Dieta kopenhaska - zasady. Czy jest dla Ciebie dobra?

9. 2. 2022 · 6 minut czytania

Dieta kopenhaska zyskuje na popularności za sprawą prostoty jadłospisu oraz szybkich efektów. Czy jednak jest bezpieczna? Sprawdź koniecznie, zanim wdrożysz jej zasady w życie! 

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Dieta kopenhaska - zasady. Czy jest dla Ciebie dobra?

Dieta kopenhaska zyskała na popularności ze względu na krótki czas trwania, szybkie efekty i prosty jadłospis. Poznaj zasady jej przestrzegania, wady, zalety oraz przeciwwskazania. Czy szybki efekt utraty masy ciała jest dobry dla Twojego zdrowia? 

Charakterystyka diety kopenhaskiej 

Nazwa diety została zaczerpnięta od miejsca jej pochodzenia – Kopenhagi. Nie wiadomo kto jest jej autorem. Dlaczego tak dużą popularnością cieszy się dieta kopenhaska? Efekty pojawiają się bardzo szybko, a sam okres trwania jest dość krótki. Jej założeniem jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń przez okres 13 dni. Nie ma w tym czasie miejsca na najmniejsze odstępstwa, a zakres dozwolonych produktów jest ściśle określony. Jeżeli zdarzy Ci się zjeść produkt spoza listy, kolejny raz dietę kopenhaską będziesz mógł powtórzyć dopiero po 3 miesiącach. W przypadku, kiedy uda Ci się utrzymać jadłospis diety kopenhaskiej, przez kolejne 2 lata nie powinieneś jej powtarzać. Na efekty diety nie trzeba długo czekać – redukcja zakłada 10-13 kg w 13 dni.

dieta kopenhaska

Podstawowe założenia diety obejmują dzienne spożycie od 400 do 800 kcal. Posiłki ustalone są w konkretnych godzinach oraz porach dnia (8-9 rano, 12-14, a ostatni przed godziną 18). Kilokalorie powinny być dostarczane głównie z produktów białkowych. W zasady diety kopenhaskiej wchodzi także bardzo duże ograniczenie podaży węglowodanów w ciągu dnia oraz niska podaż tłuszczu. Do dozwolonych produktów białkowych zalicza się jaja oraz czerwone mięso. Dodatkowo zalecane są niektóre ściśle określone, niewielkie porcje produktów: niskokalorycznych warzyw, owoców, oleju, produktów mlecznych, kawy. 

Sprawdź też, jakie są najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa. Dietetyk przestrzega!

dieta kopenhadzka

Jak wygląda dieta kopenhaska? Przepisy 

Posiłki różnią się przez pierwsze 7 dni trwania diety, następne powtarza się kolejny tydzień w tej samej kolejności.

    Przykładowy jadłospis – dieta kopenhaska:

    Dzień 1: 

    • śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru białego,
    • obiad: 2 jaja na twardo, 1 szklanka gotowanego szpinak, pomidor,
    • kolacja: befsztyk, kilka liści sałaty skropionej olejem i cytryną. 

    Dzień 2: 

    • śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru białego,
    • obiad: befsztyk, kilka liści sałaty skropionej olejem i cytryną,
    • kolacja: 1-2 plastry szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego.

    Dzień 3: 

    • śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru białego, 1 grzanka z kromki pieczywa ciemnego,
    • obiad: szklanka gotowanego szpinaku, 1 owoc, pomidor,
    • kolacja: plaster szynki, 2 jaja na twardo, kilka liści sałaty skropionej olejem i cytryną.
    dieta kopenhaska jadłospis

    Dzień 4: 

    • śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru białego,
    • obiad: jajo na twardo, tarta marchewka, 1 opakowanie naturalnego serka,
    • kolacja: sałatka owocowa 2-3 szklanki jogurtu naturalnego. 

    Dzień 5: 

    • śniadanie: tarta marchewka skropiona sokiem z cytryny,
    • obiad: porcja ryby dorsz lub pstrąg,
    • kolacja: befsztyk, kilka liści sałaty skropionej sokiem z cytryny, szklanka gotowanego szpinaku lub brokuł.

    Dzień 6: 

    • śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru białego,
    • obiad: kurczak, kilka liści sałaty skropionej olejem i cytryną,
    • kolacja: 2 jaja na twardo, tarta marchewka.

    Dzień 7: 

    • śniadanie: filiżanka herbaty bez cukru,
    • obiad: chude mięso,
    • kolacja: brak.

    Zobacz także: Dieta paleo – wady i zalety diety jaskiniowca

    dieta kopenhaska efekty

    Dieta kopenhaska – wady i zalety 

    Za zaletę diety można uznać to, że dieta opiera się na prostych, mało skomplikowanych do przyrządzenia potrawach. Wiele osób chcących zredukować masę ciała kusi jej prostota oraz gwarantowane, szybkie uzyskanie widocznej poprawy sylwetki. Ten pozornie pozytywny efekt jest jednak tylko złudzeniem.

