Laserowe leczenie zębów − co to jest?

27. 2. 2020 · 4 minuty czytania

Na czym polega laserowe leczenie zębów? Kiedy się je przeprowadza? W jakich sytuacjach lekarz decyduje się na zastosowanie tej metody? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Sprawdź!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Laserowe leczenie zębów − co to jest?

Laserowe leczenie zębów to przyszłość. Obecnie laser wykorzystywać można w bardzo wielu dziedzinach stomatologii: od leczenia próchnicy i diagnostykę, po zaawansowane zabiegi z zakresu endodoncji i chirurgii stomatologicznej. Zobacz, jakie zalety ma wykorzystanie lasera w leczeniu zębów.

Laserowe leczenie zębów − rodzaje terapii

W piśmiennictwie medycznym znaleźć można wiele różnych podziałów stosowanych laserów. W świecie stomatologii głównie stosuje się podział ze względu na sposób ich odziaływania na tkanki miękkie jamy ustnej i tkanki twarde zęba i kości wyrostka zębodołowego.

laserowe leczenie zębów

Lasery w chirurgii stomatologicznej i endodoncji

W dziedzinie chirurgii stomatologicznej i endodoncji królują lasery wysokoenergetyczne. Są one stosowane we wszelkiego rodzaju zabiegach do precyzyjnego cięcia, koagulacji naczyń i odparowywania tkanek miękkich. Ich największą zaletą jest zapewnienie lekarzowi doskonałej widoczności pola zabiegowego podczas pracy przez wyeliminowanie krwawienia i zachowanie sterylności operowanego pola. Te zastosowania maja lasery diodowe, lasery erbowe Er:YAG, laser neodymowy Nd:YAG.

Sprawdź też, skąd bierze się próchnica u dorosłych.

Lasery biostymulujące w stomatologii

Drugą grupę stanowią lasery niskoenergetyczne, które inaczej nazywane są laserami biostymulującymi. Ich zadaniem jest stymulacja leczonych struktur na poziomie komórkowym przez zwiększenie mikrokrążenia i metabolizmu tlenowego. Zastosowanie lasera pozwala na otrzymanie mniejszego obrzęku pozabiegowego, łagodzenie dolegliwości bólowych po przeprowadzonym leczeniu, skróceniem czasu gojenia się i poprawą ukrwienia ran. Urządzenia te pracują w tzw. LLLT (low level laser therapy) czyli terapii o niskiej i średniej mocy, od 2 do 200 mW.

laserowe usuwanie zębów

Lasery w diagnostyce stomatologicznej

Jeszcze inne zadanie ma tzw. laser diagnostyczny Diagnodent. Pozwala on na wykrycie próchnicy niewidocznej „gołym okiem”. Badany ząb jest podświetlany wiązką światła o wartości fali od 550 − 670 nm, pod wpływem którego zachodzi zjawisko fluorescencji. Jest ona mierzona przez urządzenie w skali od 1 do 99 i opiera się na następującej zależności: w tkankach, w których toczy się proces próchniczy, sygnał światła fluorescencyjnego jest silniejszy niż w tkankach zdrowych. Badanie to jest proste, szybkie, nieinwazyjne i bardzo czułe. Przy jego pomocy lekarz może obiektywnie ocenić dalszą potrzebę leczenia przez zastosowane działania profilaktyczne, takie jak np. ozonowanie czy fluoryzacja lub wykonać tradycyjne leczenie próchnicy popularnie nazywane przez pacjentów „borowaniem”. Zobacz, na czym polega ozonowanie zębów: Ozonowanie zębów. Bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci? Dzięki zastosowaniu tego urządzenia laserowego w diagnostyce próchnicy można uniknąć wykonywania wielokrotnie zdjęć radiologicznych i określić obecność ubytków w trudno dostępnych miejscach, takich jak głębokie bruzdy czy okolice przyszyjkowe.

Na czułość badania laserem Diagnodent ma wpływ płytka bakteryjna, dlatego zęby przed badaniem musza być dokładnie z niej oczyszczone!

leczenie zębów laserem

 

Leczenie zębów laserem − co można leczyć?

Dziedziny stomatologii w których stosujemy leczenie laserowe zębów to:

1. Laserowe leczenie próchnicy

W stomatologii zachowawczej lasery stosowane są nie tylko do wspomnianego wyżej diagnozowania zmian próchniczych. Można też wykonywać laserowe usuwanie próchnicy lub usuwanie starych wypełnień. Użycie lasera pozwala na leczenie bez zastosowania znieczulenia (często zakończenia bólowe nie są pobudzane przez laser), dodatkowo eliminuje wiele nieprzyjemnych dla pacjenta doznań takich jak: wibracje, nieprzyjemne odgłosy czy przegrzewanie się tkanek zęba, które towarzyszą klasycznemu leczeniu przy użyciu wiertła.

Niewątpliwym plusem jest działanie antybakteryjne wiązki światła laserowego, co ogranicza powstanie próchnicy wtórnej, czyli ponownego tworzenia się ubytku próchniczego w miejscu już wcześniej leczonym. Można stosować laserowe leczenie zębów, które są nadwrażliwe i wspomagać czy przyśpieszyć wybielanie zębów przez indukowanie działania żelu wybielającego światłem lasera

Sprawdź też płyny do płukania jamy ustnej.

leczenie laserowe zębów

 

2. Endodontyczne laserowe leczenie zębów

Przy leczeniu kanałowym (endodontycznym) lasery stosować można prawie na każdym jego etapie. Lasera można użyć do diagnostyki stanu zapalnego miazgi. Można także wykorzystać go do usunięcia zmienionej zapalnie i zakażonej bakteryjnie miazgi z trudno dostępnych miejsc kanałów korzeniowych. Laser wykorzystuje się nawet do  dezynfekcji tych kanałów. W końcu laser może pomagać w gojeniu się i zmniejszeniu dolegliwości pozabiegowych.  

3. Leczenie laserowe chorób przyzębia

W zakresie periodontologii lasery umożliwiają w minimalnie inwazyjny sposób wyleczyć choroby przyzębia przez usuniecie zmienionego zapalnie nabłonka patologicznej kieszonki i przez dokładne oczyszczenie powierzchni korzenia z kamienia poddziąsłowego i dezynfekcji kieszonek dziąsłowych.

4. Chirurgiczne leczenie zębów laserem

W chirurgii laser ma zostosowanie do wycinania wszelkiego rodzaju zmian na tkankach miękkich takich jak guzy, brodawczaki, włókniaki i inne zmiany na błonie śluzowej i jako biostymulacja tkanek lub łagodzenie dolegliwości bólowych i powikłań po usunięciu zębów.

Jak widać lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w każdej dziedzinie współczesnej stomatologii i powoli staje się standardem w pracy lekarza dentysty.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice