Zioła oczyszczające organizm z toksyn – jakie są? Jak je stosować?
Regularna detoksykacja jest niezbędna dla poprawy funkcjonowania organizmu, lepszego samopoczucia, ograniczenia występowania wielu chorób. Sprawdź, jakie zioła oczyszczające warto stosować.
Spis treści
Zioła na oczyszczenie organizmu powinno się stosować regularnie. To potężne wsparcie organizmu w usuwaniu toksyn, nie tylko szkodliwych produktów przemiany materii, ale także resztek spalin, pyłów czy pestycydów. Jakie są skuteczne zioła oczyszczające krew, wątrobę, nerki i płuca?
Dlaczego stosuje się zioła oczyszczające?
Dobrze funkcjonujący organizm teoretycznie powinien radzić sobie z wydalaniem toksycznych związków. W praktyce jest ich zbyt dużo i poszczególne organy, np. wątroba czy nerki, nie wyrabiają z pracą. Problem nasila się w przypadku zażywania silnych leków, częstego korzystania z używek, osłabienia, a nawet stresu. W takich wypadkach zaleca się korzystać z ziół o właściwościach detoksykacyjnych.
Zioła oczyszczające wątrobę z toksyn – jakie gatunki stosować?
Jednym z najmocniejszych, najbardziej wartościowych roślin pomagających w detoksykacji jest ostropest plamisty (Silybum marianum). W celach leczniczych wykorzystuje się jego nasiona.
- Przyśpiesza usuwanie toksycznych produktów przemiany materii.
- Działa lekko moczopędnie.
- Wspomaga pracę, przyspieszając regenerację wątroby.
- Zawiera cenne związki, które tworzą barierę ochronną i nie dopuszczają do kontaktu toksyn z powierzchnią wątroby.
- Zapobiega marskości, stłuszczeniu i pomaga zwalczać schorzenia o podłożu wirusowych.
Z ostropestu zaleca się korzystać po przebyciu długiej kuracji antybiotykowej, przy nałogach i nadmiernym spożywaniu alkoholu. Może pomóc w regeneracji po zatruciu różnymi toksynami, w tym trującymi grzybami.
Poznaj objawy zatrucia grzybami!
Inne wartościowe zioła oczyszczające wątrobę
- Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – w celach leczniczych stosuje się ziele karczocha. Pobudza wytwarzanie żółci w wątrobie i ułatwia jej przepływ. Działa rozkurczowo i ochronnie na wątrobę. Zwiększa ilość wydalanego moczu i ułatwia metabolizm związków cukrowych. Przyczynia się także do ogólnego oczyszczenia organizmu.
- Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – powszechny chwast trawników z powodzeniem można nazwać polskim „wszechlekiem”. Jednym z jego działań jest usprawnianie pracy i oczyszczanie wątroby. Działa ochronnie, zapobiega stłuszczeniu wątroby oraz powstawaniu kamicy żółciowej. Surowcem leczniczym w tym wypadku jest korzeń.
- Czarna rzepa (Raphanus sativus Niger) – sprawdza się w niedoczynnościach i stanach zapalnych wątroby. Wspomaga wydzielanie żółci i przyspiesza regenerację. Działa detoksykacyjnie na układ pokarmowy. Jest bogatym źródłem witamin (A, C, witaminy z grupy B) oraz soli mineralnych (cynk, magnez, siarka, wapń).
Zioła oczyszczające nerki z toksyn
Wśród ziół oczyszczających nerki bardzo często wymienia się pietruszkę zwyczajną (Petroselinum crispum). Stosuje się korzeń, nać, a także nasiona. Jest silnym diuretykiem, który zwiększa produkcję i wydzielanie moczu. Pomaga usunąć z nerek bakterie i szkodliwe związki. Stanowi wsparcie przy infekcjach nerek i pęcherza moczowego. Może być stosowana przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Jest także cennym źródłem antyoksydantów.
Inne wartościowe gatunki o podobnym działaniu
- Pokrzywa zwyczajna (Urtica doica) – w ziołolecznictwie stosuje się liście i ziele. To bogate źródło kwasów organicznych, flawonoidów i triterpenów. Powszechny w Polsce chwast ma właściwości moczopędne, odkażające i saluretyczne (tj. pomaga w usuwaniu jonów sodu i potasu, a także wody). To usprawnia oczyszczanie i przeciwdziała obrzękom. Dowiedz się więcej na temat właściwości pokrzywy zwyczajnej!
- Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi) – jej liście pobudzają wydzielanie moczu. Są nieocenione przy kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Mają właściwości dezynfekcyjne i antyseptyczne. Zwalczają infekcje układu moczowego i łagodzą towarzyszący im ból. Ułatwiają oczyszczanie dróg moczowych ze złogów i kamieni.