    Dieta kopenhadzka jest dietą bardzo restrykcyjną i daleką od zasad zdrowego żywienia. Zapotrzebowanie energetyczne dorosłego człowieka, chcącego zredukować masę ciała powinno być ustalane indywidualnie. Przeciętnie wynosi ono około 1800 kcal, co oznacza, że jest to o 1400 kcal więcej, niż zakłada opisywana dieta. Przez to, jak duże ograniczenia spożywanych produktów zawiera dieta kopenhaska, jadłospis jest niedoborowy w energię, makroskładniki, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy

    dieta kopenhaska przepisy

    Efektem ubocznym diety mogą być więc między innymi: osłabienie i niedożywienie organizmu, zaparcia, zawroty głowy, rozpad białek tkankowych, odwodnienie, wypadanie włosów i inne. W przypadku wystąpienia stwierdzonych niedoborów pokarmowych, zaleca się zastosowanie suplementów diety. Jeśli skutkiem ubocznym są wypadające włosy, możesz sięgnąć po specjalne suplementy na włosy, np. Doppelherz Aktiv na włosy i skórę lub Biotin Plus Dr. Max. Przeczytaj także, co jeść na wypadające włosy? Dietetyk radzi!

      Po zastosowaniu diety kopenhaskiej oraz po powrocie do starych nawyków, często występują bóle brzucha i wzdęcia. Zasięgnij wtedy porady lekarza i zaopatrz się w lek na wzdęcia. Dodatkowo skorzystaj z herbatek poprawiających trawienie, np. Mięta Dr. Max bądź Koper Włoski Dr. Max. Na tej diecie będziesz też odczuwać uporczywe uczucie głodu. Możliwe, że pojawi się zdenerwowanie i rozdrażnienie – ze względu na rezygnację z produktów, których wcale nie musisz eliminować. Ponadto dużym problemem głodówek i restrykcyjnych diet jest bardzo często pojawiający się efekt jojo. Jest to powrót do masy ciała sprzed odchudzania, a nierzadko przybywa jeszcze więcej kilogramów, niż udało Ci się zrzucić. Dowiedz się więcej, czym jest efekt jojo i jak go zatrzymać.

      dieta kopenhaska zasady

      Dieta kopenhaska to kolejna dieta cud, której staraj się unikać, szczególnie jeśli chcesz zgubić kilogramy nie tylko na chwilę, ale na długie lata. Opisywany sposób redukcji masy ciała zaburza relacje z jedzeniem. Nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych, a jedynie kategoryzuje żywność na złą i dobrą, wykluczając większość produktów.

      Dieta kopenhaska – przeciwwskazania 

      Dieta ta nie jest zalecana osobom chorującym na jakąkolwiek chorobę przewlekłą (m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, cukrzyca), przyjmującym np. leki na trądzik i antybiotyki, mającym prawidłową masę ciała lub niedowagę. Nie stosuj jej nigdy u dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Pamiętaj, że dieta ta wpłynie bezpośrednio na Twoje codzienne funkcjonowanie – ze względu na utrzymujące się osłabienie, zdenerwowanie, zmęczenie, zawroty i bóle głowy itp. Potrafią one być na tyle intensywne, że mogą przydać Ci się tabletki na ból głowy. Dieta kopenhaska nie jest polecana jako dobry sposób na odchudzanie.

      Sprawdź również, na czym polega dieta przy trądziku – czego warto się wystrzegać?

      jadłospis dieta kopenhaska

      Dieta kopenhaska – czy warto?

      Już wiesz, na czym polega dieta kopenhaska. Efekty są co prawda szybkie i oszałamiające, ale z tak rygorystycznym sposobem żywienia wiąże się wiele skutków ubocznych. Możesz zauważyć u siebie wzmożone wypadanie włosów, problemy z trawieniem i ogólne osłabienie organizmu. Nigdy nie stosuj tej diety, jeśli jesteś w ciąży lub chorujesz przewlekle.

      Prawidłowa redukcja masy ciała obejmuje zmianę nawyków żywieniowych na lepsze oraz naukę zdrowego żywienia w połączeniu z aktywnością fizyczną. Dieta odchudzająca powinna uczyć zdrowych nawyków, być zbilansowana, a tym samym możliwa do utrzymania przez dłuższy czas. Stosowanie diety odchudzającej nie powinno być szkodliwe dla zdrowia. Pamiętaj, że szybki efekt odchudzania nie powinien być ważniejszy od Twojego zdrowia.

      Źródła:

      1. Wawrzyniak A., Hamułka J., Kiełek K., Ocena wartości odżywczej diet odchudzających, Roczn PZH, 2007,
      2. Kołlajtis-Dołowy A., Jeruszka M., Wawrzyniak A., Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2019,
      3. Zalecenia Zdrowego Żywienia 2020 NIZP PZH-PIB, https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/10/Talerz-Zdrowego-Zywienia-z-Zaleceniami.pdf (dostęp 07.02.2022),
      4. https://www.thesun.co.uk/fabulous/food/5299564/copenhagen-diet-low-sugar-safe/ (dostęp 07.02.2022).

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Monika Kaczorek
        Monika Kaczorek
        Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Monika Kaczorek
        Monika Kaczorek
        Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
        Przeczytaj więcej od tego autora