Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak działa i jakie są efekty jego stosowania?

11. 4. 2022 · 6 minut czytania

Czy ocet jabłkowy można traktować jako domowy sposób na odchudzanie? Ten powszechnie wykorzystywany produkt w starożytności zalecał ojciec medycyny – Hipokrates, ale czy naprawdę działa?

Milena Marchewka
Milena Marchewka
Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak działa i jakie są efekty jego stosowania?

Ocet jabłkowy zdobywa popularność jako cudowne remedium na odchudzanie. Jak to bywa w przypadku mody na określone produkty spożywcze, które mają pomóc w osiągnięciu szczupłej sylwetki, właściwości octu jabłkowego w mediach zostały nieco wyolbrzymione. Czy picie octu może w jakikolwiek sposób pomóc w schudnięciu? Jak działa ocet jabłkowy na proces odchudzania? Wyjaśniamy. 

Jak ocet jabłkowy działa na odchudzanie?

Ocet jabłkowy jest produktem wytwarzanym w procesie fermentacji alkoholowej soku jabłkowego do cydru, a następnie fermentacji octowej cydru do kwasu octowego. W procesie wykorzystuje się mikroorganizmy (bakterie) potrzebne do zajścia reakcji związanych z fermentacją.

Zwolennicy stosowania octu jabłkowego w celach zdrowotnych określają go czasami jako fantastyczny domowy sposób na odchudzanie. Zgodnie z ich przekonaniami ocet ma potencjalnie oddziaływać na poziom wydzielanych hormonów regulujących apetyt i w związku z tym przyczyniać się do obniżenia ilości kilokalorii przyjmowanych z jedzeniem oraz do chudnięcia. Ponadto według osób propagujących stosowanie octu jabłkowego jako sposobu na odchudzanie picie go może wspomagać proces spalania tkanki tłuszczowej. 

 

Czy ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu i czy jest zdrowy?

Badania naukowe dotyczące stosowania octu jabłkowego jako sposobu na odchudzanie nie potwierdzają, że picie go przynosi znaczące efekty – o ile nie zastosuje się go w połączeniu z innymi działaniami mającymi na celu ograniczenie spożycia kilokalorii (a wtedy trudno z przekonaniem stwierdzić, czy to właśnie spożywanie octu wyraźnie przyczyniło się do uzyskania pożądanych efektów).

Z punktu widzenia zdrowotnego interesujący jest wpływ uwzględniania octu w diecie na regulację gospodarki węglowodanowej. W jednym z badań udokumentowano, że może istotnie zmniejszać poposiłkowe stężenie glukozy we krwi oraz poziom insuliny. Ocet działa tu jako składnik hamujący wchłanianie węglowodanów w przewodzie pokarmowym. W praktyce oznaczałoby to, że produkt warto wykorzystać jako uzupełniający element terapii dietetycznej insulinooporności i cukrzycy.

jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie

Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie?

Jeśli mimo wszystko jesteś zainteresowany wypróbowaniem octu jabłkowego ze względu na promowane efekty odchudzające, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak go stosować. Czy lepiej pić go rano – na czczo, przed pierwszym posiłkiem, czy wieczorem? Czy można rozcieńczyć go wodą lub wykorzystać jako składnik potrawy, np. sałatki?

Na ten moment na te pytania nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi z prostego powodu – nie przeprowadzono dotychczas badań, które porównywałyby skuteczność poszczególnych metod używania octu jabłkowego w celu schudnięcia.

 W często cytowanym badaniu, w którym wykazano korzystne skutki połączenia diety z ograniczoną podażą kalorii o 250 kcal na dzień (w stosunku do szacowanego zapotrzebowania) i spożywania octu jabłkowego, zastosowano model spożycia tego produktu w dawkowaniu na poziomie 1 łyżki dodawanej 2 razy dziennie do sałatki (do lunchu i kolacji). Nie wydaje się przy tym, żeby czas spożycia octu jabłkowego w ciągu dnia miał większe znaczenie w kontekście uzyskiwanych efektów, choć na razie nie można mieć co do tego pewności.

Jak długo można stosować ocet jabłkowy na odchudzanie?

Na pytanie o okres bezpiecznego stosowania octu jabłkowego również trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Osobom zdrowym spożywanie tego produktu nie powinno zaszkodzić przy „kuracji” trwającej nawet kilka tygodni. Po dłuższym czasie (wcześniej u osób wrażliwych) mogą zostać zauważane skutki ubocznew postacipodrażnienia przewodu pokarmowego, przede wszystkim gardła, przełyku i żołądka. Ten stan czasami prowadzi do wystąpienia takich objawów jak kaszel, refluks żołądkowo-przełykowy oraz zgaga. Do potencjalnych negatywnych efektów długoterminowego picia octu jabłkowego zalicza się również problemy z zębami – osłabienie szkliwa, nadwrażliwość oraz zwiększenie skłonności do próchnicy.

Na skutki uboczne stosowania octu jabłkowego znacznie mocniej narażone są osoby, które spożywają go w postaci nierozcieńczonej wodą. Z tego względu lepszym rozwiązaniem może być uwzględnianie octu w diecie w połączeniu z innymi składnikami, które zmniejszą stężenie zawartych w nim kwasów lub wymieszanie go z neutralnym płynem (np. w proporcjach 1 łyżka octu jabłkowego na 1 szklankę wody). 

Alternatywną opcją jest przyjmowanie tabletek lub kapsułek zawierających w swoim składzie ocet jabłkowy. Zaliczamy do nich np. suplement diety Cidrex Plus oraz suplement diety Swanson Fat Burner.

Ocet jabłkowy przeciwwskazania

Stosowanie octu jabłkowego na odchudzanie – przeciwwskazania

Istnieją grupy osób, które z punktu widzenia zdrowotnego w ogóle nie powinny włączać octu jabłkowego do swojego jadłospisu. Są to przede wszystkim:

  • pacjenci z chorobami układu pokarmowego, m.in. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, chorobą refluksową oraz wieloma innymi schorzeniami związanymi z występowaniem dolegliwości ze strony żołądka i jelit,
  • pacjenci przyjmujący niektóre leki, w tym przede wszystkim diuretyki, digoksynę oraz insulinę.

Jaki ocet jabłkowy na odchudzanie wybrać?

Jeśli chcesz kupić dobrej jakości ocet jabłkowy, sprawdź jego skład – lepiej wybrać produkt, który nie zawiera dodatków do żywności, w tym konserwantów, np. często dodawanych siarczynów. Korzystniejszy prawdopodobnie będzie zakup (trudniej dostępnego) octu niepasteryzowanego, ponieważ może on zawierać żywe kultury bakterii, działające jak naturalny probiotyk. Ze względów ekologicznych warto również wziąć pod uwagę to, czy ocet jabłkowy został wyprodukowany lokalnie, a nie sprowadzony z innego kraju.

Jaki ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy jako domowy sposób na odchudzanie

 Ocet jabłkowy zdobył swoich zwolenników na fali rosnącej popularności produktów wytworzonych na bazie naturalnych składników, które mają za zadanie pomóc w regulacji metabolizmu i apetytu. Do tej grupy oprócz octu zaliczyć można również zioła na odchudzanie. Z myślą o osobach chcących zredukować ilość tkanki tłuszczowej opracowano także specjalną grupę suplementów na odchudzanie. W ofercie znajdują się m.in. oparty na wyciągach roślinnych suplement diety Asystor Slim.

Czy warto stosować ocet jabłkowy na odchudzanie? Podsumowanie

Dotychczas wiedza naukowa nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ocet jabłkowy może w jakimkolwiek stopniu pomóc w odchudzaniu. Wiadomo jednak na pewno, że produkt ten nie stanowi cudownego remedium, dzięki któremu schudniemy bez wysiłku (i bez ograniczenia spożywania kilokalorii). Być może warto jednak zainteresować się tym produktem ze względu na potencjalnie korzystny wpływ na regulację gospodarki węglowodanowej – mając przy tym na uwadze, że przy długotrwałym stosowaniu (szczególnie w postaci nierozcieńczonej wodą) możemy doświadczyć negatywnych skutków ubocznych.

Źródła:

  1. Khezri S. S., Amiri Z., Saidpour A. (2018) Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving restricted calorie diet: A randomized clinical trial, Journal of Functional Foods, 43: 95-102, https://www.researchgate.net/publication/324141912_Beneficial_effects_of_Apple_Cider_Vinegar_on_weight_management_Visceral_Adiposity_Index_and_lipid_profile_in_overweight_or_obese_subjects_receiving_restricted_calorie_diet_A_randomized_clinical_trial [dostęp 26.04.2022 r.]
  2. Willershausen I., Weyer V., Schulte D. i wsp. (2014) In vitro study on dental erosion caused by different vinegar varieties using electron microprobe, Clinical Laboratory, 60(5): 783-790, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24839821/ [dostęp 26.04.2022 r.]
  3. Shishehbor F., Mansoori A., Shirani F. (2017) Vinegar consumption can attenuate postprandial glucose and insulin responses; a systematic review and meta-analysis of clinical trials, Diabetes Research and Clinical Practice, 127: 1-9, https://www.diabetesresearchclinicalpractice.com/article/S0168-8227(16)30851-8/fulltext, [dostęp 26.04.2022 r.]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Milena Marchewka
    Milena Marchewka
    Jestem magistrem dietetyki i osobą od wielu lat pasjonującą się kulinarną stroną zdrowego żywienia. Mam silne przekonanie, że umiejętność przygotowywania dań, które są jednocześnie wartościowe pod względem odżywczym i naprawdę nam smakują to jedna z podstaw dla długoterminowej profilaktyki najczęstszych chorób. Na co dzień zajmuję się m.in. prowadzeniem szkoleń z zakresu gotowania w restauracji specjalizującej się w kuchni roślinnej. Praktycznymi wskazówkami kulinarno-dietetycznymi chcę się dzielić również poprzez swoje artykuły.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Milena Marchewka
    Milena Marchewka
    Jestem magistrem dietetyki i osobą od wielu lat pasjonującą się kulinarną stroną zdrowego żywienia. Mam silne przekonanie, że umiejętność przygotowywania dań, które są jednocześnie wartościowe pod względem odżywczym i naprawdę...
    Przeczytaj więcej od tego autora