadku problemów skórnych masaż mógłby powodować dyskomfort, a nawet ból i zaostrzyć już istniejące schorzenia dermatologiczne.
Sprawdź leki przeciwbólowe.
Masaż dla osób starszych wymaga skierowania lekarskiego. Dlatego też na wizycie lekarz powinien wykluczyć:
- choroby nowotworowe,
- nieleczone nadciśnienie tętnicze,
- niewyrównane wady serca
- i zaburzenia krzepliwości krwi,
które stanowią przeciwwskazanie do masażu geriatrycznego. Nawet jeśli senior będzie się kwalifikował do skorzystania z zabiegów, przed każdym z nich powinien być skontrolowany pod kątem aktualnego samopoczucia. Warto, aby masażysta lub fizjoterapeuta przeprowadził także pomiar ciśnienia tętniczego.
Masaż dla seniorów – odpręż się i jednocześnie zyskaj lepsze zdrowie!
Masaż dla seniora to zabieg o kilku kierunkach działania. Może pełnić funkcje profilaktyczne, zapobiegając zwiększonemu napięciu oraz sztywności mięśni, lecznicze – eliminując np. ograniczenia ruchomości stawów lub hamując rozwój dolegliwości bólowych, a także podtrzymujące, kiedy to utrzymuje aktualne samopoczucie. To również doskonały sposób na to, aby oprócz doświadczenia korzyści zdrowotnych po prostu się zrelaksować.
Seniorze, masaż geriatryczny jest wykonywanyw wygodnej dla Ciebie pozycji, np. na siedząco lub w leżeniu na boku. Podczas każdego zabiegu informuj masażystę lub fizjoterapeutę o niepokojących Cię objawach, takich jak np. ból. Stały kontakt pomiędzy Tobą a specjalistą jest kluczowy, abyś czuł maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu. Jeśli nie jesteś pewny, czy masaż geriatryczny jest dla Ciebie wskazany, spytaj o to swojego lekarza rodzinnego. Pamiętaj też, że warto dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Dzięki masażowi jest to możliwe!
Źródła:
- Piejko L., Nawrat-Szołtysik A.: Podstawowe zasady wykonywania masażu u osób starszych. Rehabilitacja w Praktyce 2014, vol 1(2), s. 56-61.
- Chochowska M. i in.: Masaż klasyczny i masaż wibracyjny punktów spustowych bólu w leczeniu zespołu bólowego kręgosłupa z towarzyszącym mu obniżeniem nastroju – u osób starszych. Problemy Higieny i Epidemiologii 2011, vol 92(3), s. 428-435.
- Wilk I.: Zastosowanie masażu tensegracyjnego w przypadku dolegliwości bólowych występujących po upadku. Puls Uczelni 2014, vol 8(3), s. 16-21.