Ból pleców po bieganiu: technika biegania pozwoli ci go uniknąć!
Odczuwasz ból pleców po intensywnym wysiłku? Sprawdź, z czego wynika. Dowiedz się, jak można mu zapobiegać. Przeczytaj porady dotyczące prawidłowych technik biegania. Poznaj szczegóły!
Bieganie powinno być przyjemnością. Ma pozwalać odetchnąć, zrelaksować się i utrzymać ciało w dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej. Warto, więc wiedzieć jak biegać, aby uniknąć bólu pleców. Odczuwasz czasem ból w krzyżu po bieganiu? Zobacz, jak wygląda prawidłowa technika biegu, która odciąży Twój kręgosłup i nie będzie sprawiać bólu.
Bieganie to zdrowie!
Bieganie to prosty sposób nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, ale i zdrowia. Dlaczego? Bo wpływa na rozwój układu mięśniowego, wydolności organizmu i koordynacji.
Dzięki regularnemu treningowi usprawniasz także swój układ krążenia i funkcje oddechowe. Bieganie dobrze wpływa też na Twoją sylwetkę − pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Sprawdź też ćwiczenia rozciągające kręgosłup.
To, że dzięki bieganiu utrzymasz odpowiednią masę ciała, sprawia też, że możesz uniknąć wielu chorób związanych z nadwagą i otyłością m.in. cukrzycy czy zespołu metabolicznego.
Ponadto bieganie hamuje procesy starzenia. W myśl zasady, że w zdrowym ciele zdrowy duch, bieganie wpływa też na układ nerwowy regulując ilości wytwarzanych neuroprzekaźników. Poprawia nie tylko nastrój, ale i funkcje poznawcze i może działać prewencyjnie na niektóre choroby związane z degeneracją układu nerwowego.
Sprawdź też, jak działa maść rozgrzewająca.
Bieganie a ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa to jeden z częstych problemów po bieganiu. Najczęściej dotyczy to odcinka lędźwiowego. Może on wynikać m.in. z różnych błędów podczas treningu.
Jednym z nich może być bieganie tylko po twardej nawierzchni, o stałym stopniu nachylenia w jednym kierunku. Takie warunki sprawiają, że masz gorszą amortyzację, a Twoje ciało stale jest nachylone w jedną stronę.
Sprawdź też maści i plastry na ból pleców.
Ból kręgosłupa może wynikać również ze słabej amortyzacji uderzeń o powierzchnię przez stopy z płaskostopiem. W tym przypadku pomocne może okazać się odpowiednie dobranie obuwia, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp czy, przy dużych problemach z płaskostopiem, konsultacja z lekarzem.
Ból kręgosłupa może być również efektem osłabionych mięśni brzucha, które nie pomagają w utrzymaniu odpowiedniej postawy. Do bólu przyczyniają się także często słabo rozciągnięte mięśnie z tyłu uda, które mogą powodować wzmożone napięcie mięśni grzbietu. Przy takich dolegliwościach warto ustalić przyczynę i ją naprawić.
Jeśli pojawi się ból w krzyżu po bieganiu nie rezygnuj od razu z treningów! Źródło często może być usunięte. Przez regularny, odpowiedni trening wzmocnisz mięśnie posturalne, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała.
Prawidłowa technika biegania
Czy technika biegania jest aż tak ważna dla amatorów? Nawet jak biegasz wyłącznie rekreacyjnie i nie zależy Ci na wynikach technika biegania jest ogromnie ważna!
Warto pamiętać, że podczas biegu, nawet na niewielkie dystanse, ilość uderzeń stopy o podłoże jest bardzo duża. Zwróć uwagę, że na stopy spada ciężar większy od masy ciała, jaka obciąża je podczas chodzenia, co wynika z samego podrywania ciała do góry i oddziaływania siły grawitacji przy opadaniu. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednia amortyzacja podczas biegu, żeby maksymalnie chronić stawy i kręgosłup.
Sprawdź też leki na stawy.
Wpływ na amortyzację będzie mieć zarówno odpowiednia technika samego biegu, jak i dobór odpowiedniego obuwia i wybór odpowiednich terenów do biegania. Jeśli zależy ci na odciążeniu stawów, czy jesteś osobą o większej masie ciała, wybieraj tereny o miększej powierzchni, jak parki czy ścieżki z naturalnym podłożem, a unikaj biegu po asfalcie.
Obecnie istnieje wiele teorii na temat idealnej techniki biegania. Trenerzy rozważają, czy istnieje idealna, uniwersalna technika biegu dla wszystkich, czy powinna być ona dobierana indywidualnie do konkretnego biegacza, biorąc pod uwagę jego warunki fizyczne.
Funkcjonuje również teoria biegania naturalnego, która zakłada, że każdy ma zakodowany w genach styl biegania, który jest dla niego optymalny i nie powinno się go na siłę modyfikować.
Specjaliści, analizując styl biegania najlepszych maratończyków, doszli do paru istotnych wniosków odnośnie ich techniki. Okazało się, że kluczem jest swobodne opadanie w trakcie biegu. Powinno odbywać się ono przy jak najmniejszych stratach energii biegacza, a z wykorzystaniem siły grawitacji. Ponadto najkorzystniejszym wydaje się stosowanie podczas biegu różnych punktów podparcia. Ale najważniejsze, żeby śródstopie (a nie pięta czy palce!) było pierwszą częścią, którą stopa dotyka podłoża. To tak zwana technika biegania na śródstopiu. Bardzo ważne jest również, żeby lądowanie następowało dokładnie pod biodrem. Zwróć też uwagę na równomierną pracę ramion. Staraj się nie uderzać w podłoże wyprostowaną nogą − jest to niebezpieczne i powoduje straty energii przy dłuższych dystansach.
Sprawdź też leki przeciwbólowe.
Tak, więc to jak prawidłowo biegać jest bardzo ważne, żeby robić to efektywnie i z korzyścią dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na technikę szczególnie, jeśli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem. Przy siedzącym trybie życia, często możesz mieć utrwalone błędne wzorce ruchowe i istotne będzie nie przenoszenie ich na wykonywane ćwiczenia. Przy aktywności fizycznej obciążenia są często dużo większe niż w życiu codziennym i błędne wzorce mogą prowadzić do kontuzji i nadwyrężeń.
Jeżeli zaczynasz przygodę z bieganiem zobacz, jak przygotować się do maratonu w artykule Adriana: Maraton – trening dla początkujących.