Koniczyna czerwona – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania

6. 4. 2022 · 9 minut czytania

Koniczyna czerwona to niedoceniany gatunek rośliny, który ma szereg właściwości zdrowotnych i jest wartościowym kosmetykiem. Na co dokładnie pomaga? Czy są przeciwwskazania do jego stosowania?

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Koniczyna czerwona – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania

Koniczyna czerwona (łąkowa) pospolicie występuje w całej Polsce. Mimo że wiele osób traktuje ją wyłącznie jako chwast, warto wiedzieć, że jest to cenny gatunek o szerokim zastosowaniu m.in. w kosmetologii oraz ziołolecznictwie. Czerwona koniczyna może m.in. wspomagać zdrowie hormonalne i metaboliczne oraz łagodzić dolegliwości związane z menopauzą. Na co pomaga czerwona koniczyna? Czy powoduje działania uboczne? Zapraszamy do lektury!

Koniczyna łąkowa – ciekawostki

Koniczyna czerwona (z łac. Trifolium pratense) zaliczana jest do roślin z rodziny bobowatych. nana jest także jako łąkowa. Występuje na kilku kontynentach m.in. w całej Europie, a także środkowej Azji i południowej Afryce. t Jest ceniona w rolnictwie, gdyż asymiluje azot powietrza i może ograniczać konieczność wykorzystania nawozów. Jako roślina pastewna występuje w uprawie od XI w. Od tysięcy lat znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Właściwości zdrowotne czerwonej koniczyny odkryli najprawdopodobniej Indianie północnoamerykańscy. Surowcami leczniczymi są kwiat i ziele koniczyny czerwonej. Herbata, ekstrakt czy inne formy preparatów z koniczyny czerwonej stosuje się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Podstawowe informacje o koniczynie czerwonej
Znany także jako: Koniczyna łąkowa, groszek koniczyna, konicz, purpurowa koniczyna
Zastosowanie i działanie:Na menopauzę, odchudzanie, osteoporozę, schorzenia skóry
Koniczyna czerwona a alergia: Nie można wykluczyć
Ciąża i karmienie piersią: Nie stosuje się
Koniczyna łąkowa – ciekawostki

Koniczyna czerwona – właściwości lecznicze

Kwiat koniczyny czerwonej ma liczne właściwości lecznicze, m.in. działa przeciwskurczowo, wykrztuśnie, moczopędnie, uspokajająco, tonizująco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Takie działanie jest przydatne w zapobieganiu i zwalczaniu wielu problemów zdrowotnych. Koniczyny to także tradycyjne zioła na menopauzę. Są składnikiem wielu suplementów diety, np. Bicaps Red Clover, Now Foods Red Clover i Swanson Red Clover Blossom. Na co jeszcze pomaga czerwona koniczyna?

Grupa związków biologicznie czynnych w koniczynie czerwonej
Witaminy: C, E, witaminy z grupy B
Flawonoidy:izoflawony (formononetyna, biochanina A, daidzeina), pochodne kemferolu, izoramnetyny i kwercetyny
Fenolokwasy:kwas salicylowy i kumarowy
Sole mineralne:magnez, żelazo, krzem, siarka, potas
Inne:garbniki, fitoestrogeny, olejki eteryczne, białko, karoten

Czerwona koniczyna na menopauzę

Preparaty z czerwonej koniczyny (np. ekstrakty) zaleca się stosować na objawy menopauzy. Ich łagodzenie to jedno z najbardziej znanych działań rośliny. Takie właściwości czerwonej koniczyny są związane z wysoką zawartością fitoestrogenów. Stosowanie tej rośliny może ograniczać występowanie uderzeń gorąca – jednego z najbardziej dokuczliwych symptomów przekwitania. Można stosować ją w formie domowych herbatek i naparów. Po konsultacji z lekarzem można zastosować też tabletki na menopauzę.

Koniczyna czerwona a tarczyca

Nie każdy może skorzystać z walorów zdrowotnych koniczyny czerwonej. Niedoczynność tarczycy i Hashimoto to przykłady chorób, w przypadku których należy zachować dużą ostrożność. Niestety wysokie ilości izoflawonów sojowych mogą negatywnie wpływać na pracę tarczycy, utrudniać wykorzystywanie jodu i powodować subkliniczną niedoczynność. Dlatego osoby z chorobami tarczycy powinny zachować dużą ostrożność w stosowaniu koniczyny czerwonej i preparatów zawierających jej wyciągi, a każdą suplementację należy konsultować z lekarzem.

Koniczyna łąkowa na infekcje

Napar z czerwonej koniczyny może być pomocny w zwalczaniu nieżytu górnych dróg oddechowych. Pomaga też przy bólu gardła. Można stosować go do picia oraz płukania jamy ustnej.

Koniczyna czerwona a osteoporoza

Kobiety po menopauzie znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia osteoporozy w wyniku zmian w gospodarce hormonalnej i obniżenia poziomu estrogenów, które wykazują ochronny wpływ na kości. Stosowanie koniczyny czerwonej może osłabiać te negatywne skutki menopauzy i chronić organizm przed powikłaniami. Wynika to z wysokiej zawartości fitoestrogenów. Preparaty z koniczyny czerwonej oraz inne naturalne leki na osteoporozę mogą być wartościowym dodatkiem do zdrowego stylu życia, jednak ich stosowanie należy omówić z lekarzem.

Koniczyna czerwona a zakrzepica i układ krwionośny

Koniczyna czerwona ma pozytywny wpływ na układ krwionośny. Zawarte w niej substancje bioaktywne wpływają na uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych i działają tonizująco na mięsień sercowy. Dodatkowo mogą obniżać ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Daidzeina i genisteina (zaliczane do grupy izoflawonów sojowych i obecne w tej roślinie) mają udowodnione działanie obniżające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych na podłożu miażdżycowym. Dodatkowo koniczyna czerwona zmniejsza krzepliwość krwi i prawdopodobieństwo występowania zakrzepów, które stanowią czynnik ryzyka poważnych problemów, takich jak zawał, czy udar.

Czerwona koniczyna a miesiączka

Substancje zawarte w koniczynie czerwonej działają przeciwzapalnie oraz wspomagają równowagę hormonalną, dlatego roślina może być pomocna w problemach, takich jak:

  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), 
  • Pierwotne bolesne miesiączkowanie,
  • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Warto wiedzieć
Zawarte w niej fitoestrogeny mogą być naturalną alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej, która obarczona jest ryzykiem powikłań i nie może być stosowana u każdego.

Czerwona koniczyna a wątroba

Koniczyna czerwona może wspierać pracę wątroby, która jest odpowiedzialna m.in. za metabolizm lipidów oraz estrogenów. Wstępne badania eksperymentalne na modelach zwierzęcych sugerują również jej pozytywne działanie w leczeniu niealkoholowego, stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Kwestia wymaga jednak dalszych badań, a stosowanie preparatów roślinnych zawierających koniczynę czerwoną w przypadku chorób wątroby należy konsultować z lekarzem.

Czerwona koniczyna na odchudzanie

Czy koniczyna czerwona odchudza? Koniczyna czerwona jest popularna wśród osób szukających naturalnych sposobów na redukcję masy ciała. Niestety nauka nie potwierdza odchudzającego działania tej rośliny. 

  • Substancje zawarte w koniczynie czerwonej mogą wspomagać pracę wątroby odpowiedzialnej za usuwanie zbędnych i toksycznych produktów przemiany materii, poprawiać funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz korzystnie wpływać na zdrowie metaboliczne. Nie wpływają jednak na utratę zbędnych kilogramów.
  • Koniczyna czerwona powinna być więc stosowana wyłącznie jako dodatek do zdrowego stylu życia, diety z deficytem kalorycznym oraz aktywności fizycznej.
Koniczyna czerwona – właściwości lecznicze

Sprawdź popularne kategorie

Czerwona koniczyna – właściwości kosmetyczne

Czerwona koniczyna w kosmetyce  ma szerokie zastosowanie. Roślinę tą można wykorzystywać nie tylko wewnętrznie (np. do picia i płukanek), ale też  zewnętrznie, np. w formie maści na trądzik, kompresów, okładów lub dodatku do kąpieli. Roślinę wykorzystuje się na stany zapalne skóry, różnego rodzaju egzemy i łuszczycę. Stanowi również składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych.

Czerwona koniczyna na trądzik

Czerwona koniczyna jest częstym składnikiem naturalnych kosmetyków na trądzik m.in. toników, kremów, maści i produktów do mycia. Jej działanie przeciwzapalne sprawia, że może być naturalnym wsparciem w leczeniu tego problemu.

Czerwona koniczyna na włosy

Koniczyna czerwona to naturalny lek na wypadanie włosów. Może wzmacniać włosy, ograniczać łamliwość i nadmierne wypadanie. Pomaga też utrzymać równowagę skóry głowy oraz zapobiega wzmożonej produkcji łoju.

Czerwona koniczyna – zastosowanie w kuchni

Czerwona koniczyna nie należy do najpopularniejszych produktów spożywczych. Jest jednak rośliną jadalną i można dodawać ją do swoich posiłków. Szczególnie popularna jest wśród wegan oraz osób lubiących oryginalne, ekstrawaganckie posiłki.Najcenniejsze są młode liście i kwiaty, które można dodawać np. do zup W przeszłości w wielu krajach czerwona koniczyna była traktowana jako pożywienie głodowe. Korzystali z niej  m.in. Irlandczycy w czasie wielkiego głodu w XIX w.

Czerwona koniczyna – zastosowanie w kuchni

Czerwona koniczyna – jak stosować?

Jak stosować czerwoną koniczynę? Przede wszystkim wewnętrznie – można pić w formie herbaty, syropu lub przyjmować w postaci tabletek. W przypadku  dolegliwości skórnych i osłabionej kondycji włosów pomaga zastosowanie zewnętrzne w formie okładów, kompresów, płukanek i kąpieli leczniczych.

Czerwona koniczyna – dawkowanie

Stosując preparaty z czerwoną koniczyną nie należy przekraczać zalecanych dawek. Wszelkie suplementy diety powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, farmaceuty lub lekarza. Do sporządzania domowego naparu najczęściej stosuje się 1 łyżeczkę suszonego kwiatu lub ziela koniczyny. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych kurację należy przerwać i skonsultować się z lekarzem.

Czerwona koniczyna – przeciwwskazania

Koniczyna czerwona nie zawsze jest bezpieczna i wskazana. Kiedy należy zrezygnować z wykorzystania tej rośliny?

Ciąża i karmienie piersiąbrak wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo tej rośliny.
Stosowanie leków przeciwzakrzepowychsubstancje zawarte w koniczynie mogą nadmiernie wzmacniać ich działanie.
Czerwona koniczyna a niedoczynność tarczycysuplement łagodzi objawy menopauzy i osteoporozy, które często powiązane są z niedoczynnością tarczycy. W przypadku stosowania hormonów tarczycy należy z rośliny zrezygnować.
Czerwona koniczyna a endometriozasubstancje zawarte w tej roślinie mogą wpływać na komórki endometrium, jednak dokładne działanie nie jest jeszcze poznane, dlatego ze względów bezpieczeństwa odradza się jej stosowanie.
Nowotwory hormonozależnenp. rak piersi.
Stałe przyjmowanie lekóww takim wypadku stosowanie koniczyny czerwonej zaleca się skonsultować z lekarzem. Substancje aktywnie czynne zawarte w kwiatach lub zielu mogą wchodzić w interakcję z lekami.
Czerwona koniczyna – przeciwwskazania

Czerwona koniczyna w ciąży

Koniczyna czerwona nie powinna być stosowana wewnętrznie przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Suplementu nie należy podawać  w ten sposób także dzieciom. Herbata z koniczyny czerwonej (a tym bardziej ekstrakty) wykazuje silne działanie, co może negatywnie wpływać na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Stosowanie koniczyny czerwonej zewnętrznie u kobiet w ciąży i dzieci należy skonsultować z lekarzem. 

Koniczyna czerwona – skutki uboczne

Czerwona koniczyna może mieć negatywne skutki uboczne. Do najczęstszych działań niepożądanych zaliczają się: dolegliwości żołądkowe, bolesność piersi, bóle głowy, zawroty i nudności.

Koniczyna czerwona – kiedy należy ją zbierać?

Koniczyna łąkowa to gatunek, który kwitnie nierównomiernie – od maja do września. Dokładny termin kwitnienia zależy od warunków glebowych i atmosferycznych. Zarówno kwiaty, jak i ziele zbiera się w początkowym okresie zakwitania.

Koniczyna czerwona – kiedy należy ją zbierać?

Koniczyna czerwona – właściwości, zastosowanie w lecznictwie i nie tylko

Koniczyna czerwona ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy oraz problemów dermatologicznych. Nie można jednak zapominać, że roślina wykazuje silne działanie i powinno się korzystać z niej w sposób rozsądny. Stosowanie preparatów należy zawsze konsultować z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zmniejszyć ryzyko interakcji z lekami.

Źródła:

  1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
  2. Możdżeń K. Rośliny lecznicze wspomagające terapie stresu, nerwic i depresji, https://www.monz.pl/pdf-136162-66120?filename=66120.pdf [dostęp: 15.02.2025]
  3. Maciejewska M. Rodzaj Trifolium L. (koniczyna) jako nowe źródło fitoskładników o antybiodegeneracyjnych właściwościach. Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2018
  4. Majcher M. Analiza zawartości flawonoidów i kwasów fenolowych o działaniu leczniczym  w koniczynie inkarnatce  (Trifolium incarnatum L.), https://pans.krosno.pl/herbalism/wp-content/uploads/sites/55/2021/03/herbalism__2016_analiza_zawartosci_flawonoidow.pdf [dostęp: 15.02.2025]
  5. Kaurinovic B.Antioxidant Profile of Trifolium pratense L, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6268542/ [dostęp: 15.02.2025]
  6. Kokturk S. The Effects of the Trifolium Pratense L. Extract on the Leukemia Inhibitory Factor and its Receptor in The Endometrial Epithelial Cell Line, https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1934578X211045467 [dostęp: 15.02.2025]
  7. Chen T. Effect of Trifolium pratense extract on methionine-choline-deficient diet-induced steatohepatitis in C57BL/6 mice, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1875536414600327  [dostęp: 15.02.2025]
  8. Kanadys W. Evaluation of Clinical Meaningfulness of Red Clover (Trifolium pratense L.) Extract to Relieve Hot Flushes and Menopausal Symptoms in Peri- and Post-Menopausal Women: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33920485/  [dostęp: 15.02.2025]
  9. Huser S. Effects of isoflavones on breast tissue and the thyroid hormone system in humans: a comprehensive safety evaluation, https://link.springer.com/article/10.1007/s00204-018-2279-8 [dostęp: 15.02.2025]
  10. Edwards S. Fitofarmaceutyki. Oparte na dowodach naukowych kompendium leczniczych produktów ziołowych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2022

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia podczas konsultacji indywidualnych, zajęć grupowych oraz dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w social mediach.
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień zajmuję się...

Uwaga