- Perz właściwy (Elymus repens) – kłącza łagodzą objawy kamicy nerkowej. Mają działanie moczopędne. Stosuje się je na nieżyty nerek objawiające się skąpym wydalaniem moczu. Perz często włącza się do diety odchudzającej. Jednocześnie oczyszcza krew. Obniża poziom glukozy.
Zioła oczyszczające płuca
Zioła oczyszczające płuca m.in. działają wykrztuśnie, pomagają usunąć zanieczyszczenia i śluz, łagodzą podrażnienia i rozluźniają mięśnie oddechowe. Jednym z najcenniejszych gatunków należących do tej grupy jest mięta pieprzowa (Mentha piperita). Wyekstrahowany olejek mentolowy działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Mentol rozluźnia mięśnie gładkie dróg oddechowych i wspomaga głębokie oddychanie. Rozrzedza wydzielinę i oczyszcza płuca. Jednocześnie pomaga pozbyć się szkodliwych związków wdychanych z powietrzem.
Dowiedz się, jak wygląda oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia.
Dodatkowe zioła, które przydadzą się do oczyszczania płuc
- Oman wielki (Inula helenium) – korzenie są bogatym źródłem inuliny, śluzu i olejków eterycznych. Wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. Pomaga pozbyć się wydzieliny i zanieczyszczeń. Wzmaga czynności wydzielnicze błon śluzowych gardła i oskrzeli.
- Eukaliptus (Eucalyptus) – olejek zawiera m.in. cyneon, który działa łagodzi kaszel, podrażnione zatoki i oczyszcza układ oddechowy. Zwiększa wydzielanie śluzu i zarazem zmniejsza jego lepkość. Hamuje rozwój bakterii i grzybów.
- Mirt zwyczajny (Myrtus communis) – olejek zwiększa wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Zawiera związki terpenowe, które ułatwiają oddychanie i usprawniają pozbywanie się zalegającej wydzieliny.
Zioła oczyszczające z toksyn organizm – ogólne oczyszczanie
Kurację oczyszczającą warto wspomagać:
- spiruliną,
- chlorellą,
- źdźbłami jęczmienia i pszenicy.
Dobre zioła oczyszczające krew z toksyn to m.in.:
- ziele krwawnika,
- ziele bratka polnego,
- liść maliny,
- kwiat stokrotki,
- kwiat jasnoty białej,
- korzeń mniszka,
- korzeń łopianu (dowiedz się więcej na temat właściwości łopianu),
- liść brzozy
- i kwiat nagietka.
Z kolei zioła oczyszczające jelita z pasożytów to piołun i goździk. Przy detoksykacji warto korzystać także z dobrodziejstw medycyny Dalekiego Wschodu. Chińskie zioła oczyszczające obejmują cytryniec chiński, dzięgiel chiński, atraktylod główkowy i piwonia biała.
Jak stosować zioła oczyszczające?
Zioła oczyszczające organizm (i poszczególne organy) można stosować codziennie. Forma zależy od indywidualnych preferencji. Zioła do picia oczyszczające organizm można przyjmować na raty, np. po 1/3 szklanki 3 razy dziennie. Poszczególne surowce należy rozdrobnić.
- Ostropest, pietruszkę, karczoch, pokrzywę, mącznicę i miętę wystarczy zalać wrzątkiem.
- Kłącza perzu, korzeń omanu i korzeń mniszka zaleca się gotować (w tym wypadku w celach oczyszczających ok. 5-10 minut).
- Rzepę, a dodatkowo nać pietruszki można dodawać do różnych potraw.
- Olejki (mirt, eukaliptus, mięta) stosuje się w aromaterapii, do kąpieli i masażu.
Ponadto warto korzystać z suplementów diety, takich jak krople, nalewki, tabletki, kapsułki i soki. Kobiety w ciąży i matki karmiące planowane kuracje zawsze powinny skonsultować z lekarzem.
Detoksykacja organizmu ziołami – podsumowanie
Zioła świetnie sprawdzają się w oczyszczaniu organizmu, zastępując leki i suplementy diety na oczyszczenie organizmu. Działają wielotorowo, tzn. oprócz detoksykacji pomagają na wielu innych obszarach. Dlatego warto korzystać z nich regularnie. Dopiero wtedy można mówić o zadowalającym, skutecznym efekcie.
Źródła:
- Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
- Nurzyńska-Wierdak R.; Dyduch J.; Sawicka A.; Łabuda H.; Buczkowska H.; Ostropest plamisty (Silybum marianum [L.] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne; Annales Horticulturae; VOL. XXVIII(4), 2018; str.: 15-32.
- Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
- Chrapek A.; Dzida K.; Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej (Mentha × piperita L.),2020; Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania inżynierii produkcji, Tom 1, WUP, str.: 16-22.