Nić dentystyczna. Jak ją prawidłowo używać?

29. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Higiena jamy ustnej stanowi bardzo ważny element codziennej profilaktyki zdrowotnej. Jak używać nici dentystycznej? Poznaj instrukcję krok po kroku! Szczegóły znajdziesz w naszym artykule!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Nić dentystyczna. Jak ją prawidłowo używać?

Nić dentystyczna to element codziennej higieny jamy ustnej. Stomatolodzy podkreślają, jak ważne jest regularne nitkowanie, żeby uniknąć ubytków na styku zębów, a także żeby zachować świeży oddech. Nić dentystyczna występuje w wielu odmianach − woskowana, usuwająca przebarwienia, z fluorem. Zobacz, jaką nić wybrać i jak używać nici dentystycznej.

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, jak bardzo ważne dla zdrowia jamy ustnej jest mycie zębów. Nie każdy jednak wie, że niezbędnym elementem higieny jamy ustnej jest także codzienne nitkowanie. Dlaczego?

Niestety, nie w każdym przypadku szczoteczka do zębów, niezależnie czy zwykła, elektryczna, czy soniczna, będzie w stanie doczyścić przestrzenie międzyzębowe. W tych zakamarkach mogą ukryć się resztki jedzenia, które stają się pożywką dla bakterii. A to może skutkować rozwojem próchnicy i ubytkami.

Sprawdź też nici dentystyczne.

przybory do mycia zębów

 

Używanie nici dentystycznej ma nie tylko wpływ na Twoje zdrowie, ale także na dobre samopoczucie. Resztki jedzenia, które utkną między zębami czy pod dziąsłami mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust, którego nie zlikwiduje najlepsza guma do życia, płyn do płukania jamy ustnej czy pasta do zębów. Niedoczyszczone przestrzenie między zębami i odkładanie się tam jedzenia może powodować duży dyskomfort i nieświeży oddech.

 

Nić dentystyczna − rodzaje

Jaką nić dentystyczną kupić? Jest ich wiele rodzajów. A to dlatego, że każdy człowiek ma nieco inne potrzeby w tym zakresie. Najczęściej spotykanym rodzajem nitki dentystycznej jest nić nylonowa. Jest ona wytrzymała, nie przerywa się szybko, przez co możesz dokładnie zawinąć ją na palcach i wsunąć między zęby. Inny rodzaj to nici woskowane, które łatwiej wsuwa się między zęby. Takim produktem jest np. Oral B Essential Floss nić dentystyczna. Dodatkowo, ma ona miętowy posmak i pozostawia uczucie świeżości w ustach.

rodzaje nici dentystycznych

 

To, jaką nić wybrać zależy też od tego, jak szeroko rozstawione są Twoje zęby. Do wąskich przestrzeni międzyzębowych polecane są nitki w kształcie taśmy. Z kolei do szerokich szczelin najlepsze są nici, które rozszerzają się pod wpływem wilgoci (śliny). Taką nicią jest np. Jordan Expand Fresh nić dentystyczna.

Nici dentystyczne mogą być dodatkowo wzbogacane i spełniać przy okazji jeszcze inne funkcje. Czarna nić dentystyczna z chlorheksydyną (substancja odkażająca) działa antybakteryjnie. Czarny kolor nici sprawia, że lepiej widzisz jak wiele płytki nazębnej zostało usunięte. Nić taka to Elygium Clinic czarna nić dentystycznaInne nitki wzbogacane są fluorem, tak jak Eldygium Dental Floss. Nici dentystyczne mogą także mieć działanie wybielające, tak jak Sunstar Gum Original White nić dentystyczna. Mikrokryształki krzemionkowe usuwają przebarwienia na styku zębów. Dodatkowo, zawiera fluorek sodu, a więc zapobiega rozwojowi próchnicy.

Jak używać nić dentystyczną?

W ulotkach stomatologicznych często znajduje się informacja, że dla skutecznego czyszczenia zębów nić dentystyczną trzeba używać przez 3 − 5 minut każdego dnia. Dodaj do tego min. 2 minutowe mycie zębów (2 razy dziennie). Choć wydawać mogłoby się, że spędzenie 10 minut dziennie na higienie jamy ustnej, które może uchronić Cię przed bolesnymi i kosztownymi wizytami na fotelu stomatologicznym, nie powinno być zbyt wielkim poświęceniem, mało kto znajduje na to czas. Jak twierdzi nasz ekspert, Magdalena Głowala, nitkowanie zębów nawet przez 1 minutę dziennie da lepszy efekt niż pomijanie tej czynności całkowicie. Staraj się więc stawiać małe cele. Zacznij od wprowadzenia do swojej codziennej rutyny nić dentystyczną − najlepiej po umyciu zębów. W ten sposób dokończysz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Niestety, nieprawidłowe jej używanie może spowodować, że uszkodzisz swoje brodawki międzyzębowe, które zaczną krwawić.

Sprawdź też szczoteczki i wykałaczki międzyzębowe.

Jak więc używać nici dentystycznej krok po kroku?

1. Przygotuj nitkę dentystyczną o długości między 30 a 40 cm.

2.Końce nitki zawiń na palce wskazujące lub środkowe obu dłoni.

jak używać nici dentystycznej

 

3.Wsuń nić między zęby, nawet jeżeli będzie to wymagało nieco siły przy punkcie styku zębów.

4.Naciągnij nić na oczyszczanego zęba tak, żeby przybrała kształt łuku.

5.Napiętą nitkę przesuwaj w górę i w dół.

Pamiętaj, żeby w ten sposób oczyścić szczelinę między każdym zębem − tak przednim, jak i trzonowym. Nie ograniczaj się jedynie do wyczyszczenia przestrzeni przednich zębów. Zdrowie tcyh położonych głęboko w buzi jest tak samo ważne.

nitkowanie zębów

 

Stomatolodzy polecają, żeby każdą przestrzeń między zębami czyścić czystą nitką przynajmniej 2 razy!

Nić dentystyczną możesz używać zarówno przed, jak i po umyciu zębów. Ważne jest jednak, żeby po nitkowaniu przepłukać jamę ustną ciepłą wodą lub najlepiej płynem antybakteryjnym.

Zobacz, jak nasz ekspert do spraw stomatologii opisuje używanie nici dentystycznej w artykule: Jak używać nici dentystycznej? Stomatolog radzi!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice