Dieta makrobiotyczna. Przepis na gulasz z batatem, jarmużem i ciecierzycą
29. 9. 2019
· 4 minuty czytania
Dieta makrobiotyczna polega na spożywaniu produktów zbożowych i roślin. Mięso może stanowić jedynie dodatek. Jak układać jadłospis? Poznaj przepis na gulasz z batatem!
Spis treści
Makrobiotyka to nie tylko sposób żywienia, ale także szeroko pojęty sposób życia zgodny z naturą. Ma ściśle określone zasady oparte na koncepcji harmonii i długowieczności. Zobacz, jakie są główne założenia diety makrobiotycznej i sprawdź mój przepis na pyszny gulasz – idealny na jesienny obiad.
Spis treści:
Makrobiotyczna dieta − filozofia
Dieta makrobiotyczna bazuje na zasadach starożytnej chińskiej medycyny, według której żywność dzieli się na Yin i Yang. Yin reprezentuje pierwiastek żeński. To energia posiadająca właściwości odprężające i chłodzące. Charakteryzuje się słodkim smakiem. Z kolei, Yang to pierwiastek męski, który wzmacnia i rozgrzewa. W energii tej dominuje smak słony. Kluczową zasadą diety makrobiotycznej jest utrzymanie równowagi pomiędzy Yin i Yang, co pozwoli na uzyskanie stanu pełnego zdrowia.
Jak zatem otrzymać idealny balans? Zadbaj o to, żeby w jadłospisie nie było zbyt dużo produktów ekstremalnie Yang (np. mięso, jaja, sól) i Yin (np. słodycze, nabiał, owoce). Preferowane są produkty neutralne, z których przygotowałam mój gulasz. Więcej o nich o dowiesz się w dalszej części artykułu.
Sprawdź też przepis na wegańskiego burgera.
Makrobiotyczna dieta − przepis na gulasz z batatem, jarmużem i ciecierzycą
Czas przygotowania: 30 min (+ namaczanie i gotowanie ciecierzycy)
Ilość porcji: 1
Składniki:
- 1 batat (150 g)
- 1 garść jarmużu (20 g)
- 1/2 cebuli (45 g)
- 1 ząbek czosnku
- 65 g ciecierzycy (sucha)
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 40 g kaszy gryczanej (suchej)
- Przyprawy: pieprz ziołowy, sól, lubczyk, papryka słodka
Przygotowanie:
1.Dzień przed gotowaniem, wieczorem ciecierzycę opłucz w wodzie. Włóż do naczynia i zalej zimną wodą. Mocz przez ok. 12 godzin. Następnego dnia ciecierzycę odcedź i znów wypłucz w wodzie. Włóż do garnka, zalej wodą i gotuj przez ok. 1 godzinę.
2.Batata i cebulę obierz. Pokrój w kostkę.
3. Liście jarmużu oderwij od łodygi i posiekaj.
4.Nastaw wodę na kaszę i ugotuj ją według instrukcji podanej na opakowaniu.
5.Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, dodaj cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż aż cebula się zeszkli. Następnie przełóż ją do miseczki.
6.Na tę samą patelnię wyłóż batata, przypraw pieprzem ziołowym i lubczykiem. Smaż przez
ok. 5 minut. Dolej potem odrobinę wody i przykryj patelnię. Duś aż batat zmięknie. W razie potrzeby uzupełniaj wodę.
7.W międzyczasie zagotuj wodę w rondelku. Do wrzątku wrzuć jarmuż na kilka sekund. Następnie go odcedź.
8.Do miękkich batatów dodaj cebulę, jarmuż i ciecierzycę. Przypraw pieprzem ziołowym, solą, lubczykiem i papryką słodką. Duś przez ok. 5 minut.
9. Na koniec ugotowaną kaszę gryczaną wyłóż na patelnię i całość wymieszaj.
Smacznego!
Sprawdź też przepis na sałatkę z młodych warzyw.
Dieta makrobiotyczna − zasady
Podstawą makrobiotycznego sposobu żywienia są rośliny. Ważne, żeby były jak najmniej przetworzone. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić jedynie dodatek do diety.
Poszczególne produkty w menu makrobiotyka powinny rozkładać się w następujących proporcjach:
- 40 − 55%produkty zbożowe z pełnego ziarna, takie jak: ryż brązowy, kasze gruboziarniste, makrony razowe czy pieczywo na naturalnym zakwasie z mąki pełnoziarnistej
- 25 − 35%warzywa, w szczególności polecane są kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, brukselka, kapusta) i korzeniowe (batat, marchew, pasternak, pietruszka, seler). Nie zaleca się spożywania papryki, pomidorów, ziemniaków czy szpinaku. Rekomendowane są kiszonki i w niewielkiej ilości (do 5%) algi morskie, jak wakame i nori
- 10 – 15%rośliny strączkowe (soja, fasola, soczewica, ciecierzyca, bób), owoce (najlepiej sezonowe, zabronione są tropikalne), orzechy i nasiona
- 10%zupy na bazie warzyw lub fermentowanej soi, np. jarzynowa, kapuśniak, miso
- 5 − 10%produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mleko, sery, masło, jaja i ryby
- 5%tłuszcze − najlepiej tłoczony na zimno, nierafinowany olej roślinny, np. sezamowy, rzepakowy, oliwa z oliwek
Istotne jest również zastosowanie odpowiedniej obróbki termicznej jedzenia. Staraj się ograniczyć smażenie i zastąpić je gotowaniem, duszeniem lub pieczeniem. Ważne jest, żeby jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs.
Do zalet diety makrobiotycznej należy przede wszystkim duża ilość produktów z pełnego przemiału, warzyw i nasion roślin strączkowych, a co za tym idzie witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Są to składniki szczególnie cenne w kontekście profilaktyki chorób układu krążenia czy nowotworów. Z drugiej strony, ścisłe przestrzeganie zasad diety makrobiotycznej może skutkować niedoborem białka, wapnia (ryzyko osteoporozy), żelaza i witaminy B12 (ryzyko niedokrwistości). Jako dietetyk radziłabym raczej porzucenie pomysłu o restrykcyjnym stosowaniu diety makrobiotycznej, a jedynie zaczerpnięcie z niej niektórych elementów.
Sprawdź też przepis na sałatkę z buraka i gruszki.
Wartość odżywcza 1 porcji
WW: 5,9
WBT: 1,7
Ilość w porcji (miara opisowa) | Energia (kcal) | Białko (g) | Tłuszcz (g) | Węglowodany (g) | Błonnik (g) | |
Gulasz z batatem, jarmużem i ciecierzycą | 1 miseczka | 466 | 13,4 | 13,1 | 71,7 | 12,7 |