Zioła na energię i witalność – poznaj gatunki, które dodadzą Ci wigoru!

10. 12. 2021 · 4 minuty czytania

Zioła mają różnorodny wpływ na organizm – mogą nawet dodawać energii i zapobiegać zmęczeniu. W grupie roślin o takim działaniu nie brakuje adaptagenów i wszechleków. Które gatunki się do nich zaliczają?

Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła na energię i witalność – poznaj gatunki, które dodadzą Ci wigoru!

Aby zwiększyć swoją witalność i wprowadzić organizm na wyższe obroty, poza zrównoważoną dietą i aktywnością fizyczną warto regularnie korzystać z dobrodziejstwa roślin leczniczych. Wiele gatunków dodaje wigoru, usuwa zmęczenie i działa odmładzająco. Jakie zioła na energię i witalność stosować?

Zioła na poprawę energii a tryb życia

Zioła na energię powinno się stosować regularnie, w sposób długotrwały. Bezpośrednio wpływają na organizm, zwiększając produkcję energii, ale jednocześnie dostarczają mu ważnych związków i usuwają niedobory (to jedna z przyczyn zmęczenia). Większość poniżej opisanych gatunków działa na różnorodnych polach, usprawniając pracę organizmu, oczyszczając go i poprawiając funkcjonowanie układów (np. krążenia).

Sprawdź zioła oczyszczające organizm z toksyn.

Jakie zioła na witalność stosować?

Medycyna naturalna zna wiele roślin leczniczych, które dodają wigoru, zwiększają poziom energii i usuwają zmęczenie. Często są to wszechleki i zioła adaptogenne. Najlepszym, najbardziej znanym przykładem jest żeń-szeń właściwy (Panax ginseng). Jego korzeń to skarbnica ginsenozydów i innych związków aktywnie czynnych.

  • Wśród szeregu dobroczynnych właściwości żeń-szenia kluczowe jest zwiększenie energii i niwelowanie zmęczenia fizycznego i psychicznego.
  • Ponadto roślina poprawia koncentrację i działa odmładzająco.
  • Rozgrzewa organizm, zwiększa odporność i obniża poziom cholesterolu.

Sprawdź tabletki na cholesterol.

zioła na witalność - jakie gatunki stosować?

Inne zioła na poprawę energii

  • Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) pnącze wytwarza jadalne owoce, które można spożywać jako przekąskę, dodawać do dań lub zaparzać w formie herbaty (najbardziej wartościowe są formy niepoddawane obróbce termicznej). Zawierają m.in. witaminę C, witaminę E, schizandrynę i schizandrol. Dodają energii, chronią przed chorobami i działają odmładzająco. W chińskiej medycynie ludowej to druga po żeń-szeniu kluczowa roślina lecznicza. Od wieków była wykorzystywana przez dalekowschodnich myśliwych polujących w tajdze czy wojowników dla wzmocnienia. W czasie II wojny światowej w ZSRR badano cytryńca w kontekście podniesienia sprawności bojowej żołnierzy.
  • Różeniec górski, złoty (Rhodiola Rosea) to kolejny adaptogen, w rejonach Syberii traktowany jako panaceum na choroby. Ma zdolność do zwiększania energii, wydolności fizycznej, a przy tym poprawia samopoczucie i niweluje stres. Różeniec górski zapobiega obniżeniu nastroju i chorobom depresyjnym.

  • Euterpa warzywna (Euterpe oleracea) to palma, która wytwarza jadalne owoce - acai. Występuje naturalnie w deszczowych lasach Amazonii, gdzie od wieków służyła rdzennym mieszkańcom jako naturalny energetyk. Ma wysoką zawartość antyoksydantów. Pobudza i wzmacnia organizm. Usuwa wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia.

  • Paulinia guarana (Paullinia cupana) plemiona Ameryki Południowej od wieków używały owoców guarany do sporządzania napojów o działaniu pobudzającym. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków na zwiększenie energii. Oprócz tego uśmierza ból. Zawiera więcej kofeiny od kawy. W nasionach znajduje się także adenina, alantoina, ksantyna, teobromina, garbniki, i estragol.

  • Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) w Polsce jest głównie znany jako przyprawa (i to drugiej kategorii, tj. rzadziej wykorzystywana). Tymczasem to wartościowy naturalny lek. Ziele rozmarynu ma silnie pobudzające działanie, dlatego naparu nie powinno się pić wieczorem. Przeciwdziała osłabieniu i zwiększa witalność.

  • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) napary z ziela mają wszechstronne zastosowanie (m.in. pomagają przy schorzeniach układu pokarmowego). Jednocześnie to bogate źródło mikroelementów. Zawiera dużo żelaza, czyli pierwiastka, którego niedobór jest jedną z przyczyn zmęczenia.
zioła na witalność - jak stosować?

Aromaterapia na poprawę energii

Aromaterapię warto traktować jako uzupełnienie do tradycyjnego korzystania z roślin leczniczych. Olejki do aromaterapii najlepiej podgrzewać w specjalnym kominku. Można je również dodawać do kąpieli relaksacyjnych oraz masażu. Zwiększają poziom energii, motywują do działania, a jednocześnie poprawiają samopoczucie. Największe znaczenie jako energetyki mają olejki:

  • Rozmarynowy,
  • Cynamonowy,
  • Miętowy,
  • Paczulowy,
  • Z drzewa sandałowego.

Sprawdź zestawy witamin i minerałów.

Jak stosować zioła na witalność?

Zioła na witalność powinno się stosować regularnie. Można korzystać jednocześnie z kilku ziół, pamiętając, aby po 2-3-miesięcznej kuracji na 1-2 miesiące zrezygnować z danego gatunku. Silnie działające rośliny, np. nasiona guarany można także spożywać doraźnie, np. przed planowanym dużym wysiłkiem fizycznym.

  • Cytryniec chiński, rozmaryn i pokrzywę zaparza się jak herbatę.
  • Korzenie różeńca i żeń-szenia zaleca się gotować przez kilka minut.
  • Owoce cytryńca, acai czy nasiona guarany można po prostu spożywać, np. w formie suszonej, lub dodawać do napojów.

Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z suplementów diety opartych na bazie powyżej opisanych roślin. Mają wygodną formę (np. kapsułki, ekstrakty, soki) i są gotowe do spożycia.

Zioła na energię przeciwwskazania

Zioła dodające energii zalicza się do grupy roślin leczniczych silnie działających, dlatego należy przyjmować je ostrożnie. Kobiety w ciąży i matki karmiące powinny skonsultować to wcześniej z lekarzem. W szczególności należy uważać na acai, które zawierają bardzo duże ilości kofeiny.

Zioła dodające energii - podsumowanie

Zioła dodające energii mogą wprowadzić organizm na wyższe obroty lub stanowić po prostu doraźny zastrzyk energii. Warto z nich korzystać, gdyż jednocześnie mogą zapobiegać różnorodnym schorzeniom i uzupełnić niedobory pierwiastków. 

Źródła:

  1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
  2. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.
  3. Mazik M.; Zioła w ogrodzie i w domu, Warszawa 2018, Wydawnictwo Egros.
  4. Bikram S.; Pushpinder k.; Gopichand; Singh R. D.; Ahuja P. S.; Biology and chemistry of Ginkgo biloba; Fitoterapia 79 (2008) 401418.
  5. Brown R. P.; Gerbarg P. L.; Graham B.; Różeniec górski. Złoty korzeń 2019; Vital.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice